Svazková základní škola LOŠBATES na Říčansku se začala stavět, proběhlo slavnostní poklepání na základní kámen

17. 4. 2024 LOŠBATES Školství

Po sedmi letech příprav a získávání potřebných 45 razítek byla zahájena stavba Svazkové základní školy LOŠBATES na Říčansku. V polovině března se poprvé rozjely bagry a nyní proběhlo i slavnostní poklepání na základní kámen za účasti veřejnosti, starostů všech čtyř obcí svazku a pozvaných hostů, kteří se podíleli na přípravě celého projektu nebo jej podpořili. Škola bude sloužit 540 dětem a otevře se 1. září 2025.

Mezi hosty nechyběla první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová, středočeská hejtmanka Petra Pecková, ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman nebo zástupce ministerstva školství Pavel Kaňka.

„Na začátku bylo rozhodující, že jsme nechtěli čekat, až nám někdo pomůže, ale shodli jsme se, že si musíme pomoct hlavně sami. Založili jsme svazek obcí LOŠBATES, jehož posláním se stalo vybudovat moderní školu pro 21. století. Co bylo a stále je nejpodstatnější, to je konsenzuální rozhodování v rámci svazku. I díky tomu tu dnes stojíme a radujeme se ze zahájení stavby,“ řekl během ceremoniálu starosta Louňovic a předseda dobrovolného svazku obcí LOŠBATES Josef Řehák.

Současní a minulí starostové obcí LOŠBATESu
Současní a minulí starostové obcí LOŠBATESu

Vysoutěžená cena stavby činí 537 milionů Kč bez DPH. Výstavba svazkové školy bude financována z dotací od ministerstva školství, Státního fondu životního prostředí, Středočeského kraje a z vlastních zdrojů svazku. Celý proces započal v roce 2017 vyhlášením architektonické soutěže, ve které uspěl návrh ateliéru z kanadského Montrealu.

Základní kámen školy, na který slavnostně poklepali starostové i řada čestných hostů, má symbolický význam. Každá obec svazku LOŠBATES – Louňovice, Štíhlice, Tehovec, Svojetice – dodala jednu jeho čtvrtinu vždy v barvě žuly, která se na území dané obce vyskytuje. Jednotlivé čtvrtiny do sebe přesně zapadají a zároveň jsou spojené labyrintem ve tvaru spirály, inspirovaným dílem Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

Svou čtvrtinu kamene ke kompletaci donesli během slavnostního ceremoniálu k pódiu vždy čtyři siláci z dané obce – baráčníci ze Svojetic, hasiči ze Štíhlic a Tehovce, sportovci z Louňovic. Na kámen vedle politiků, architektů či zástupců ministerstev symbolicky poklepaly také děti z jednotlivých obcí, které za rok a půl začnou navštěvovat novou školu.

Další informace o projektu nové školy viz webové stránky Dobrovolného svazku obcí LOŠBATES.

Jan Šimral