O titul Vesnice roku 2024 se utká 196 obcí – o 21 víc než loni

MMR přichází s řadou novinek

3. 5. 2024 MMR ČR Regiony

Skončila lhůta pro podání přihlášek do 28. ročníku soutěže Vesnice roku 2024. Do soutěže se přihlásilo celkem 196 obcí, tedy o 21 víc než v loňském roce. Ministerstvo pro místní rozvoj, jako jeden z vyhlašovatelů soutěže, přišlo v tomto ročníku s řadou změn. Připravilo například nové ocenění v podobě fialové stuhy za inovativní řešení, se kterou se pojí odměna formou dotace v hodnotě 300 000 Kč. Další novinkou je elektronizace přihlašovacího i hodnotícího procesu, které usnadní práci jak zástupcům obcí, tak hodnotícím komisím.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Nejvíce obcí (22) se přihlásilo v Karlovarském kraji. Největší obcí co do počtu obyvatel jsou Bolatice z Moravskoslezského kraje s 4501 obyvateli, nejmenší obcí jsou Plchovice z Pardubického kraje s 68 obyvateli. Největší nárůst v počtu přihlášených obcí oproti loňskému ročníku zaznamenal Moravskoslezský kraj, kde došlo k nárůstu o 200 %.

28. ročník přináší celou řadu změn a inovací. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo nové ocenění v podobě fialové stuhy za inovativní řešení, se kterou se pojí odměna formou dotace v hodnotě 300 000 Kč. U dalších stávajících stuh a ocenění v gesci Ministerstva pro místní rozvoj došlo k navýšení částek finančních odměn. Zástupci obcí a hodnotící komise určitě ocení elektronizaci přihlašovacího i hodnotícího procesu.

Přihlášené obce v průběhu května a června navštíví hodnotící komise, která vybere krajské vítěze a udělí další ocenění. Na tento proces navážou krajské slavnosti ve vítězných obcích krajských kol. Poté bude následovat celostátní kolo hodnocení, které z krajských vítězů vybere tu obec, která se může pyšnit titulem „Vesnice roku 2024“. Slavnostní vyhlášení výsledků se bude nově konat vždy v kraji vítězné obce z předchozího ročníku a bude s ním také spojeno předávání ocenění. Letos se tato událost uskuteční 21. září v Uherském Hradišti.

Do soutěže se mohly přihlásit všechny obce, tedy i města a městyse, které mají nejvýše 7500 obyvatel a zpracovaly strategický dokument zabývající se rozvojem obce. Cílem soutěže je nejen povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, propagovat rozmanitost a pestrost programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží zvelebovat svůj domov, rozvíjejí místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Více informací včetně seznamu přihlášených obcí najdete na webových stránkách soutěže.