Vodopropustné dlažby pro účinnější boj se suchem a vysokými teplotami

20. 5. 2024 Lias Vintířov Životní prostředí

Hrozba sucha a stoupajících teplot visí v posledních letech nad domácnostmi, podniky i obcemi. I když jeho příčiny lze jen velmi těžko ovlivnit, můžete alespoň účinněji bojovat s jeho následky. Jedním z prostředků je hospodárné využití dešťové vody a snaha o její zadržování nejen v přírodě, ale také na území obcí a měst.

Zatravňovací dlažba Rainstone
Zatravňovací dlažba Rainstone

V mnoha případech stačí nebránit přirozenému koloběhu vody, který je právě v aglomeracích narušen všudypřítomnou zástavbou. Naprostá většina dešťové vody tak místo vsakování do půdy odtéká kanalizací. Zvýšíte-li množství vodopropustných ploch na území obce, můžete pomoci zabránit nadměrnému vysychání půdy a snižování hladiny podzemních vod.

Vyměňte obyčejné dlažby za zatravňovací

Vodopropustné zatravňovací dlažby pomáhají s řešením hned několika problémů najednou:

  1. V první řadě pomáhají zpevnit povrch pro bezpečný a pohodlný pohyb chodců, osobní i nákladní dopravy. V tomto ohledu zatravňovací dlažby nijak nezaostávají za klasickými dlažbami. Jistá omezení či komplikace může přinést chůze na podpatcích či pohyb s různými kompenzačními pomůckami. Kombinací s klasickými dlažbami lze ale snadno vytvořit pohodlné a bezbariérové chodníčky.
  2. Umožňují vsakování dešťové vody. Až 40 % plochy opatřené zatravňovací dlažbou mohou tvořit mezery vyplněné zásypem nebo substrátem a travním porostem, který přirozeně vsakuje dešťovou vodu a umožňuje jí pronikat i do hlubších vrstev půdy a zachovávat tak přirozenou hladinu podzemních vod.
  3. Při vydatných deštích pomáhají vodopropustné plochy odlehčit kanalizační síti.
  4. Díky zatravnění dosáhnete nejen přírodního vzhledu dlážděné plochy, ale i přirozeného snížení teploty a zvýšení vlhkosti vzduchu v okolí dlažby v parných dnech. V porovnání s běžným betonovým povrchem nebo asfaltem může být rozdíl i několik stupňů Celsia.
  5. Nechcete-li se starat o trávu, můžete opatřit mezery štěrkem, nebo dekoračním zásypem a vytvořit tak designově zajímavou plochu.
  6. Zatravňovací dlažba sice nepomůže porazit přírodní živly, může ale pomoci vyhrát souboj se stavebním úřadem o počet metrů čtverečních zastavěné plochy na pozemku. Zatravňovací dlažba se totiž obvykle nezapočítává do zastavěné plochy.

Moderní, designové dlažby

Dlažba EKO-STONE
Dlažba EKO-STONE

V posledních letech na trhu vystřídaly staré nevzhledné zatravňovací tvárnice nové designové zatravňovací dlažby od Liaporu. Třeba dlažba Rainstone zaujme na první pohled rovnými liniemi, které umožní až 40 % zatravnění. Čtvercová dlažba Vřídlo-EKO tvoří zase geometrickou šachovnicovou strukturu. Podobný efekt vytváří i dlažba EKO-STONE, která je ale obdélníková a má nevšední 3D povrch s vylepšenými protiskluzovými vlastnostmi.

Všechny typy zatravňovacích dlažeb jsou ze dvou stran opatřené distančními výstupky, které při pokládce zajistí vytvoření rovnoměrných mezer a dostatek prostoru pro substrát s travním semenem nebo dekorační zásyp.

Sezónní SLEVY až 30 % do 30. 6. 2024

Vyřešte zpevněné plochy v obci moderně, funkčně a zároveň ekologicky pomocí zatravňovacích dlažeb ze sortimentu LiaStone od Liaporu. Až do 30. června 2024 můžete využít sezónní slevy LiaStone a objednat si vybrané zatravňovací dlažby až o 30 % levněji. Slevy se vztahují i na další vybraný sortiment LiaStone. Více informací najdete na www.liastone.cz/akce.

Vegetační dlažba Vřídlo-EKO
Vegetační dlažba Vřídlo-EKO