Sociální podnikání má v Pardubickém kraji velký potenciál. A také podporu

6. 6. 2024 Pardubický kraj Sociální problematika

Unikátní prostředí pardubických Automatických mlýnů, konkrétně sál krajské Gočárovy galerie, byl dějištěm setkání sociálních podniků Pardubického kraje. Jeho cílem bylo informovat o novinkách v této oblasti a možnostech spolupráce.

Pardubický kraj

„Účastníci na této akci mohli získat aktuální informace, které se týkaly legislativy, financování i další podpory. Zároveň jsme nabídli i příklady dobré praxe, na nichž jsme ukázali, jak sociální podniky fungují a mohou být inspirací pro ostatní,“ konstatoval radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, do jehož gesce sociální podniky patří. „Současně bylo naším cílem dostat zpětnou vazbu na to, jak funguje stávající podpora pro sociální podniky a na co bychom se případně měli dál zaměřit,“ dodal.

Setkání sociálních podniků Pardubického kraje
Setkání sociálních podniků Pardubického kraje

Kraj podpořil 127 projektů za téměř 14 milionů korun

Podle Pavla Šotoly má sociální podnikání velký potenciál pro rozvoj, ale potřebuje pomoct zejména při rozjezdu. „Pardubický kraj prostřednictvím svého dotačního programu od roku 2015 podpořil celkem 127 projektů s celkovou částkou téměř 14 milionů korun. Zároveň poskytl více než půl milionu korun na vzdělávací a rozvojové aktivity. Proto jsem rád, že jsme se společně mohli sejít a vyměnit si vzájemně zkušenosti,“ sdělil krajský radní.

V Pardubickém kraji je v současné době 37 sociálních podniků. Jsou zaměřeny zejména na služby, výrobu, gastronomii a zemědělství. Pracuje v nich přibližně 1200 zaměstnanců znevýhodněných na trhu práce.

Pardubický kraj je v sociálním podnikání fenoménem

„Pardubický kraj je v oblasti sociálního podnikání jedním z fenoménů, kdy za úřad nehovoří jen formuláře a razítka, ale především lidé, kteří mají chuť problémy sociálních podniků řešit a pomáhat jim,“ řekl Ondřej Závodský, ředitel oddělení sociálního podnikání na Ministerstvu práce a sociálních věcí České republiky. Ten účastníkům poskytl aktuální informace o návrhu zákona o sociálním podnikání a kvitoval, že všichni zúčastnění vnímají potřebu ukotvit tuto oblast v legislativě. Zároveň ocenil, že se na akci objevily i příklady dobré praxe nejen z Pardubického kraje.

Co aktuálně nejvíc trápí sociální podniky?

Z Ústeckého kraje prezentovala činnost sociálního podniku Fokus Labe Lenka Krbcová Mašínová. „Pozvánka z Pardubického kraje nás velmi potěšila. Automatické mlýny jsou opravdu pozoruhodný prostor. Moc by se mi líbilo, kdyby třeba kavárna u Gočárovy galerie byla též sociálním podnikem,“ dodala Lenka Krbcová Mašínová.

„Asi největší potíž, s kterou se sociální podniky aktuálně potýkají, je personální obsazení. Hledáme hlavně odborníky, kteří jsou ochotni pracovat s lidmi s hendikepem. Jde například o mistry v pekárně,“ upřesnil předseda pardubického Centra Kosatec Jaromír Krpálek.