Jihomoravský kraj podepsal memorandum o energetickém společenství
V rámci republiky je jižní Morava mezi kraji lídrem v komunitní energetice
Hejman Jihomoravského kraje Jan Grolich dnes podepsal memorandum o spolupráci na projektu energetického společenství se zástupci firem, spolků i občanů. Společenství umožní sdílení elektrické energie nejen mezi krajskými nemocnicemi, školami nebo sociálními zařízeními, ale taky mezi občany, firmami nebo neziskovými organizacemi.
„Hlavním smyslem vytvoření energetického společenství je větší využití energie z obnovitelných zdrojů – řekněme, že Sonnentor vyrobí díky fotovoltaikám na výrobních halách energii ‚navíc‘, kterou takto bude moct sdílet třeba s občany, kteří nemají možnost si na vlastní dům solární panely pořídit. Další výhodou je i větší odměna za sdílenou energii, než při jejím prodeji do sítě – v rámci společenství tak ušetří každý majitel fotovoltaiky jako producent energie, stejně jako její spotřebitel,“ vysvětluje hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
Jihomoravský kraj je v republice mezi kraji prvním, který o vytvoření energetického společenství usiluje. Zároveň plánuje do budoucna kromě výroby elektřiny z fotovoltaik zapojit do sdílení i elektrickou energii vyrobenou z větrných elektráren nebo bioplynových stanic. „Do roku 2031 bychom chtěli významně podpořit výstavbu větrných elektráren na území kraje – podle odborného posouzení AV ČR má jižní Morava k využití větrné energie obrovský potenciál, který tu zatím dostatečně nevyužíváme. I to by se mělo změnit,“ doplňuje náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec.
Firmy a spolky, které se podílí na vzniku energetického společenství, jsou průkopníci a inovátoři ve svých oborech. Společnost Sonnentor, která vyrábí ekologické bylinné produkty a čaje, má na svých halách postavené velké fotovoltaické elektrárny a přestože dokáže spotřebovat značné množství energie, je v určitých chvílích schopná přebytečnou energii sdílet mezi ostatní členy společenství. JIC podporuje řadu start-up firem, které dokáží dodat řešení pro řízení výroby a spotřeby energie ve společenství, stejně jako Intemac a FabLab. Neziskový sektor zastupuje Skautské středisko Kaprálův mlýn, které má ve své budově umístěné centrum ekologické výchovy, kde může být rozpracovávána myšlenka komunitní energetiky v široké členské základně. „Pro naše startupy a inovativní firmy je to velká příležitost. Věřím, že projekt může fungovat jako laboratoř, ve které budou mít naši klienti prostor své produkty otestovat. Získají díky tomu konkurenční výhodu a ta jim pak pomůže uspět i na zahraničních trzích. Energetický sektor má obrovskou dynamiku a nabízí zajímavé příležitosti i pro firmy z našeho regionu,“ říká ředitel JICu Petr Chládek.
Celý projekt energetického společenství připravuje krajská společnost CEJIZA, která provádí nákup energií a energetický management pro všechny krajské objekty. Zároveň v lednu 2024 požádala o dotaci Ministerstva životního prostředí ČR na vznik pilotního energetického společenství.
„Při vzniku se kraj inspiruje i zahraničními zkušenostmi a v oblasti komunitní energetiky naváže spolupráci se spolkovými zeměmi Dolní Rakousko a Burgenland. Příklady funkčních komunit v zahraničí jsou zárukou, že i náš projekt bude přínosný pro občany a firmy na území Jihomoravského kraje. Ještě je před námi velké množství práce a nastavování pravidel sdílení, ale nebojíme se toho. ‚Ostrý‘ provoz energetického společenství předpokládáme na přelomu roku 2024/2025 a věříme, že všem účastníkům sdílení přinese nižší ceny elektrické energie a rozvoj dalších obnovitelných zdrojů,“ dodává Aleš Krč, energetický manažer Jihomoravského kraje za společnost CEJIZA.