Bezpečnost je prioritou MHD

24. 6. 2024 SDP ČR Doprava

Zajištění bezpečnosti cestujících v provozu MHD a zabezpečení strategických objektů je na prvním místě. Na tom se shodli zástupci správní rady Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), která je složena z ředitelů 22 největších dopravních podniků v zemi. Ve svých dopravních podnicích proto posilují bezpečnostní opatření. Reagovali tak na nedávný žhářský útok v Praze.

Sdružení dopravních podniků ČR

„Bezpečnost cestujících je pro nás absolutní prioritou. Proto jsme se rozhodli implementovat další bezpečnostní opatření, která pomohou předejít podobným incidentům. Opatření budou individuální dle možností každého dopravního podniku. Cílem těchto kroků je minimalizovat rizika pro cestující i zaměstnance a zajistit bezpečný a spolehlivý provoz městské hromadné dopravy,“ uvedl předseda SDP ČR Tomáš Pelikán.

Mezi přijatá opatření patří zvýšení počtu bezpečnostních kontrol ve všech objektech, instalace nových kamerových systémů, posílení fyzické ostrahy, úzká spolupráce s městskou a státní policií na prevenci a rychlé reakci na mimořádné situace nebo pravidelná školení zaměstnanců v oblasti bezpečnostních postupů a krizového řízení.

„Naše práce nekončí pouhým zavedením opatření. Budeme i nadále sledovat a analyzovat situaci, abychom mohli pružně reagovat na jakékoli nové hrozby a zajistit maximální bezpečnost pro všechny naše cestující,“ dodal Tomáš Pelikán.

Vozovna autobusů MHD – ilustrační foto
Vozovna autobusů MHD – ilustrační foto

Členové správní rady SDP ČR na posledním zasedání diskutovali také o vlivu poslechu hudby na soustředění řidičů při řízení vozidel MHD. „Z aktuálních statistik SDP ČR nevyplývá, že by poslech hudby měl negativní vliv na práci řidiče. Tomuto tématu se budeme dále věnovat v návaznosti na existující odborné studie v této oblasti,“ řekl výkonný ředitel SDP ČR Martin Chval.

Společnou snahou dopravních podniků soustředěných ve SDP ČR je poskytovat bezpečné, efektivní a spolehlivé služby všem svým zákazníkům.

Sdružení dopravních podniků ČR
Asociace 22 provozovatelů městské hromadné dopravy v největších městech ČR. Vedle autobusové dopravy provozují dále 7 tramvajových a 14 trolejbusových systémů a jeden systém metra. Na území obsluhovaném touto dopravou žijí téměř čtyři miliony obyvatel. Členské dopravní podniky ujedou ročně přes 320 milionů vozových kilometrů a přepraví téměř 1,8 miliardy cestujících.

Linda Hailichová