Invazní sršeň asijská na Opavsku: hnízdo nalezeno a zlikvidováno

6. 8. 2024 AOPK Životní prostředí

Invazní sršeň asijská byla v České republice poprvé objevena v říjnu loňského roku v Plzni, poté nedaleko Rokycan. Nález na Opavsku z minulého týdne je prvním ověřeným výskytem tohoto druhu na ve Slezsku i na Moravě. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR potvrdili, že se skutečně o sršeň asijskou jedná, o víkendu se hnízdo podařilo specialistovi na blanokřídlý hmyz zlikvidovat.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Pozoruhodné je, že se jedná o nález stranou velkých dopravních tepen a daleko od místa, kde byla sršeň v České republice potvrzena poprvé. Stejně jako v předchozích případech pomohla všímavost místních lidí. Ti na své zahradě pozorovali netradičně vyhlížející hmyz, který se slétal na spadané hrušky. Hned druhý den jsme vyjeli na místo, sršně odchytávali, krmili a sledovali směr letu, abychom našli hnízdo. To se podařilo až specialistovi na blanokřídlý hmyz Luďku Šuldovi, který vytrasoval i minulý rok v říjnu sršní hnízdo v Plzni,“ vysvětluje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Sršně se usídlily téměř uprostřed vsi v zahradě, byly ukryté v jalovci, zhruba metr a půl nad zemí. Hnízdo bylo ještě relativně malé, přibližně 25 centimetrů v průměru, byl patrný vchod z boku, typický znak právě pro sršeň asijskou. Podařilo se je odstranit a bude předmětem dalšího zkoumání, včetně genetické analýzy. Okolí budou pracovníci AOPK ČR monitorovat, oslovena bude i tamní veřejnost. 

„Klíčové je, aby se u nás sršeň asijská neuchytila, protože znamená nebezpečí pro přírodu i chovy včel. Vážím si toho, že jsou lidé všímaví, o všech třech dosavadních výskytech jsme se dozvěděli právě od místních a hnízda se podařilo dohledat a zlikvidovat. Invazní druhy znamenají nejen riziko pro naši přírodu, mnohdy mohou způsobit i značné ekonomické škody. Právě proto Ministerstvo životního prostředí připravuje speciální plány, jak jejich výskyt co nejvíce eliminovat,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík

Sršeň asijská byla před dvaceti lety zavlečena do Francie se zásilkou zboží z východní Asie. Od té doby se šíří západní Evropou. Podle zkušeností ze zemí, kde jsou k dispozici dlouhodobé údaje (Francie, Portugalsko, Španělsko, Belgie), je důležité zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd. Podcenění situace v prvních letech výskytu vede k jejímu trvalému usazení a k velmi obtížné likvidaci. 

Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Ohrožuje ale i pro volně žijící druhy hmyzu, protože se jimi živí. Hnízda sršně asijské jsou kulovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi.

„Nálezy prosím nahlaste AOPK ČR na e-mail invaznidruhy@nature.cz, lze je zadávat přímo do mobilní aplikace Nahlaš sršeň, či přes webové stránky Najdije.cz. Určitě je lepší se ozvat, i když si nejste jisti, zda jde určitě o sršeň asijskou. Zároveň je důležité připojit fotografie, video, či alespoň co nejpodrobnější popis jedince a lokality. Děkujeme,“ dodává Tomáš Görner. 

Chcete si vyzkoušet, zda poznáte sršeň asijskou? K dispozici máme test, sestavený z obrázků nejčastějši zaměňovaných druhů.