Littering a zálohování na Slovensku
Littering je činnost, při níž zůstává odpad – litter – volně pohozený či ponechaný na místě, které pro něj není vyhrazeno, ať už v přírodě, nebo na veřejném prostranství. Jedná se, stejně jako např. u černých skládek, o nelegální aktivitu a nelegální nakládání s odpady, což vede k významnému znečišťování životního prostředí. Tento jev úzce souvisí s činností člověka, která je jen velmi těžce kontrolovatelná a prakticky nepostižitelná.
Češi čelí každodenně problému volně pohozených obalů v ulicích i v přírodě. Podle nedávného průzkumu společnosti Ipsos tento nepořádek trápí 97 % obyvatel napříč celou Českou republikou. Lidé si nejčastěji stěžují na přeplněné kontejnery na tříděný odpad a nepořádek v jejich okolí. Volně pohozené nápojové obaly jsou problémem i v horských oblastech a národních parcích. Podobná situace panovala donedávna také na Slovensku – po zavedení zálohového systému však PET lahve a plechovky z ulic a přírody téměř vymizely. Navíc lze zálohované obaly využít jako formu alternativní podpory národních parků.
Ještě v létě roku 2021 tvořily na Slovensku, dle dat organizace ENVI – PAK, nápojové plechovky a PET lahve dohromady více jak 21 % z celkového objemu volně pohozeného odpadu. Konkrétně se jednalo o 9,97 % plechovek a 11,36 % PET lahví. Po spuštění zálohového systému se však tyto hodnoty výrazně snížily. Již na podzim 2022, kdy bylo zavedeno zálohování nápojových PET lahví a plechovek, byl zaznamenán pokles těchto dvou druhů obalů v celkovém objemu volně pohozeného odpadu. V létě 2023 pokles pokračoval – až na 3,24 % u nápojových PET lahví a na 2,16 % u plechovek (pokles objemu z 21 % na 5,4 %). Naopak, dominoval cigaretový odpad (35,95 %) a jiné plasty si udržely stabilní podíl přes 20 %.
Klesající trend je patrný i v podílu zálohovaných obalů na hmotnosti sesbíraných odpadků v systému tříděného odpadu (o více než 90 %). Před spuštěním zálohového systému tvořily plastové nápojové obaly v kontejnerech na tříděný sběr průměrně 21,58 % hmotnosti. V roce 2022 tento podíl klesl na necelá 3 % a v roce 2023 dokonce na 2 %, což představuje hmotnostní pokles o 90,6 %. Ještě výraznější pokles byl zaznamenán u nápojových plechovek, kde došlo k poklesu téměř o 95 % – z 6,60 % v roce 2021 na 0,35 % v roce 2023.
Zálohované obaly mohou však přírodě přispívat i jiným způsobem. Na Slovensku je možné plechovky a PET lahve využít jako formu dobrovolné podpory národních parků. Aktuálně je v sedmi národních parcích rozmístěno 17 speciálních sběrových nádob, kde mohou návštěvníci tyto obaly odevzdat. Získaná záloha ve výši 15 centů z každého obalu nejen přispívá k čistší přírodě, ale také finančně podporuje fungování konkrétního národního parku.
Podle materiálů: vtei.cz, Bison & Rose