MMR je připraveno pomoci s obnovou majetku obcí a krajů po hrozících povodních, k dispozici je 200 milionů

12. 9. 2024 MMR ČR Dotace

Obce a kraje mohou využít dotaci na obnovu poškozeného majetku v důsledku špatného počasí z výzvy Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách v roce 2024. Ministerstvo pro místní rozvoj v polovině srpna navýšilo celkovou alokaci na 200 milonů korun. Reaguje tím na živelní pohromy z letošního jara a připravuje se na možné škody, které mohou nastat do konce roku.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

„Na ministerstvu pro místní rozvoj jsme díky tomuto programu schopni pružně reagovat na aktuální situaci. S ohledem na množství škod po jarních deštích a očekávaných škodách, které mohou letos nastat, jsme navýšili celkový objem peněz ve výzvě i maximální výši podpory na projekt na dvojnásobek. Na jednu žádost mohou obce nebo kraje dostat až 20 milionů. Díky tomu mohou využít dotaci i na větší projekty a pomoc tak bude efektivnější,“ řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

O podporu mohou žádat obce a kraje na rekonstrukci majetku nebo na pořízení nového se stejnou funkcí, který byl poškozený v důsledku špatného počasí. Může jít například o mosty, komunikace, veřejné osvětlení, veřejná prostranství, budovy a jejich zařízení. Podporu z tohoto podprogramu je možné použít také na odstranění nánosů ve vodních tocích, vodních dílech a další související práce. V minulé výzvě na řešení škod po živelních pohromách z roku 2023 podaly obce a kraje 26 žádostí s požadavkem o dotaci ve výši cca 129 milionů korun. Dominují akce na obnovu mostů, lávek, místních komunikací a chodníků. Nejvíce jich bylo ze Zlínského kraje (17).

„Chceme, aby obce a kraje měly jistotu, že když dojde k takové nenadálé události, je ministerstvo připravené pomoci. I proto jsme prodloužili termín pro podávání žádostí až do 30. září 2025. Obce a kraje tak získají dostatečný prostor i na přípravu projektů pro řešení škod, které mohou vzniknout až v závěru letošního roku,“ uvedl ministr Bartoš.

Dotace je poskytována až do výše 70 % skutečně vynaložených uznatelných nákladů akce, přičemž maximální výše závisí na velikosti dané samosprávy. Konkrétně pro obec do 3000 obyvatel je to zmíněných 70 % způsobilých výdajů, pro obec od 3001 do 10 000 obyvatel až 60 %, pro obec od 10 001 obyvatel výše až 50 % a pro kraj maximálně 40 % způsobilých výdajů. Rozpětí dotace pro jednu žádost je nově až 20 milionů korun. V letošním roce došlo v tomto programu k zásadní změně, kdy již nevyhlašujeme výzvu zpětně, ale vždy na začátku kalendářního roku na škody, které teprve mohou vzniknout. Žadatelé tak mohou podávat žádosti ihned dle aktuálních potřeb.