Požadavek novelizace stavebního zákona

23. 9. 2024 Obec a finance Legislativa

Od 1. července nový stavební zákon vyžaduje digitální postup a tím je stavební řízení v podstatě paralyzováno. Zaznělo to na tiskové konferenci Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR), které se vedle pořádající výkonné ředitelky Svazu Radky Vladykové zúčastnili také prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček a předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR (STMOÚ ČR) Jiří Holický.

Stavební řízení je už téměř tři měsíce v kritickém stavu, protože zavedený systém má řadu nedodělků, trvale vykazuje velkou chybovost a je neustále upravován a doplňován. Představitelé měst a obcí, tajemníci úřadů, podnikatelská sféra i odborná veřejnost mnohokrát kritizovali stávající stav, který se bohužel nezlepšuje. Předseda SMO jednal s ministrem pro místní rozvoj, předsedou vlády a vybízel k přijetí legislativních kroků, které by umožnily postupovat ve stavebním řízení podle původních norem s využitím osvědčených elektronických systémů, které jsou funkční a využitelné. Navrhované řešení se nesetkalo s pochopením a návrhy zůstaly bez odezvy.

Referující na tiskové konferenci zleva – Jiří Holický, Radka Vladyková a Zdeněk Zajíček
Referující na tiskové konferenci zleva – Jiří Holický, Radka Vladyková a Zdeněk Zajíček

Stavební řízení celoplošně nefunguje a vedle hromadících se žádostí přibývají v současné době nové naléhavé úkoly v důsledků povodňových událostí. Ve stavebním řízení se bude nově muset urychleně rozhodovat o statice narušených staveb, o demolicích staveb nevyhovujících a zejména o opravách, rekonstrukcích a o stavbách nových. Týká se to postižených lidí, jejich obydlí, ale i celé řady zničených firem, jejich zařízení a také veřejných staveb – škol, nemocnic a komunikací. Nefunkční stavební řízení všem svazuje ruce a nemohou postupovat dále kvůli porušení zákona. „Apelujeme na rychlé legislativní řešení, aby úřady mohly plnit svoji úlohu a nezdržovalo se celé řízení,“ řekl předseda STMOÚ ČR, Jiří Holický.

„O tom, že by bylo funkční digitální stavební řízení nemůže být ani řeč. Mělo existovat šest vzájemně propojených systémů, částečně fungují dva, respektive tři a o těch ostatních už se vůbec nemluví. Pracovat v takovém prostředí je v podstatě nezákonné. Vzhledem k situaci po povodních už není za pět minut dvanáct, ale půl hodiny po dvanácté,“ říká prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček a dodává: „Vyzýváme opakovaně politickou reprezentaci této země, aby neotálela ani minutu a přišla s novelou stavebního zákona, která umožní při stavebním řízení postupovat s využitím stávajících systémů, nebo dokonce v papírové podobě, aby se proces nezdržoval a byl legální.“

Nefunkční stavební řízení podle Radky Vladykové navíc blokuje i stavby protipovodňové ochrany, které mají zabránit těmto katastrofám. „Budeme tak doufat, a je to velká prosba, aby vláda předložila a sněmovna co nejdříve přijala novelu stavebního zákona. Aby se utrpení neprodlužovalo nesmyslnými lhůtami, které prodlužováním digitalizace narůstají a narůstají,“ sdělila na závěr Vladyková.