Výsledek hospodaření nelze zaměňovat s rozpočtem
Výsledek rozpočtového hospodaření je rozdíl mezi příjmy a výdaji. Jedná se o rozdíl v tocích finančních prostředků, které město v daném roce obdrželo a vydalo (z hlediska rozpočtových účtů). Je-li kladný, pak jedná se o rozpočtový přebytek, je-li záporný, pak jde rozpočtový schodek.
Rozpočtový výsledek hospodaření nelze zaměňovat s účetním výsledkem hospodaření. Ve výkazu zisku a ztráty jde o výsledek rozdílu mezi výnosy a náklady, tedy rozdílu mezi skutečnými realizovanými výnosy bez ohledu na to, zda byly či nebyly zaplaceny (existují i nepeněžní výnosy), a skutečnými náklady (včetně nepeněžních nákladů, typu odpisů, opravných položek, rezerv) bez ohledu na to, zda byly či nebyly zaplaceny. Jedná se o přesnější věrnější pohled na hospodaření účetní jednotky.
Výsledek hospodaření podle výkazu zisku a ztráty a zůstatek peněžních prostředků (rozdíl mezi příjmy a výdaji) nelze např. sčítat nebo odčítat, protože jde o hodnoty jednoho hospodaření vykázané z různých hledisek. Souvislost mezi těmito výsledky však lze dohledat i nepřímou metodou.
Praktické vysvětlení
Obec může v jednom roce přijmout nájem na 5 let dopředu ve výši 500 tis. Kč. Tím vlastně realizuje v prvním roce příjem 500 tis. Kč; celá tato částka bude v rozpočtu na položce rozpočtové skladby 2132 – Příjmy z pronájmu. Avšak ve výkazu zisků a ztrát se objeví pouze 100 tis. Kč každý rok po dobu 5 let. Roční výnos je tedy jen ve výši 100 tis. Kč (a to i z hlediska daně z příjmů), zbývající část je přijatá záloha. Částka 500 tis. Kč je realizovaným finančním tokem, ale nebylo v plné výši realizováno skutečné plnění (část nájemného je „neodbydlena“).
Nebo naopak: Obec prodá svůj majetek za 1 mil. Kč, ale je sjednána roční splátka ve výši 200 000 Kč. Realizovat finančně a rozpočtovat se bude jen ten 200 000 Kč po dobu 5 let na položce např. 3112 – Příjem z prodeje dlouhodobého majetku, ale např. k dani z příjmů v běžném roce obec přizná celý 1 mil. Kč (je to její výnos k datu uskutečnění účetního případu – k datu podání kupní smlouvy na návrh na vklad do katastru nemovitostí). Výnosem bude za běžný rok také celý 1 mil. Kč.
Povinnost zastupitelstva
Oba příklady názorně ilustrují, že zůstatek peněz na účtech ke konci roku nemusí být vůbec shodný s výsledkem hospodaření podle výkazu zisku a ztráty. Rozdílnost těchto hodnot lze obvykle vysvětlit a neznamená, že je někde chyba.
Při vykázání ztráty za běžné období je třeba přijmout opatření k nápravě stavu.
I proto existuje povinnost pro zastupitelstva obcí schvalovat výsledek hospodaření podle výkazu zisku a ztráty v rámci schválení účetní závěrky. Ne pouze závěrečný účet.