Víte, co je littering?
Anglickým slovem littering, který v češtině nemá zatím ekvivalent, se označují volně pohozené odpadky na veřejných prostranstvích mimo odpadkové koše a další prostředky určené ke sběru odpadů.
Nepořádek v ulicích štve jistě každého, nicméně i tento nešvar má svá specifika a lze proti němu bojovat. Pojďme si říci pět nejzajímavějších poznatků o litteringu. Bojem proti litteringu a odhazování nedopalků se zabývá NEVAJGLUJ a.s.
- V litteringu jsou nejčastěji zastoupeny nedopalky cigaret, plastové obaly od potravin a nápojů a další plasty, kovové plechovky, zátky apod. Podle zákona o jednorázových plastech musí výrobci tabákových výrobků s filtry, hygienických ubrousků a balónků zajistit jejich úklid v ulicích. Mohou tak učinit s pomocí kolektivních systémů, které finančně přispívají obcím na úhrady úklidů ulic a veřejných prostranství. Např. kolektivní systém NEVAJGLUJ spolupracuje s obcemi na zajištění úklidu nedopalků.
- Littering často představují výrobky z jednorázových plastů, kam patří i cigarety, byť se někteří stále domnívají, že jsou nedopalky z papíru a například v kanalizaci se rozloží. Ale to není pravda, naopak nedopalky do přírody, na ulici, ani do kanalizace nepatří. Patří do popelníku, do odpadkového koše nebo do popelnice na směsný odpad.
- Počítáme-li odhozené odpadky na kusy, skoro tři čtvrtiny z nich jsou nedopalky cigaret. Pokud bychom ovšem nedopalky zvážili, tvořili by jen asi 10 procent všech odhozených odpadů, protože jsou oproti např. PET láhvím a obalům od potravin velmi lehké.
- Nejvíc volně odhozených nedopalků najdeme na zastávkách MHD a obchodních ulicích.
- Množství odhozených odpadků roste v tzv. litteringové sezóně, což je jaro a léto, kdy lidé tráví více času ve veřejném prostoru a v přírodě. Množství odhozených odpadků se může snížit díky hustější síti odpadkových košů, které jsou dostupné a viditelné.
- O společnosti NEVAJGLUJ
- Společnost NEVAJGLUJ a.s. vznikla za účelem provozování kolektivního systému podle § 13 zákon č. 243/2022 Sb., o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí (zákon o jednorázových plastech). Tento kolektivní systém byl založen výrobci tabákových výrobků s filtry a pomáhá finančně obcím s náklady na úklid nedopalků a na jejich sběr do odpadkových košů. Usiluje také o zvýšení ochrany životního prostředí osvětovými aktivitami zaměřenými na omezení odhazování nedopalků. Více informací lze nalézt v infoservisu na www.nevajgluj.cz.