Úspěšné projekty elektronizace veřejné správy

6. 12. 2024 DIA Veřejná správa online

Egovernment The Best 2024 je soutěžní sbírka nejzajímavějších projektů elektronizace veřejné správy v ČR, kterou každoročně, už 19 let, vyhlašuje Magazín Egovernment. Snahou je shromáždit a prezentovat projekty, které jsou v rámci veřejné správy v daném roce realizovány a mohou být inspirací pro ostatní. Jednotlivé projekty jsou hodnoceny v rámci čtyř kategorií – obce, města, kraje a celostátní projekty.

Digitální a informační agentura

Vyhlášení výsledků soutěže se konalo koncem listopadu v pražském Obecním domě.

Jednotlivé projekty do soutěže nominují ministerstva a správní úřady, kraje, města i obce a celkem bylo v letošním roce nominováno 40 projektů ve všech kategoriích.

V kategorii obcí získal 1. místo projekt „Postupnými kroky k digitalizaci úřadu,“ který provozuje obec Srnojedy (realizátorem je společnost GORDIC). Na druhém místě se umístil projekt „E-Úřad,“ kde je provozovatelem obec Obrnice a jako třetí se umístil projekt „Výpočty a lhůty“ od společnosti CATANIA GROUP, která jej provozuje a je realizátorem i u projektu na druhém místě.

Petr Tiller z DIA přebírá ocenění za REZA
Petr Tiller z DIA přebírá ocenění za REZA

V kategorii měst se na 1. místě umístila „Aplikace pro Závazné koordinované stanovisko – rychle a bezpečně,“ kterou provozuje Hlavní město Praha a jejím realizátorem je společnost Marbes s.r.o. Druhé místo patří projektu „Elektronické podepisování pro všechny – mobilní podepisování a fikce podpisu,“ který provozuje město Boskovice, realizátor společnost GORDIC. Projekt na třetím místě „eDoklady jako součást komplexního informačního systému městské policie“ provozuje Městská policie v Chotěboři, realizátorem je společnost VERA.

Kategorii krajů vyhrál projekt „Informační systém Digitální technické mapy krajů (IS DTM),“ což je vlastně dvanáct dílčích projektů provozovaných 12 kraji (Kraj Vysočina, Pardubický kraj, Ústecký kraj, Jihočeský kraj, Královéhradecký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Liberecký kraj, Karlovarský kraj, Plzeňský kraj), na realizaci se podílely společnosti ICZ, T-MAPY, GEOREAL a GEOVAP. Druhé místo získal projekt „Získávání znalostí z dokumentů Olomouckého kraje,“ který realizoval Inflex a Olomoucký kraj, který jej samozřejmě také provozuje. Na třetím místě se umístil projekt „Platební portál Středočeského kraje,“ který pro kraj realizovala Regionální dotační kancelář, p. o. Speciální ocenění v této kategorii získal projekt „COBY [kouby],“ který provozuje Kraj Vysočina a realizátorem je Spolek pro budování a implementaci softwarových open source nástrojů.

Kategorie celostátní projekty – 1. místo získal projekt Registr zastupování (REZA), který připravila a provozuje Digitální a informační agentura (DIA). Druhé místo patří projektu „Nové digitální služby na Portálu dopravy pro rok 2024,“ který provozuje Ministerstvo dopravy (realizátor: CENDIS, s. p.). Třetí místo patří za projekt „Přechod na jednotnou státní doménu gov.cz“ Úřadu vlády České republiky (Rada vlády pro informační společnost), která je provozovatelem i realizátorem ve spolupráci s NÚKIB, DIA, MV a NAKIT. Speciální ocenění v této kategorii patří projektu „Následná péče – podpora žadatelů při sestavování žádostí o příspěvek o následnou péči o výsadby,“ provozovatel Ministerstvo zemědělství (realizátor: O2 IT Services s.r.o. a PDS s.r.o.) a projektu e-Sbírka, který provozuje Ministerstvo vnitra (realizátor MV ve spolupráci se společností Asecco Central Europe).

Seznam všech nominovaných i vítězných projektů je k dispozici na webu Egovernment The Best 2024. V polovině prosince bude vydána publikace Egovernment The Best, která představuje všechny přihlášené projekty.