Soběstačná obec 2030: Zemědělci a obce si mohou pomoci nejen v energetice
Společným zájmem zemědělců a obcí je udržení života na venkově. Jejich spolupráce dává smysl nejen v zaměstnanosti, podpoře kulturního života, ale také v energetice.
Proto se Agrární komora ČR zapojila společně s dalšími partnery včetně Sdružení místních samospráv ČR do projektu Soběstačná obec 2030. Jak může vzájemná spolupráce vypadat a co má šanci přinést, shrnuje prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.
- Proč se Agrární komora ČR zapojila do spolupráce na projektu Soběstačná obec 2030?
- Zemědělci jsou odnepaměti neodmyslitelnou součástí komunity v rámci obcí. Vítáme proto další možnosti spolupráce mezi zemědělci a místními občany, které budou ku prospěchu všem a posílí vztahy. Projekty jako Soběstačná obec 2030 mají jednoznačně naši podporu. Považujeme je za důležité pro udržení života na venkově a zlepšení jeho kvality.
- Jaké hlavní přínosy očekáváte od spolupráce mezi obcemi a zemědělskými subjekty?
- Cílem projektu Soběstačná obec 2030 je především najít synergie v oblasti místní energetiky. Zvyšování nákladů na energie se samozřejmě citelně dotklo také zemědělců a o to více podporují řešení v podobě obnovitelných zdrojů energie a zvyšování vlastní energetické soběstačnosti. Totéž platí také pro obce. Proto věřím, že si vzájemně mohou v lecčems vypomoci právě zde.
- Jak si představujete zapojení zemědělských podniků do realizace energeticky soběstačných a udržitelných obcí?
- Zemědělci například umisťují v maximální možné míře fotovoltaické panely na střechy zemědělských budov nebo na pozemky s nízkým hospodářským využitím, což považujeme za trend správným směrem. Řada z nich získává energii také prostřednictvím bioplynových stanic, v nichž upotřebí produkci ze zemědělské prvovýroby a jejího zpracování nebo také odpady z potravinářské výroby. Ne vždy ale mají možnost a kapacitu spotřebovat veškerou vyrobenou energii a vznikají přebytky, které by mohl v dané chvíli efektivně využít nějaký subjekt podporovaný obcí. V mnoha místech republiky už taková spolupráce existuje, vznikla spontánně a může tak být vhodnou inspirací pro další lokality.
- Vidíte tedy konkrétní příležitosti pro využití přebytků obnovitelných zdrojů energie ze zemědělských provozů ve prospěch obcí?
- Umíme si představit využití přebytků energie, ať již z fotovoltaiky, nebo bioplynek, například v provozu školek, škol, ordinací či jiných místních služeb, bytových domů apod. Ostatně tato spolupráce už mnohde funguje a jsou s ní dobré zkušenosti. Jako další se nabízí třeba veřejné osvětlení nebo dobíjecí stanice pro elektromobily.