Kraj na křižovatce: Diskuse o budoucnosti Vysočiny

11. 4. 2025 Kraj Vysočina Regiony

Budoucí výzvy a příležitosti spojené nejen s dostavbou Jaderné elektrárny Dukovany, dopravou nebo technickým vzděláváním, ale také s potenciálem znalostní ekonomiky byly hlavními tématy odborné konference Kraj Vysočina na křižovatce. Akce, kterou pořádaly Krajská hospodářská komora Kraje Vysočina a Kraj Vysočina v prostorách Vysoké školy polytechnické Jihlava, přilákala zástupce veřejného, podnikatelského a vzdělávacího sektoru i odbornou veřejnost.

Kraj Vysočina

„Dostavba Jaderné elektrárny Dukovany je aktuálně jedním z nejdůležitějších témat pro rozvoj našeho kraje. Vidíme v ní příležitost zejména pro rozvoj dopravní infrastruktury, příchod nových technologií, omlazení regionu a zapojení místních firem. Jen letos zainvestujeme rekordních 2,7 miliardy korun do obchvatů a modernizace silniční sítě. Zároveň si ale uvědomujeme rizika, jako je rostoucí cena práce a nedostatek pracovníků,“ uvedl Martin Kukla, hejtman Kraje Vysočina.

Význam dopravní infrastruktury, ať už v kontextu výstavby nových jaderných zdrojů v Dukovanech nebo budování vysokorychlostní trati, jako klíčového faktoru pro budoucí prosperitu regionu potvrdila diskuse za účasti zástupců Ředitelství silnic a dálnic, Správy železnic a okresních hospodářských komor. Potenciál investic do infrastruktury a energetiky pro růst celé české ekonomiky vyzdvihla také hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Ta dále účastníkům konference přiblížila možné ekonomické dopady celní války s USA a růstové příležitosti nejen pro Kraj Vysočina v oblastech ICT, kybernetické bezpečnosti nebo obranného průmyslu.

Rektor VŠPJ Zdeněk Horák zdůraznil význam podpory technického a zdravotnického vzdělávání, zejména v souvislosti s potřebami firem a předpokládaným demografickým vývojem. Pavel Csank ze společnosti Innolive consulting nastínil příležitosti rozvoje znalostní ekonomiky v nemetropolitních regionech, jako je Vysočina. Prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček pak představil návrh antibyrokratického zákona a osm priorit pro zjednodušení podnikatelského prostředí v ČR.

Závěrečná diskuse potvrdila, že pro zajištění dlouhodobé konkurenceschopnosti a udržitelného rozvoje regionu je nezbytná intenzivní spolupráce mezi vzdělávacími institucemi, podniky a veřejnou správou.