Zlatá popelnice 2024: nejlíp třídí v Jilemnice, Dubé a Pasekách nad Jizerou
Jilemnice, Dubá, Paseky nad Jizerou. To jsou obce Libereckého kraje, v nichž nejlépe třídí odpad. Prokázaly to výsledky dvacátého ročníku klání Zlatá popelnice. Je určená právě obcím v regionu, které soutěží v množství vytříděného odpadu. Vyhlašovateli jsou Liberecký kraj a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Záštitu převzal náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort životního prostředí a zemědělství Jiří Klápště.
Během vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice se uskutečnilo i vyhlášení výsledků soutěží kolektivních systémů Asekol, což je soutěž ve sběru drobného elektra a Elektrowin čili soutěž ve zpětném odběru elektrozařízení.
V roce 2024 vytřídil každý obyvatel Libereckého kraje v průměru 22 kilogramů papíru, 15,7 kilogramu plastů, 15,3 kilogramu skla, 29,4 kilogramu kovů a téměř půl kilogramu nápojového kartonu. „To je bezmála 83 kilogramů odpadu na osobu, které obyvatelé kraje vytřídili v rámci obecních systémů do barevných kontejnerů a ve sběrných dvorech. Do samostatně zapojených výkupen pak odevzdal každý obyvatel v průměru dalších 10 kilogramů kovů. Celková výtěžnost tříděného odpadu přepočtená na obyvatele kraje se tedy vyšplhala přes 93 kilogramů,“ sdělila Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM.
Nyní mají v Libereckém kraji obyvatelé k dispozici přes 14 tisíc barevných nádob na tříděný odpad umístěných na veřejně přístupných místech. Jedno průměrné, veřejně přístupné, kontejnerové hnízdo v kraji slouží v současnosti pro 116 obyvatel. Přitom ještě před pěti lety to bylo 132 obyvatel. Navíc je v Libereckém kraji ještě dalších 36 tisíc menších nádob, do kterých mohou lidé třídit odpady přímo u svých domů.
„Chtěl bych všem poděkovat za odpovědný přístup k ochraně životního prostředí Libereckého kraje a za to, že třídí odpad. Náš kraj je v rámci celé republiky nejlepší v třídění kovů. I nadále se budeme snažit zvyšovat množství vytříděného odpadu, mino jiné. prostřednictvím krajských dotačních titulů. Jsme však připraveni pomáhat nejen finančně, ale také například konzultacemi, které přispějí k dalšímu zkvalitnění systémů odpadového hospodářství obcí,“ sdělil náměstek hejtmana pro resort životního prostředí a zemědělství Jiří Klápště.
Do soutěže jsou zařazeny všechny obce v kraji, které mají uzavřenou smlouvu o spolupráci při zajištění zpětného odběru a zařazení místa zpětného odběru do obecního systému odpadového hospodářství se společností EKO-KOM. Jde o 215 měst a obcí. Každý ročník začíná prvním dnem kalendářního roku a trvá 12 měsíců. Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v obcích a městech soutěží obce již šestým rokem ve třech kategoriích rozdělených podle počtu obyvatel. „Hlavním kritériem pro hodnocení bylo množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Zohledněn byl navíc i poměr tříděného odpadu vůči směsnému komunálnímu odpadu nebo sběr kovových odpadů,“ nastínil způsob hodnocení Tomáš Bukáček, regionální manažer EKO-KOM.
Finanční odměnu od kraje získávají první tři v každé kategorii. „Všichni finalisté obdrží originální skleněné plastiky, které vzešly z návrhu Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Tyto poháry věnoval do soutěže Liberecký kraj,“ připomněl Jiří Klápště.
První kategorií jsou obce do 500 obyvatel (celkem 5 finalistů), druhou kategorií jsou obce od 501 do 2000 obyvatel (celkem 5 finalistů) a třetí kategorií jsou obce nad 2000 obyvatel (celkem 5 finalistů). Zvláštní kategorií je pak ocenění za přínosný počin na poli odpadového hospodářství, za který je oceněna vždy jedna obec z každého okresu.
Soutěž má také speciální pravidlo, které se dotklo i letošních výherců. Obec, jež se v dané kategorii umístila v posledních dvou hodnocených ročnících, tedy za rok 2023 a 2024, na 1. až 3. místě, je zařazena do Síně vítězů a obdrží čestný titul Příkladné město/obec v třídění odpadů. Tato obec pak nebude v následujících dvou ročnících zařazena do hodnocení soutěže.
Výsledky soutěže Zlatá popelnice 2024
- Obce do 500 obyvatel
-
- Obec Paseky nad Jizerou 30 000 Kč
- Obec Troskovice 20 000 Kč
- Obec Tuhaň 10 000 Kč
- Obec Albrechtice v Jizerských horách věcná odměna
- Obec Krompach věcná odměna
- Obce od 501 do 2000 obyvatel
-
- Město Dubá 30 000 Kč
- Obec Čistá u Horek 20 000 Kč
- Obec Josefův Důl 10 000 Kč
- Obec Malá Skála věcná odměna
- Obec Poniklá věcná odměna
- Obce nad 2000 obyvatel
-
- Město Jilemnice 30 000 Kč
- Město Lomnice nad Popelkou 20 000 Kč
- Město Hodkovice nad Mohelkou 10 000 Kč
- Město Semily věcná odměna
- Město Smržovka věcná odměna
- Přínosný počin na poli odpadového hospodářství
-
- Okres Česká Lípa: Obec Horní Libchava 10 000 Kč
- Okres Jablonec nad Nisou: Město Rychnov u Jablonce nad Nisou 10 000 Kč
- Okres Liberec: Město Jablonné v Podještědí 10 000 Kč
- Okres Semily: Obec Troskovice 10 000 Kč
- Uvedení do síně vítězů
-
- Obec Tuhaň
- Město Dubá
- Město Jilemnice
- Město Lomnice nad Popelkou
Asekol a Elektrowin
Kolektivní systém Asekol v soutěži ve sběru vysloužilého elektrozařízení v Libereckém kraji v roce 2024 ocenil své vítěze ve dvou kategoriích. V kategori obcí do 10 tisíc obyvatel bralo prvenství město Mimoň, v kategorii obec nad 10 tisíc obyvatel uspělo město Česká Lípa.
V soutěži ve zpětném odběru elektrozařízení, kterou vyhlašuje kolektivní systém Elektrowin, byla za rok 2024 oceněna první místa ve dvou kategoriích, a to nejvyšší průměrná váha miniwinu (klecový kontejner) a průměrná váha wintejneru (velkoobjemový kontejner) VMS (velké a malé spotřebiče).
Výsledky soutěže kolektivního systému Asekol
- Obec do 10 tisíc obyvatel
-
- Město Mimoň 15 000 Kč
- Obec nad 10 tisíc obyvatel
-
- Město Česká Lípa 20 000 Kč
Výsledky soutěže kolektivního systému Elektrowin
- Nejvyšší průměrná váha miniwinu
-
- Město Žandov 10 000 Kč
- Nejvyšší průměrná váha wintejnerů VMS
-
- Město Semily 10 000 Kč