K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace
55. Den malých obcí

Pár slov k soutěži JuniorErb 2014

Datum: 11. 3. 2014, zdroj: VSOL 1/2014, rubrika: Veřejná správa online

Do 17. února se mohli hlásit zájemci se svými projekty do dalšího ročníku soutěže JuniorErb – jde o soutěž pro mladé (méně než 19 let) tvůrce webů a webových projektů, které jsou nějakým způsobem prospěšné svému okolí. Může se jednat např. o webové stránky obce, města, školy, sportovního oddílu, místní pamětihodnosti apod.

JuniorErb

Na vítěze čeká nejen spousta zajímavých cen, ale i setkání s předešlými oceněnými tvůrci na konferenci Junior Internet, která se uskuteční 15. března v Praze. Na tuto konferenci jsou zváni všichni účastníci. Dozvědí se zde mnoho zajímavého o tvorbě webů a mohou se i inspirovat projekty, které vydělávají jejich autorům peníze. Soutěž pořádají sdružení Togehther a Český zavináč, krajská kola vyhlásily a spoluorganizují Plzeňský kraj a hlavní město Praha. Partnerem soutěže je v letošním roce Jednota školských informatiků.

Hlavní myšlenkou soutěže je podpořit mladé tvůrce webů, pomoci jim v přípravě na budoucí profesní růst, podchytit zajímavé podněty, rozšířit jejich zájem o věci veřejné a propojit je s místními samosprávami, aby se aktivně zapojili do života místní komunity.

Je škoda, že ne vždy a u všech obcí jsou mladí nadšenci bráni jako partneři a nedostávají šanci ukázat, co dokážou. Bylo by to přece přínosem pro obě strany. Pořadatelé soutěže rozumí obavám, že přenechat celé obecní stránky mladému člověku může znamenat riziko. Ale proč jsou takoví zájemci rovnou odmítáni? Vždyť starosta může nabídnout téma a nechat je zpracovat samostatné stránky, které budou v případě úspěšného vypracování propojeny prolinkem. Tím by se obohatily i obecní stránky, které většinou bývají zoufale neaktuální. Na internetu lze nalézt spousty stránek měst a obcí, které jsou plněny a aktualizovány v některém z používaných redakčních systémů, ale jakmile si kliknete v menu na „Dějiny obce“, „Pamětihodnosti“, „Kam za kulturou“ apod., vyskočí hlášení „Omluvte nás, tyto stránky se připravují“. Není právě zde prostor pro poskytnutí šance mladým lidem? Vždyť obce jsou zřizovateli základních škol, popř. vědí o středních školách v jejich blízkosti, tak proč je neoslovit? Dobrým příkladem je vítěz krajského kola Plzeňského kraje z roku 2013, parta mladých lidí se svou dospělou vedoucí (pravidla soutěže umožňují mít dospělého v týmu) z malé vesničky Radochovy. Tato obec o cca 70 obyvatelích je součástí větší vesnice a nikdy neměla své stránky. Naši soutěžící je nejen vytvořili, ale co je také důležité, pravidelně je aktualizují a doplňují. Nenechali se odradit nezájmem starosty jejich nadřízené obce a odměnou jim byly nejen věcné ceny za vítězství v soutěži, možnost setkání s patronem soutěže, místopředsedou Senátu ČR Přemyslem Sobotkou, ale především kladné přijetí jejich práce spoluobčany z Radochov. Příkladů prospěšné spolupráce je ale daloko více, z oblasti obecních stránek můžeme zmínit i vítěze z roku 2008 (tehdy čtrnáctiletého) Miloše Havlíčka, který je dodnes správcem oficiálních stránek městyse Dolní Cerekev. Svému okolí jsou rovněž prospěšné stránky vítěze pražského kola 2013 Dominika Hanzlíka, který vytvořil stránky pro svou třídu, stránky školního projektu ZŠ Červený vrch v Praze, stránky hokejbalového týmu a další.

Příkladů je více a je z nich patrné, že mladí lidé dokáží vytvořit projekt, který slouží i ostatním. Představitelé veřejné správy by se neměli bát a naopak by se měli snažit o to, aby tito nadšenci dostali šanci. Pokud se kdokoli bude chtít seznámit s projekty, které uspěly v soutěži JuniorErb 2014, může navštívit konferenci Junior Internet 15. března v Praze nebo tzv. Projektovou laboratoř na konferenci ISSS/V4DIS 2014 ve dnech 7.–8. dubna v Hradci Králové.

Bližší informace k soutěži najdete na www.juniorerb.cz.

Roman Falhar, Sdružení Český zavináč

TOPlist
TOPlist