K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
isss.online

Profesionální poradenství pro obce a města

(Čtvrté ocenění v řadě pro KVB advokátní kancelář)

Datum: 11. 1. 2019, zdroj: OF 5/2018, rubrika: Legislativa

KVB advokátní kancelář se dlouhodobě úspěšně specializuje jak na vysoce odborné právní služby v oblasti správního práva, tak právě na poskytování právních služeb městům a obcím. Její odborníci souběžně pravidelně přispívají do našeho časopisu a společně se Svazem měst a obcí ČR provozují známý web poradnaproobce.cz.

KVB advokátní kancelář
KVB advokátní kancelář

Mimo jiné i z těchto důvodu přinášíme nyní rozhovor s advokáty JUDr. Stanislavem Kadečkou, Ph.D. a JUDr. Mgr. Lukášem Váňou, Ph.D. – zakladateli a partnery této renomované advokátní kanceláře.

Pánové, již po čtvrté v řadě jste získali ocenění jako Regionální právní kancelář v rámci prestižního firemního žebříčku Právnická firma roku. Co to pro vás znamená?
S.K. Je to potvrzení, že směr naší specializace na komunální klientelu a na správní právo je správný a užitečný, stejně jako náš důraz nejvyšší kvalitu práce, ze které nehodláme slevit.
L.V. Je příjemné se setkávat s předními zástupci české advokacie při udílení prestižních ocenění. Navíc naši klienti vyzvedávají zmíněnou naši specializaci, a když pracujete pro několik stovek obcí a měst, máte schopnost daleko lépe reagovat na potřeby.
Do firemního žebříčku Právnická firma roku se přihlásilo téměř 80 největších advokátních kanceláří z ČR, přitom vaše kancelář patří obratem mezi nejrychleji rostoucí. Je to zvyšováním cen nebo nárůstem klientely?
S.K. Pokud chcete poskytovat kvalitní právní služby, musíte vytvořit z kvalitních právníků dělný tým. To ovšem něco stojí, a konkurence na trhu práce je velice ostrá. Souvisí s tím žel i postupné navyšování hodinových či úkonových sazeb, které je pro nás ovšem nutností, nikoliv radostí. Je to také zdrojem růstu, ale daleko významnější je samozřejmě nárůst počtu klientů.
L.V. Z hlediska růstu společnosti a také kvality služeb je důležitý fakt, že pracujeme pro klienty dlouhodobě, bez „fluktuace“ klientů. Kdo s námi začne spolupracovat, stává se zpravidla trvalým klientem, kterému držíme stále stejné ceny za právní služby. Velice nám pomáhají pozitivní reference. Není nic lepšího, než když se na vás obrátí klient s tím, že nás doporučil starosta nebo tajemník z jiného města, protože je dlouhodobě spokojený.
Dlouhodobě spolupracujete se Svazem měst a obcí ČR. Jaké jsou aktuální plody vaší spolupráce?
S.K. Jako člen Legislativní rady vlády se vedle advokacie věnuji též přípravě právních předpisů. Je to specifická a velice časově náročná práce. Na druhé straně nám to pak umožňuje na úrovni zpracovávat např. návrhy (místních) právních předpisů pro jednotlivé naše klienty a včas je informovat o nástrahách nové legislativy. Stejně tak se snažíme být nápomocni právě i Svazu měst a obcí ČR.
L.V. V letošním roce jsme zahájili plný provoz webových stránek www.poradnaproobce.cz. Jde o společný projekt Svazu a KVB, který se zdá být mimořádně žádaným.
Poradna je mezi starosty hodně populární. Můžete čtenářům přiblížit jak funguje?
L.V. Se Svazem dlouhodobě spolupracujeme na poskytování právního poradenství obcím. Zodpověděli jsem za ty roky množství dotazů, které sice byly zveřejněné, ale v tom množství se špatně orientovalo. Proto jsme vytvořili vyhledávač, který je dostupný na uvedeném webu. Nyní je v systému 2500 otázek a odpovědí, ve kterých je možné pohodlně vyhledávat. Systém využívá na 2400 obcí a jejich počet stále roste. Každý měsíc si starostové, radní, úředníci přečtou kolem 5000 otázek a odpovědí. Popularita poradny nás těší a budeme ji dále zdokonalovat.
Je provoz poradny náročný? Přece jenom tolik zpracovaných odpovědí, to už je velká odpovědnost.
L.V. Udržovat v chodu poradnu je skutečně náročné, a to navíc garantujeme správnost odpovědí v čase. Při změně legislativy a judikatury pomocí redakčního systému upravujeme zpracované odpovědi tak, aby byly neustále aktuální. Zkrátka, aby na ně bylo spolehnutí.
S.K. Kvalitu odpovědí nadto zabezpečujeme dvoustupňovou kontrolou. Každá odpověď zpracovaná právníkem-specialistou musí před publikací projít revizí jiného právníka. Tento princip čtyř očí se nám velice osvědčil a používáme ho u všech výstupů z naší kanceláře.
L.V. U poradny navíc nastupuje další stupeň kontroly, protože ta je propojena se skupinou externích expertů v oboru (právníci, kteří se komunální problematikou dlouhodobě zabývají, úředníci jednotlivých ministerstev, ale i někteří tajemníci). Experti jsou rozděleni podle jejich specializace a jednotlivé dotazy jim automaticky posíláme. Dochází k upřesnění formulace odpovědí nebo si některá výkladová stanoviska společně srovnáváme. Expertní spolupráce je skvělá a udržuje poradnu na vysoké úrovni.
Může využívání poradny nahradit spolupráci s advokátní kanceláří?
L.V. To rozhodně ne. Poradna je pouze o první orientaci v dané právní problematice (je to vlastně takový, advokátní kanceláří garantovaný, Google). Vyhledávám v garantovaných odpovědích a pokud žádnou odpověď nenajdu, můžu položit dotaz, na který mi advokátní kancelář pošle odpověď. Tím se v problému základním způsobem zorientuji a vyhodnotím si, zda jeho řešení lze zvládnout vlastními silami nebo se obrátím na experty.
S.K. A my pevně věříme, že když budou klienti hledat experty, obrátí se primárně na ty skutečné, kteří dlouhodobě znají komunální právo i reálné problémy a potřeby obcí a měst.
Je po volbách. Co byste na základě vašich dosavadních zkušeností klientům poradili?
S.K. Hlavně rozvahu a profesní opatrnost. Uspěchané rozhodnutí mnohdy způsobí závažné a často pouze stěží odstranitelné problémy. Doporučuji promyšlené rozhodování na základě relevantních podkladů.
L.V. Kde nemáte dostatek vlastních znalostí, obracejte se na experty. Snaha tady ušetřit se v konečném důsledku nevyplácí. Mnoho klientů se na nás obrací při řešení amatérských rozhodnutí svých předchůdců. Je bezpečnější a levnější chtít odbornou radu pro dobré rozhodnutí, než chtít následně právní rady v důsledku chybných rozhodnutí.
TOPlist
TOPlist