URBIS Smart City Fair znovu ukáže, jak chytře na chytrá města
Po roce se na brněnské výstaviště vrací projekt, který se jako jediný ve střední Evropě cíleně zaměřuje na problematiku Smart city a spojuje do jednoho místa a termínu konferenci se špičkovými zahraničními řečníky a prezentaci firem s nabídkou konkrétních řešení.
Druhý ročník veletrhu URBIS Smart City Fair proběhne již ve dvou pavilonech (G1 a G2) a s doprovodným programem na osmi pódiích. Přijeďte ve dnech 5. a 6. 6. 2019 do Brna, nikde jinde se o chytrých městech a obcích nedozvíte víc!
Stejně jako loni bude těžištěm dvoudenní odborný doprovodný program se špičkovým obsazením. Nové je jeho zaměření na evropské projekty Science meets Parliaments/Science meets Regions a RUGGEDISED, které budou pilířem prvního konferenčního dne. Jednání druhého dne zahájí Smart City Summit V4+ a program se soustředí na problematiku střední Evropy a zavádění chytrých řešení do měst a obcí různé velikosti.
Významnou novinkou je pracovně-prezentační CityOne Arena, kde se představí nové technologické koncepty. Rozšířený prezentační prostor dostanou také start-up projekty. Cílem všech novinek a celého veletrhu je usnadnit a urychlit zavádění konceptu Smart city do českých měst a obcí tak, aby se v nich občanům žilo lépe.
„Rozvoj chytrých měst a chytrých obcí neznamená jen nákup drahých zařízení prošpikovaných technologiemi. Chytré řešení spočívá v tom, že zjednoduší občanům život, by se jim žilo pohodlněji, příjemněji, zdravěji. URBIS je platformou pro výměnu zkušeností a demonstraci dobré, ale i špatné praxe z měst, kde dané řešení už zrealizovali. Zajímavé podněty tady najdou všichni, protože i malé obce řeší problémy třeba s odpadovým hospodářstvím, veřejným osvětlením nebo s informacemi a prodejem jízdenek v dopravě. Veletrh ukáže chytrá řešení, která usnadní občanům život, ať žijí kdekoliv,“ říká ředitel projektu Martin Videczký.
Veletrh URBIS Smart City Fair oslovuje především odborníky z veřejné správy – krajů, měst, obcí i mikroregionů. Na webu www.smartcityfair.cz byl spuštěn prodej vstupenek, které si do 30. dubna můžete koupit za nejvýhodnější cenu.
Lídři v oboru Smart city
Konferenční program bude opět velmi nabitý. První den představí své vize i hotové projekty zahraniční města, u kterých se můžeme v rozvoji koncepce Smart city inspirovat, zatímco druhý den bude prezentovat zkušenosti a plány středoevropských měst. Vedle hlavního sálu budou jednání probíhat v pěti dalších zaměřených na klíčová témata ročníku: digitální město, vodu, energetickou politiku, chytré čtvrti a udržitelnou dopravu.
O výstavbě chytrých čtvrtí se bude jednat pod patronátem evropského projektu RUGGEDISED, ve kterém Brno spolupracuje s dalšími pěti městy: holandským Rotterdamem, skotským Glasgow, švédskou Umeou, polským Gdaňskem a italskou Parmou. Projekt RUGGEDISED je součástí programu Horizon 2020 a podporuje testování a zavádění chytrých řešení v prostředí tří velkých „vzorových“ měst Rotterdam, Glasgow a Umea, zatímco další tři města přebírají zkušenosti a posouvají koncept do dalších částí Evropy. Brno v rámci spolupráce připravuje výstavbu nové chytré čtvrti Špitálka v nevyužívané západní části areálu brněnských tepláren. URBIS bude místem intenzivní výměny zkušeností mezi zástupci zapojených měst. Na úvodní setkání, kde vystoupí primátorka města Brna Markéta Vaňková a Jens Bartholmes z DG ENERGY, naváže replikační workshop s trojfázovým jednáním v úzkých pracovních skupinách. Celkem se v této sekci očekává účast až 80 až 100 odborníků z měst akreditovaných v některém z jedenácti velkých projektů programu Horizon 2020.
Druhým pilířem prvního konferenčního dne je evropský projekt Science meets Parliaments/Science meets Regions (SMP/SMR), který zaštítí jednání na téma energetická politika. Workshop má urychlit výměnu informaci mezi vědou a politikou a přispět k usnadnění přechodu na čisté energie, k posilování energetické soběstačnosti území a k decentralizaci energetiky. Do jednání se zapojí komerční i akademický sektor a zváni jsou také občané. K tématům patří mj. potenciální infrastruktura vhodná pro čistou energetiku, proveditelnost investic do decentralizovaných obnovitelných zdrojů energie nebo technologická připravenost procesu. Workshop o eco-inovacích v energetických systémech očekává až 200 účastníků a jedním z jeho cílů je vytvoření místní znalostní platformy pro čistou energii.
Tématu udržitelná doprava se bude 5. června věnovat konference Budoucnost veřejné dopravy nejen ve městech – moderní technologie ve veřejné dopravě. Spolupořadatelem je KORDIS JMK jako organizátor dopravy v Jihomoravském kraji a konference proběhne v rámci evropského projektu Peripheral Access, který podporuje rozvoj dopravy v odloučených regionech. Jednat se bude třeba o integraci různých druhů dopravy, zavádění elektronických jízdních dokladů nebo chytrých řešeních pro zajištění dopravní dostupnosti. Své zkušenosti přednesou odborníci z Německa, Maďarska, Itálie, Polska, Slovenska a České republiky. Posluchači se například dozvědí, jak v Turíně sloučili všechny mobilní služby do jedné aplikace, jaká nová dopravní řešení chystají v Benátkách nebo jak se v Maďarsku daří sjednocovat informační a prodejní systémy.
Brána konceptu Smart city pro střední a východní Evropu
Druhý den bude věnován výměně zkušeností v rámci střední Evropy. Na hlavním pódiu se uskuteční Smart City Summit V4+ s vysoce kompetentní účastí nejen ze zemí Visegrádské čtyřky. Zastoupena budou jak ministerstva, do jejichž gesce patří regionální rozvoj, tak chytrá města různých velikostí a jejich konkrétní řešení. Sdílení zkušeností a dobré praxe proběhne na třech různých úrovních – ministerské, velkých měst a menších měst. Potvrzena je například účast Prahy, Bratislavy, Vídně, Varšavy, Budapešti, Brna a Ostravy.
V dalších pěti sálech bude druhý den pokračovat jednání podle klíčových témat ročníku, kterými jsou digitální město, voda, energetická politika, chytré čtvrti a udržitelná doprava. Odbornými partnery jsou například Asociace pro vodu ČR, Hospodářská komora ČR a KORDIS JMK. Druhý den konference o budoucnosti veřejné dopravy přinese inspirace z chorvatského Záhřebu, slovenské Žiliny nebo italské Vicenzy. Podnětné vystoupení chystá také rakouský Graz, kde se zaměřili na potřeby dojíždějících a podařilo se zkombinovat nabídky mobility měst a venkova do jedné servisní karty.
Novinkou letošního ročníku je CityOne Arena koncipovaná jako prezentačně-pracovní prostor pro ukázku nových technologických konceptů chytrého města. Demonstrační zóny představí například chytrou zastávku nebo digitální knihovnu a umožní vystavovatelům a partnerům uplatnit svůj produkt ve společném předváděcím prostoru. CityOne Arena se stane místem diskuzních stolů, workshopů a její součástí bude i VIP lounge pro obchodní jednání.