Archiv článků (rubrika Energetika)

Bylo nalezeno 73 záznamů.

1. Energie pro města – komunální energetika na míru

Jak se mohou obce lépe připravit na energetické krize nebo vysoké ceny energií? Cestou k tomu, čelit jim efektivně, je komunální řešení energetiky. Díky ní se mohou velká města i menší obce stát energeticky soběstačnějšími a odolnějšími. Jak naplánovat a realizovat projekt fotovoltaické elektrárny v obci, poradí zájemcům nový online nástroj Energie pro města od expertní skupiny Frank Bold.
25. 9. 2023 Obec a finance Energetika

2. SMO ČR pořádá první ročník konference Energetické výzvy a limity obcí a měst

Svaz města a obcí ČR vás zve na první ročník konference zabývající se energetikou, která proběhne na podzim 12.–13. října 2023 v Kongresovém centru Praha. Jednou z největších výzev, kterým čelí společnost, je právě výroba dostatečného množství energie. Jak se na to mají obce a města připravit? Konference se bude věnovat aktuálním trendům jako sdílení elektřiny v praxi, tvorbě strategií a energetických koncepcí či legislativnímu rámci. Chybět nebudou ani „best practices“.
11. 9. 2023 SMO ČR Energetika

3. Slovo starosty: Zachraňme klima i za cenu zničení evropské civilizace

Díky redakčnímu zpoždění v tištěných novinách vyšly některým aktivistům, ale i vědcům texty a rozhovory o extrémním suchu v době, kdy prší a meteorologové varují před vytrvalým deštěm. Ostatně, stalo se to už v loňském roce, kdy velkou pražskou open air konferenci o suchu vypláchl déšť. Demagogičtí prosazovatelé záchrany klimatu ale drze tvrdí, vidíte, nejprve horko a pak prší, změna klimatu je tady!
8. 9. 2023 Obec a finance Energetika

4. O krok blíže komunitní energetice, obce podporují novelu energetického zákona bez překážek pro malé výrobce

SMS ČR vítá, že se Poslanecká sněmovna začíná po předchozím schválení vládou zabývat mimořádně důležitou novelou energetického zákona, známou jako LEX OZE II. Právní úprava, která má zpoždění už více jak dva roky, je zásadní pro rozvoj komunitní energetiky a posílení energetické soběstačnosti nejen obcí, ale celé země.
30. 8. 2023 SMS ČR Energetika

5. Ceny energií stoupnou, u firem a municipalit i proto roste zájem o kombinaci fixace a spotových cen

Energetický trh je stále velmi opatrný vůči výkyvům či nenadálým událostem. Důkazem je i nedávný nárůst cen plynu kvůli hrozbě stávky v australských LNG terminálech. Oproti loňsku však trh v létě vykazuje i dva odlišné rysy. Firmy a obce nyní mnohem častěji uzavírají nové smlouvy na dodávky energií, výrazně roste také poptávka po kombinaci fixace ceny na zimu se spotovým produktem na jaro a léto. Současnou optikou se jedná o ideální řešení i vzhledem k očekávanému podzimnímu růstu cen energií, popisuje ve svém komentáři jednatel společnosti MJEnergie Pavel Urubek.
28. 8. 2023 Lesensky.cz Energetika

6. Rizika fotovoltaiky

Růst obliby fotovoltaiky je tak vysoký, že pokud by se realizovaly všechny vydané smlouvy o připojení pro FVE, znamenalo by to téměř dvojnásobné zatížení přenosové soustavy oproti současnému stavu ve špičce. Pro stabilitu sítě to znamená velké riziko.
23. 8. 2023 Lesensky.cz Energetika

9. Levnou energii jsme si zakázali

Přinášíme pozoruhodný článek hlavního ekonoma České spořitelny, který byl publikován na webu kurzy.cz a vychází z amerických pramenů. Je to text k zamyšlení nejenom nad samotným problémem ceny energií, ale měl by vést i k úvaze, zda nastolená cesta urychleného masového nasazování obnovitelných zdrojů za každou cenu, je opravdu promyšlené a odpovědné řešení.
10. 8. 2023 Obec a finance Energetika

11. V zajetí klimatické ideologie

V souladu s evropskou linií Zelené dohody u nás rychle roste zavádění obnovitelných zdrojů energie, zejména fotovoltaických a větrných elektráren. Velká publicita tohoto trendu mnohdy potlačuje rozumné připomínky, které by měly být respektovány. Česká republika se nesmí v zajetí klimatické ideologie nechat vmanévrovat do trvalého deficitu a drahoty energie. Toto poselství zaznělo na květnovém vystoupení zástupců spolku Realistická energetika ekologie.
4. 8. 2023 Realistická energetika a ekologie Energetika

12. Větrná elektrárna se vyplatí stovce obcí

V České republice je 99 obcí, kterým se nyní vyplatí uvažovat o výstavbě větrných elektráren. Takový je výsledek analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno, která mapovala technický potenciál výroby elektřiny z větru v rámci očekávaného rozvoje komunitní energetiky.
2. 8. 2023 Obec a finance Energetika

13. Další rekord v zájmu o obnovitelné zdroje

Zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí dál rostl, ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám. Počet žádostí o dotaci na tepelná čerpadla narostl meziročně o 10 %, na fototermické systémy o 70 % a o fotovoltaiku dokonce na víc než dvojnásobek (+109 %) – viz tabulka. Budoucí zájem o tepelná čerpadla však mohou zkomplikovat nová pravidla Nové zelené úsporám a odklady v kotlíkových dotacích. Zájem o fotovoltaiku ze strany bytových domů zase sráží nejednotnost přístupu stavebních úřadů, kde je potřebné metodické vedení Ministerstva pro místní rozvoj, varují zástupci obnovitelných zdrojů.
27. 7. 2023 OZE Energetika

14. Počet fotovoltaických elektráren rychle roste

Společnost ČEZ Distribuce přijala za letošních šest měsíců 35,5 tisíc žádostí o připojení výroben a připojila k síti 27 628 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 298 MW. Z valné většiny se jednalo o střešní instalace na rodinných domech, cca 95 procent žádostí se týkalo mikrozdrojů do 10 kW na hladině nízkého napětí. Pro srovnání za celý loňský rok energetici ČEZ připojili do sítě 21 325 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkone 188 MW.
25. 7. 2023 Obec a finance Energetika

15. Přehled historie fotovoltaických elektráren v ČR: Růst technologií a energetické transformace

Fotovoltaické elektrárny představují klíčový prvek při přechodu na čistou a udržitelnou energetiku. V České republice, stejně jako jinde ve světě, jsme v posledních letech zaznamenali významný růst instalace těchto solárních zařízení. Podívejme se na historii fotovoltaických elektráren v ČR, jak se technologie vyvíjela a jaký vliv měly na energetickou transformaci země.
20. 7. 2023 AKE ČR Energetika

16. Jak bude fungovat komunitní energetika

Vláda schválila novelu energetického zákona (Lex OZE II), která bude projednávána v Parlamentu a má přinést zásadní novinky – sdílení elektřiny mezi lidmi, firmami nebo obcemi. O tom, jak u nás bude takzvaná komunitní energetika přesně fungovat hovořil náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák v pořadu „Ptám se já“ prezentovaném na webu Seznam Zprávy. Problematika se úzce dotýká zájmů obcí a měst, proto některé pasáže uvádíme ve zkráceném znění.
19. 7. 2023 Obec a finance Energetika

17. Nová mapa oslunění pro Moravskoslezský kraj usnadní fotovoltaické projekty samosprávám, firmám i občanům

Moravskoslezský kraj si nechává zhotovit kompletní mapu oslunění celého svého území. Ta pomůže samosprávám, firmám i běžným občanům se snadnou identifikací míst, která jsou vzhledem ke svým podmínkám vhodná pro instalaci fotovoltaických panelů. Podobné projekty jsou vzhledem ke zvyšujícímu se zájmu o udržitelnost mezi kraji i městy stále populárnější. V minulosti si různé typy analýz oslunění nechalo zhotovit například Brno, Kladno či Jihočeský kraj.
30. 6. 2023 Lesensky.cz Energetika

18. Bez fosilní energie se ještě dlouho neobejdeme

Záporné ceny elektřiny dorazily do Česka dříve, než se čekalo. Ohrožují další rozvoj solární energetiky a paradoxně dokládají nenahraditelnost fosilní elektřiny, včetně té z uhlí. Pod tímto titulkem publikoval na webu kurzy.cz aktuální poznámku k energetické situaci hlavní ekonom Trinity Bank.
28. 6. 2023 kurzy.cz Energetika

19. Jak na spotřeby energií – publikace a video Energetický management pro školy a objekty sociálních služeb

Jste správce objektu v majetku obce, sociálních služeb nebo školy? Víte jak správně – z pohledu spotřeb energií – řídit vytápění, větrání, chlazení, osvětlení, provoz kuchyní a další žrouty energie ve vašem objektu, tak aby byla spotřeba co nejnižší? Víte, že správným nastavením jednotlivých systémů TZB (tedy vytápění, větrání chlazení) lze ušetřit cca 10 % nákladů za energie, bez nutnosti investičních opatření?
27. 6. 2023 EkoWATT Energetika

20. Složité povolovací procesy jsou bariérou rozvoje obnovitelných zdrojů

Rozvoj obnovitelných zdrojů je jedním ze třech pilířů, který České republice zajistí bezemisní a energetickou soběstačnost. Do roku 2030 k tomu má Česko dostatek financí z Modernizačního fondu. Investice do energetické transformace jsou nezbytné k tomu, aby Česko udrželo svoji konkurenceschopnost, ke které potřebuje levnou elektřinu z obnovitelných zdrojů. Dosud ovšem neumíme tyto peníze dostatečně využívat. Hlavní bariérou v rozvoji OZE jsou složité povolovací procesy.
26. 6. 2023 Obec a finance Energetika

21. Co Česku přinese komunitní energetika?

Přijetí pravidel pro vznik energetických komunit patří mezi nejočekávanější legislativní události v oblasti energetiky tohoto roku. Podtrhuje snahy Ministerstva průmyslu a obchodu o urychlení decentralizace a dekarbonizace energetiky v České republice. Novela energetického zákona Lex OZE II přinese nové příležitosti, ale i výzvy jak pro spotřebitele, tak pro výrobce elektřiny, ale také nové nároky na přenosovou a distribuční soustavu. Vyžádá si mimo jiné vznik Elektroenergetického datového centra, které je pro fungování komunitní energetiky nezbytné.
23. 6. 2023 MPO ČR Energetika

23. Průzkum SMS ČR: 6 z 10 obcí chce stavět vlastní zdroje energie

Jak vyplývá z průzkumu Sdružení místních samospráv ČR, vlastní energetický zdroj plánuje v příštích třech letech stavět 60 procent obcí. Obce v České republice chtějí zvýšit svou energetickou soběstačnost a rozvíjet komunitní energetiku i využívání energetického managementu.
14. 6. 2023 SMS ČR Energetika

25. Osvětlení za korunu začínají po obcích využívat i města, šetří jim až 80 % energie

Projekt Osvětlení za korunu, který se stal v posledních letech hitem hlavně v malých vesnicích i větších obcích, začínají využívat i města. Společnost ČEZ Energetické služby, dceřiná firma ČEZ ESCO, díky tomu vyměnila energeticky náročná svítidla veřejného osvětlení za moderní úsporná LED svítidla ve Všerubech na Plzeňsku nebo ve Zlatých Horách na Jesenicku, a to bez zatížení rozpočtu města. Veřejné osvětlení je v rozpočtech měst a obcí významnou položkou a jeho modernizace přináší v průměru 80procentní úspory. O projekt se teď proto zajímají radní i v dalších městech.
7. 6. 2023 Skupina ČEZ Energetika

26. Nekalé praktiky při nákupu fotovoltaiky

Zájem Čechů o výrobu energií z obnovitelných zdrojů roste. Spolu s tím se ale objevují nekalé praktiky některých dodavatelů. Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo desatero rad, na co si dát pozor při výběru dodavatele, jaké podmínky si vyjednat či jak postupovat, když dodavatelská firma neplní podmínky smlouvy.
31. 5. 2023 Obec a finance Energetika

27. ČEZ představil starostům své plány na ozelenění moravskoslezské energetiky i možnosti, jak mohou obce ušetřit

Zástupci nejvýznamnějších firem Skupiny ČEZ představili více než stovce moravskoslezských starostů, místostarostů a městských energetiků své plány do dalších let. Mezi hlavní témata patřil malý modulární reaktor, který by mohl nahradit uhelné bloky dětmarovické elektrárny, budování větrných parků a fotovoltaických elektráren mimo jiné na Opavsku a Bruntálsku nebo digitalizace distribuční sítě. Řešily se také ceny elektřiny a úsporné programy, které ČEZ městům a obcím nabízí, především výstavba veřejného osvětlení nebo fotovoltaiky bez nutnosti vstupních nákladů na investice.
4. 5. 2023 Skupina ČEZ Energetika

29. Pozor na energošmejdy

Jedním z nejčastějších podání na energetické zprostředkovatele, se kterými se aktuálně obracejí spotřebitelé na Energetický regulační úřad (ERÚ), je porušování zákazu podomního prodeje. Stížnosti na tento problém se kupí i na obcích. ERÚ proto ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) připravuje informační kampaň cílenou kromě spotřebitelů také na zastupitele měst a obcí, jak mohou nájezdům tzv. energošmejdů zabránit.
26. 4. 2023 Obec a finance Energetika

30. Moravskoslezský kraj zdarma nabízí obcím energetické poradenství

Zkušenosti z provozu více než tisícovky veřejných budov, návrhy okamžitých úsporných opatření i investic do nových technologií a také šance zapojit se do tzv. komunitní energetiky. Zástupci krajského Moravskoslezského energetického centra (MEC) se v těchto týdnech setkávají s primátory a starosty měst a obcí Moravskoslezského kraje a informují je o možnostech, jak ušetřit na energiích. Vzniká Centrum veřejných energetiků.
21. 4. 2023 Moravskoslezský kraj Energetika

31. Obnovitelné zdroje instalujte s rozmyslem

V České republice bylo loni zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren, které mají celkový výkon 288,8 megawatt (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Na dvojnásobek stoupl i počet instalovaných tepelných čerpadel, loni si jich Češi pořídili kolem 60 000. Novela energetického zákona, přijatá počátkem letošního roku, podmínky pro instalaci obnovitelných zdrojů energie ještě více uvolnila. Bezhlavá instalace obnovitelných zdrojů energie však může narušit statiku budov i zvýšit hlučnost.
19. 4. 2023 Obec a finance Energetika

32. Nová zelená úsporám Light nabídne ohroženým domácnostem další miliardy korun na zateplení a zcela nově i na solární ohřev vody

Prostředky na financování programu na úsporná opatření pro domácnosti s nižšími příjmy Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light) budou navýšeny z původních 1,5 miliardy na 6 miliard korun. Kromě zateplení mohou žadatelé od května nově získat 90 tisíc korun na pořízení termických nebo fotovoltaických systémů na ohřev vody, které jejich domácnostem pomohou ušetřit i více než 10 tisíc korun ročně.
18. 4. 2023 MŽP ČR Energetika

33. Hejtmani uhelných regionů podepsali na Ministerstvu životního prostředí vodíkové memorandum

Memorandum Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje je společným krokem ke spolupráci v oblasti využití vodíku, a to jak v oblasti podpory aplikace vodíkových technologií, tak v koordinaci rozvoje konceptu „vodíkových údolí“. V návaznosti na memorandum podepsali hejtmani také deklaraci s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL), která vyjadřuje společný zájem na dosahování klimatických cílů, kvalitě životního prostředí a prosperitě České republiky a jejích regionů.
5. 4. 2023 MŽP ČR Energetika

34. Liberecký kraj se otevírá komunitní energetice, v budoucnu očekává významné úspory energií

Liberecký kraj se rozhodl na své půdě otevřít žhavé téma komunitní energetiky. Seminář pořádaný minulý týden krajskou Agenturou regionálního rozvoje ukázal cesty k novým projektům využívajícím potenciál této formy energetiky. Zároveň přinesl velké množství praktických poznatků, jak v regionu výhledově zefektivnit i zlevnit nakládání s energiemi.
5. 4. 2023 Liberecký kraj Energetika

35. Připojování výroben elektřiny

Očekávaný rozvoj komunální energetiky přinese řadu problémů, které budou obce muset řešit. Jedním z nich bude připojení nových výroben elektrické energie k rozvodné síti. Z hlediska počtu budou nové výrobny většinou malé fotovoltaické elektrárny připojené v odběrných místech zákazníků na hladině nízkého napětí (NN). Z hlediska vyrobeného objemu však dominují projekty velkých zdrojů jak na hladině nízkého napětí, tak na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí (VN a VVN).
3. 4. 2023 ERÚ Energetika

36. Další zpřísnění pravidel

V rámci závazků, které stanoví Zelená dohoda pro Evropu dojde v EU k dalšímu zpřísnění pravidel pro zvýšení energetické účinnosti. Evropská Komise vítá předběžnou dohodu, jíž bylo dosaženo v minulých dnech s Evropským parlamentem a Radou ohledně reformy a posílení směrnice EU o energetické účinnosti. Znovu se tak potvrzuje odhodlání EU stát se do roku 2050 klimaticky neutrální.
30. 3. 2023 Obec a finance Energetika

37. Největší solární elektrárna v Česku by mohla vyrůst na letišti Hradčany v Ralsku

Na letišti Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku by mohla vyrůst největší solární elektrárna v Česku. Liberecký kraj si nechal zpracovat studii řešení na báňské univerzitě v Ostravě. Krajští zastupitelé dostali koncem února informaci o třech navržených variantách a pokračování přípravy další studií proveditelnosti přírodní verze návrhu. V této fázi s výstavbou nesouhlasí ani zástupci města Ralska.
10. 3. 2023 Obec a finance Energetika

38. URBATECH nabídne komunální techniku, elektromobily i konference nejen o energetické soběstačnosti obcí

Českobudějovické Výstaviště bude od 30. března do 1. dubna 2023 hostit veletrh URBATECH. Návštěvníci třídenní výstavy, určené jak pro samosprávu, tak pro širokou veřejnost, se mohou blíže seznámit mimo jiné s komunální technikou, nebo si například otestovat elektromobily. Dvoudenní odborná konference pro samosprávu pak bude zaměřená mimo jiné na hospodaření s vodou nebo energetickou soběstačnost.
6. 3. 2023 Urbatech Energetika

39. Energetické společenství jako cesta k větší nezávislosti

Královéhradecký kraj zvažuje možnost vytvoření krajské komunity měst, obcí, podniků, bytových družstev i jednotlivých občanů, kteří by mezi sebou sdíleli elektřinu a zvýšili tak svou energetickou nezávislost. Kraj nechá připravit studii, která bude podkladem pro další kroky.
10. 2. 2023 Královéhradecký kraj Energetika

40. Komunitní elektrárny pokryjí více než 80 % spotřeby domácností

Ačkoliv je komunitní energetika vzhledem k cenám energií stále diskutovanějším tématem, její dynamičtější rozvoj u nás pořád brzdí chybějící legislativa. Chystaná novela energetického zákona by měla zejména dovolit sdílet vyrobenou elektřinu mezi jednotlivými odběrnými místy a umožnit tak efektivně nakládat s vyprodukovanými přebytky energie. Vedle fotovoltaiky by do budoucna mělo být možné efektivně naplnit potenciál i dalších komunitních zdrojů, jako jsou větrné elektrárny či biometanové stanice.
1. 2. 2023 Lesensky.cz Energetika

41. Podpora střešní fotovoltaiky

Skupina ČEZ vybuduje v rámci své strategie Čistá Energie Zítřka do konce roku 2030 až 6000 MW nových obnovitelných zdrojů, v čele právě s fotovoltaickými elektrárnami. Vedle výstavby velkých fotovoltaických zdrojů chce ČEZ v této oblasti bezemisní energetiky podpořit nejen transformaci českého průmyslu, ale také veřejné správy a domácností směrem k úsporné ekonomice.
26. 1. 2023 Obec a finance Energetika

42. Transformace energetiky v Litovli

V současné době třetinu tepelných potřeb města Litovel zajišťují dvě oddělené soustavy zásobování teplem, ročně se jedná o více než 50 tisíc GJ tepla. Zdrojem energie je zemní plyn a i přesto, že asi polovina takto vyráběného tepla je efektivně vyráběna v plynových kogeneračních jednotkách, systém není schopen „absorbovat“ extrémní ceny plynu, čímž se celý provoz i ceny pro koncové zákazníky prodražují.
25. 1. 2023 Obec a finance Energetika

43. Příklad komunální FVE – vyrobená energie se efektivně upotřebí přímo v obci

Až do konce března 2023 mohou obce v programu RES+ z Modernizačního fondu čerpat štědrou finanční podporu na pořízení fotovoltaických systémů na střechy a přístřešky nekomerčních budov. Vlastní zelená energie pomůže v době rostoucích cen obecnímu rozpočtu a podpoří komunální energetickou soběstačnost. Podmínkou k získání dotace je spotřeba minimálně 80 % vyrobené elektrické energie přímo v obci. Podívejme se na modelový příklad, jak může takový efektivně nastavený projekt komunální fotovoltaiky vypadat.
21. 12. 2022 SFŽP ČR Energetika

44. MŽP letos podpořilo téměř 50 tisíc solárních elektráren na střechách domů

Vysoké ceny energií významně zvyšují zájem o dotace na výstavbu fotovoltaických elektráren. Jen za letošek Ministerstvo životního prostředí schválilo podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun. Klíčovou finanční pomoc na cestě k energetické soběstačnosti Česka hrají Modernizační fond, Národní plán obnovy a také zejména domácnostmi vyhledávaný program Nová zelená úsporám. V podpoře výstavby fotovoltaických systémů i rozvoji komunitní energetiky bude ministerstvo intenzivně pokračovat i v příštím roce.
8. 12. 2022 SFŽP ČR Energetika

45. Kraj připravuje další projekty vedoucí ke snížení energetické náročnosti budov ve svém vlastnictví

Rada Kraje Vysočina schválila tři projekty na umístění fotovoltaických elektráren a dva projekty na zateplení veřejných budov k projektové přípravě. Nejblíže k realizaci má projekt Domova mládeže Střední uměleckoprůmyslové školy v Heleníně za 150 milionů korun, další čtyři budou následovat. Celkové odhadované realizační náklady na připravované akce jsou 650 milionů korun s možnou dotací až 50 % z Operačního programu Životní prostředí.
5. 12. 2022 Kraj Vysočina Energetika

46. Dlouhé čekací lhůty na instalaci solárních panelů nahrávají lepšímu plánování, FVE řešení je možné kombinovat s dalšími typy úspor

Poptávka po fotovoltaických řešeních šla v uplynulých měsících strmě nahoru. Podniky, které drtí vysoké ceny energií, ale také města a obce hledají co nejrychlejší cestu k úsporám. Vzhledem k obrovskému zájmu o energii ze slunce si však většinou musejí několik měsíců počkat. Úsporu tak dnes sice zájemci nezískají ihned, na druhou stranu ovšem mají možnost si fotovoltaické řešení řádně naplánovat. A prověřit i další možnosti, kde se dá ušetřit.
15. 11. 2022 Lesensky.cz Energetika

47. Zjednodušení staveb solárních panelů

MMR přichází s dalším zjednodušením stavby solárních panelů, které mohou přispět k řešení energetické krize. Nově bude možné instalovat solární panely pro výrobu elektřiny do součásti stavby v zastavěném i nezastavěném území a bez ohledu na instalovaný výkon.
11. 10. 2022 OF 4/2022 Energetika

48. Energetická soběstačnost venkova by se měla cíleně posilovat

Raketový růst cen energií, který fatálním způsobem zvyšuje náklady na výrobu a provoz čehokoli, staví nejen občany naší země, ale samozřejmě také podnikatele, a stejně tak obce a města před rozhodnutí, na jaký energetický mix v budoucnosti vsadit.
20. 9. 2022 OF 2–3/2022 Energetika

49. Cesta k energetické soběstačnosti obcí: Praktický návod ukáže, jak na to

Brno – Až 80 % spotřeby domácnostní může podle studie EGÚ Brno pokrýt komunitní energetika. Po dvou letech života s pandemií koronaviru a nynější energetickou krizí se ukazuje, že centrální řízení státu je pomalé. Samostatnost obcí a decentralizace energetiky tak může být cestou ke snižování dopadů energetické krize na české občany. Vzhledem k tomu, že zavedení komunitní energetiky do energetického zákona ČR se pravděpodobně uskuteční do konce letošního roku, mohou obce už nyní začít řešit budování vlastních obnovitelných zdrojů tak, aby byly příští zimu už částečně energeticky soběstačné. K tomu jim pomůže dokument Jak na solární elektrárny v obci, který zpracovala Unie komunitní energetiky (UKEN).
9. 9. 2022 UKEN Energetika

50. Fotovoltaika, flexibilita či optimalizace provozu – jak nejčastěji šetří na energiích tuzemské firmy a obce?

Vysoké ceny energií výrazně nasvítily řadu možností, jak na této položce ušetřit. Firmy, municipality či SVJ tak podobně jako běžné domácnosti více tíhnou k fotovoltaice, výjimkou ale nejsou ani výměny starých kotlů či osvětlení. Podniky a obce se zároveň více než dříve snaží ušetřit na distribuční složce u elektřiny, do popředí se v posledních měsících dostává také takzvaná flexibilita. Firmy díky ní mohou pronajímat své zdroje energie nebo zařízení a monetizovat jejich fungování. V některých případech pak podniky vyrábí elektřinu i pomocí dieselových agregátů, náklady na produkci jsou totiž nižší než spotové ceny na trhu.
29. 8. 2022 Lesensky.cz Energetika
Bylo nalezeno 73 záznamů.