Archiv článků (rubrika Zahraničí)

Bylo nalezeno 53 záznamů.

1. Vídeň na podzim sesbírá miliardy listů, obyvatelům nabídne kompost

Vídeňští zahradníci před podzimní sezonou spočítali, že na ně v ulicích bude čekat asi 15 miliard listů o hmotnosti kolem 12,5 tisíce tun. Znečištěné listoví sesbírané z ulic končí ve spalovně, čisté listy z parků směřují do kompostárny. Vyrobený kompost si obyvatelé mohou celoročně zdarma odvézt ze sběrných dvorů.
22. 11. 2023 Město Vídeň Zahraničí

2. Vídeň využije geotermální teplo k vytápění

Tři až pět kilometrů pod Vídní dřímá obří zdroj tepla, který město plánuje využít k vytápění 200 000 domácností. Po letech interdisciplinárního výzkumu Vídeň začala budovat první geotermální zařízení. Nyní radnice spojila síly s koncernem OMV. Společně chtějí vybudovat až sedm zařízení o celkovém výkonu 200 megawattů.
15. 11. 2023 Město Vídeň Zahraničí

3. Méně světelného smogu, více hvězd nad Vídní

Vídeň již několik let modernizuje veřejné osvětlení a systematicky nahrazuje desetitisíce původních světelných zdrojů úspornými LED lampami. Nejnovější porovnání leteckých snímků z let 2016 a 2023 ukazuje, že výměna pouličního osvětlení vedla ke snížení světelného znečištění o 28 %.
19. 10. 2023 Město Vídeň Zahraničí

4. Vídeň překročila milník 2 milionů obyvatel a stále roste

Podle předběžných zářijových údajů žijí ve Vídni aktuálně dva miliony obyvatel. Páté nejlidnatější město EU se v posledních třech desetiletích proměnilo ze zmenšujícího se a stárnoucího města v atraktivní a rostoucí evropskou metropoli.
10. 10. 2023 Město Vídeň Zahraničí

5. V Londýně o rozvoji regionů i digitalizaci

Podle tiskové zprávy Ministerstva pro místní rozvoj jednal místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr uvedeného resortu Ivan Bartoš jednal v Londýně se svými britskými kolegy o další spolupráci v oblasti digitální politiky a agendy ministerstva. Seznámil se s ambiciózní iniciativou Levelling Up, která má za cíl snížit rozdíly mezi regiony. Zajímal se také o přínosy přesunu úřadů do regionů, obnovu brownfieldů a britskou bytovou politiku. Na pracovní cestě ho doprovází podnikatelská delegace firem z oblasti IT, umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti nebo chytrých dopravních řešení.
27. 9. 2023 Obec a finance Zahraničí

6. Zkušenosti Francie ukazují nástrahy významnějšího zdanění nemovitostí

Zdanění nemovitostí se dostalo mezi opatření tzv. vládního konsolidačního balíčku především ve formě nové státní části daně z nemovitých věcí. Již dříve se ale objevovaly návrhy na zdanění prázdných bytů, které snad ani neměly za cíl zvýšit příjem veřejných rozpočtů, ale rozšířit počet nabízených nájemních bytů.
19. 6. 2023 Obec a finance Zahraničí

7. Chytrý obrubník – Vídeň bude zavlažovat stromy dešťovkou podle potřeby

První teplé dny letošního roku opět v praxi ukázaly význam vzrostlých stromů v městských ulicích. Horko a sucho však trápí i stromy. Vídeň proto vyvíjí a aplikuje jednoduché zařízení, které podle potřeby propustí vodu z ulice přímo ke stromu. Město tím udrží dešťovou vodu v místě dopadu, dřeviny či trvalky získají potřebnou vláhu a sníží se objem vody odtékající bez užitku do kanalizace.
7. 6. 2023 Město Vídeň Zahraničí

9. Podpora evropských regionů významně pomáhá i při obnově válkou poničené Ukrajiny

Především jako poděkování regionům, městům a obcím z celé Evropy za pomoc válkou zasaženému státu se konal v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě Mezinárodní summit měst a regionů, na který od kanceláře ukrajinského prezidenta obdržel pozvání i hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Byla to i příležitost na vlastní oči vidět aktuální život obyvatel Kyjeva a jeho válkou zasažených předměstí.
24. 4. 2023 Kraj Vysočina Zahraničí

10. Vídeň udržela vysoký počet cyklistů i po covidu

Jízda na kole, pro Vídeňany tradiční způsob dopravy, získal během pandemických let na další popularitě. Kola ve Vídni zůstala oblíbená i po covidu, počet cyklistů neklesl. I proto jde Vídeň rostoucí poptávce naproti a staví další cykloinfrastrukturu. Od podzimu také přinesla velkou novinku: nové předpisy umožňují cyklistům ve vybraných případech odbočit vpravo i na červenou.
8. 2. 2023 Eurocomm-PR Zahraničí

11. Francie plná spolupracujících obcí

Pokud nepředpokládáme úplnou změnu politického systému, je slučování českých obcí nereálné. Alternativou, v podstatě jedinou, tak zůstává řádně připravená, vysvětlená, monitorovaná a dostatečně podporovaná meziobecní spolupráce. A netřeba vymýšlet nové postupy, Francie nabízí inspiraci i slepé cesty. Země totiž v různých vlnách řeší rozdrobení samosprávy již více než sto let.
23. 1. 2023 Obec a finance Zahraničí

12. Vídeň začne vyrábět vlastní vodík – pro autobusy, elektrárnu i průmysl

Vídeň zahájila stavbu prvního městského zařízení na elektrolýzu, v němž chce od letošního léta začít produkovat zelený vodík. Denně může vyrobit až 1300 kilogramů. Chce je využít pro vodíkové autobusy, v městské plynové elektrárně, ale také nabídnout surovinu soukromým subjektům z oblasti dopravy, logistiky i průmyslu. Vše je součástí městské vodíkové strategie a přechodu na uhlíkovou neutralitu do roku 2040.
6. 1. 2023 Eurocomm-PR Zahraničí

13. Vídeň rozšiřuje plán úspor energie, přibývají odborné audity s garancí či zelené zdroje

Rakouská metropole dlouhodobě usiluje o snížení spotřeby energie. Ve stínu ruské invaze na Ukrajinu své snahy ještě zintenzivnila. Přinášíme přehled vybraných opatření, kterými Vídeň systematicky snižuje spotřebu, ale také omezuje využití fosilních paliv. Odborné audity, nižší teploty v budovách či MHD, modernizace a redukce osvětlení či přechod na zelené zdroje mají Vídeň provést blížící se zimou a zároveň z ní nejpozději do roku 2040 učinit uhlíkově neutrální město.
1. 11. 2022 Eurocomm-PR Zahraničí

15. Vídeňská ČOV zahřeje až 112 000 domácností

Vídeň zahájila stavbu jednoho z největších tepelných čerpadel v Evropě. Zařízení u odtoku z čistírny odpadních vod má už v polovině příštího roku začít dodávat dálkové teplo až pro 56 000 domácností. Po dokončení v roce 2027 naroste kapacita na 112 tisíc domácností. Veškerou energii Vídeň získá z klimaticky neutrálních zdrojů, konkrétně z odpadního tepla vypouštěné vody a nedaleké hydroelektrárny.
1. 3. 2022 Eurocomm-PR Zahraničí

16. Vídeň postaví cyklomagistrálu

Rakouská metropole začne ještě letos s výstavbou nové čtyř- až šestimetrové prioritní cyklostezky přímo z centra přes Dunaj na severovýchod města. Sedmikilometrovou cyklodálnici doplní i nová zeleň a další opatření na zvýšení atraktivity veřejného prostoru.
11. 2. 2022 Eurocomm-PR Zahraničí

17. Vídeňská aplikace ukáže řidičům zelenou vlnu

Projet městem na zelenou bývá často nedostupným snem. Vídeňským řidičům a cyklistům se už ale možná blýská na lepší časy. Město bude na frekventovaných ulicích v centru testovat aplikaci, která řidičům ukáže příchod zelené vlny. Magistrát si slibuje zvýšení plynulosti dopravy a bezpečnosti i snížení emisí, a to i na světoznámé Ringstraße.
11. 11. 2021 Eurocomm-PR Zahraničí

20. Vídeň realizuje celé stavební řízení online

Zájemci o získání stavebního povolení ve Vídni mohou od 1. února celý proces od podání až po získání povolení vyřídit online. Dokumenty se nahrávají přes městský portál a stačí je doplnit digitálním podpisem. Rakouská metropole se chce stát hlavním městem digitalizace v Evropě.
9. 2. 2021 Eurocomm-PR Zahraničí

21. Vídeň začala stavět automatické metro, změní kvůli tomu trasy v centru

Vídeň zahájila ražbu dvou úseků metra v centru města, včetně nové automatické linky U5. Kvůli stavbě je v okolí radnice omezena doprava a od května bude na dva roky zkrácena U2. Po roce 2026 bude U2 převedena na novou trasu a na původní stanice se napojí nová U5. Unikátní projekt za 2,1 miliardy eur zahrnuje kromě šesti stanic na pěti kilometrech i plně automatické soupravy.
13. 1. 2021 Eurocomm-PR Zahraničí

22. Singapur otevírá laboratoř pro inovativní inteligentní města

V Singapuru byla otevřena první laboratoř pro vývoj řešení pro inteligentní města v jihovýchodní Asii. Takzvaná Smart Urban Co-Innovation Lab byla zahájena společností CapitaLand, jednou z největších asijských diverzifikovaných realitních skupin, a je podporována Infocomm Media Development Authority (IMDA) a Enterprise Singapore (ESG).
26. 11. 2020 VSOL Zahraničí

23. Mobilní ordinace ve Vídni odhalí covid nebo chřipku

Jedná se o koronavirus, nebo „jenom“ o chřipku? Obyvatelé Vídně, kteří chtějí vyloučit první variantu a případně se nechat ošetřit s chřipkou, mohou od poloviny listopadu využívat mobilní ordinace. Vídeňský magistrát jich do začátku prosince postaví 30 v celém městě.
24. 11. 2020 Eurocomm-PR Zahraničí

24. Česko je pro Taiwan branou do Evropy

Na přelomu srpna a září navštívila Taiwan delegace, vedená předsedou senátu Milošem Vystrčilem, ve které byli také zástupci mnoha českých firem.
20. 10. 2020 OF 4/2020 Zahraničí

25. Posílení spolupráce s Taiwanem

Delegace Senátu Parlamentu ČR na Taiwan, která se uskutečnila ve dnech 29. srpna až 5. září a byla doprovázena desítkami podnikatelů z různých oblastí ekonomiky včetně ředitele konference ISSS/V4DIS Tomáše Renčína, otevřela řadu jednání o spolupráci mezi oběma zeměmi a uzavřela několik konkrétních dohod. Taiwanská ministryně obchodu Mei-Hua Wang na B2B konferenci směrem k českým podnikatelům pronesla, že v Česku vidí velký technologický talent.
16. 10. 2020 VSOL 4/2020 Zahraničí

27. Letní Vídeň: koupaliště místo křižovatky

Malé koupaliště místo křižovatky na hlavní ulici? Do konce srpna Vídeň experimentálně proměnila část okružního Gürtelu ve zdarma přístupný zelený prostor vybízející k odpočinku, setkávání a trávení volného času.
19. 8. 2020 Eurocomm-PR Zahraničí

29. Vídeň: město krátkých vzdáleností

Vídeň představila nový koncept pro rozvoj městských čtvrtí. Napříč metropolí budou vznikat nová lokální centra, aby veškerá občanská vybavenost byla do patnácti minut od bydliště. Omezení naopak čeká obchodní centra na periferiích, která odporují myšlence města krátkých vzdáleností.
9. 3. 2020 Eurocomm-PR Zahraničí

30. Vídeň slučuje kontejnery na tříděný odpad

Jednodušší, efektivnější, pohodlnější. Tak Vídeň prezentuje sloučení kontejnerů na plasty, nápojové kartony a kovy, které nyní patří do jednotných žlutomodrých nádob. Ekologičtější bude i svoz.
28. 2. 2020 Eurocomm-PR Zahraničí

31. Vídeň odmění úsporu CO2 vstupenkami na kulturní akce

Kultura za ochranu klimatu. Tak Vídeň popisuje novou zkušební aplikaci, jejímž prostřednictvím chce přihlášené obyvatele motivovat k redukci emisí oxidu uhličitého. Kdo bude chodit pěšky, jezdit na kole nebo MHD, získá v aplikaci body „Wien Token“, které v reálném světě může směnit za vstupy do kulturních institucí nebo na akce.
30. 1. 2020 Eurocomm-PR Zahraničí

32. Česká republika a udržitelný rozvoj

V New Yorku v létě proběhlo každoroční setkání členských států OSN na vysoké politické úrovni (High Level Political Forum), jehož tématem bylo naplňování cílů udržitelného rozvoje stanovených „Agendou 2030“. Českou delegaci vedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
8. 10. 2019 OF 4/2019 Zahraničí

33. Jak fungují MAS v zahraničí?

Na stránkách časopisu OBEC & finance se pravidelně dozvídáte o místních akčních skupinách v České republice. V tomto článku představím příklady fungování MAS v zahraničí.
9. 11. 2018 OF 4/2018 Zahraničí

34. Alena Schillerová jednala v Bruselu o reformě DPH v EU

Ministryně financí Alena Schillerová se dnes v Bruselu zúčastnila zasedání Rady EU pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) a poprvé se setkala se svými protějšky z členských států EU. Jednalo se o první schůzku ministrů financí EU pod vedením bulharského předsednictví.
24. 1. 2018 MF ČR Zahraničí

35. Francouzské malé obce již nejsou „malé“

Letos v březnu uplynulo 35 let od legislativního začátku zásadní reformy francouzské místní samosprávy. Zkušenosti země, kde podobně jako v České republice existuje velký počet malých obcí, napovídají, jaká podoba vztahu samospráva – stát může fungovat. Nebo nemusí, protože v posledních letech dochází ve francouzské samosprávě k dalším významným změnám.
19. 7. 2017 OF 2/2017 Zahraničí

38. Financování samospráv na Taiwanu

Každý kraj, jiný mrav, toto známé pořekadlo platí také v oblasti ekonomiky. Každá země má vlastní systém uspořádání veřejné moci i veřejných financí včetně jejich následné redistribuce. Jak systém funguje v zemi vzdálené tisíce kilometrů, Čechy zatím tolik nepoznané, na Taiwanu (anglický oficiální název je Republic of China) se pokusím stručně nastínit v tomto článku.
11. 12. 2014 OF 4/2014 Zahraničí

39. Kraje se budou slučovat, alespoň ty francouzské

Francouzský parlament projednává další fázi územní reformy. Z dnešních 22 regionů kontinentální části Francie, které kompetencemi odpovídají českým krajům, by se mělo stát 13 větších územních celků. V důvodové zprávě se uvádí potřeba větších celků kvůli administrativním úsporám, ale především se zdůrazňují lepší podmínky pro efektivní výkon správy.
4. 12. 2014 OF 4/2014 Zahraničí

40. Zkušenost Litvy s extrémním slučováním obcí

Vzhledem k velikostní struktuře obcí patří Litva v Evropě do skupiny nejvíce konsolidovaných zemí. Průměrná populační velikost litevských obcí dosahuje hranice 59 tisíc obyvatel. To se dá porovnat například s podmínkami v Dánsku (v průměru mají dánské obce populační velikost na úrovni asi 55 tisíc obyvatel).
22. 4. 2014 OF 1/2014 Zahraničí

41. Posílení meziobecní spolupráce

Ve Francii se připravují další změny zákonů upravujících činnost samosprávy. I když jde spíše jen decentralizační „vlnku“ nové levicové vlády před blížícími se komunálními volbami, hlavní myšlenka dalšího posílení meziobecní spolupráce zůstává. Snad nejen proto, že se v příštím roce budou poprvé také přímo volit zastupitelé sdružení obcí.
4. 11. 2013 OF 4/2013 Zahraničí

43. Volby starostů v evropských zemích

V evropských zemích je uplatňován jak model přímé volby starostů či obdobně postavených funkcionářů, tak i model nepřímé volby, odpovídající víceméně stávající české právní úpravě. Legislativa některých států umožňuje aplikaci obou modelů.
9. 6. 2011 OF 2/2011 Zahraničí

45. Mezinárodní komparace zdanění nemovitostí

Daň z nemovitostí je jedinou daní, která je v České republice výlučným příjmem obcí. Její výnos cca 5 mld. Kč představuje 3,5 % daňových příjmů a necelá dvě procenta celkových příjmů obcí.
5. 5. 2009 OF 1/2009 Zahraničí

46. Francouzské regiony zdaňují pohonné hmoty

Spotřební daně nepatří mezi časté zdroje rozpočtů samospráv. Ve Francii se však již druhým rok uplatňují přirážky ke spotřební dani z minerálních olejů, tedy pohonných hmot. Historie a konstrukce nového příjmu regionů si jistě zaslouží pozornost.
27. 10. 2008 OF 4/2008 Zahraničí

48. Desítky místních daní

Francie patří mezi země, v nichž má samospráva výrazné rozhodovací pravomoci, a to rovněž na straně příjmů. Daně zde stále tvoří zhruba polovinu všech zdrojů, ačkoliv v důsledku probíhající reformy se zvyšuje podíl náhrad zrušených daní, které následně získávají podobu dotace. Některé z velice zajímavých a různorodých daňových konstrukcí mohou být pro Českou republiku inspirativní, jiné spíše odstrašující.
30. 6. 2003 OF 2/2003 Zahraničí

49. Místní daně ve Francii

Početný soubor francouzských místních daní lze rozdělit na dvě skupiny: "čtyři staré" a ostatní. Neodborné, avšak běžně používané, označení první skupiny přesně vystihuje charakter nejvýznamnějších daní pro územní správu, ať již ve smyslu pozitivním či negativním.
27. 6. 2003 OF 1/2003 Zahraničí

50. Partnerství plná života

Marktredwitz (IDOR/ksr) – Jednou z nejdůležitějších forem přeshraniční spolupráce jsou partnerství mezi městy, neboť skýtají rámec pro nespočet rozmanitých projektů. Život do partnerských smluv však vnáší teprve různorodá kooperace a široká angažovanost občanů. Koordinační rada Česko-německého diskuzního fóra se proto rozhodla udělit v tomto roce cenu za nejlepší patnerský vztah, jež svou povahou a prezencí na veřejnosti přispívá k pronikání vzájemné spolupráce do všedního života obyvatel česko-německého pohraničí. Realizací projektu bylo pověřeno Česko-německé informační centrum IDOR.
12. 3. 2003 IDOR Zahraničí
Bylo nalezeno 53 záznamů.