Archiv článků (rubrika Bydlení a stavby)

Bylo nalezeno 320 záznamů.

2. Do meziresortu zamířil zákon o podpoře v bydlení, pomůže 1,3 milionu lidí ohrožených ztrátou bydlení

Zákon společně připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jeho cílem je do deseti let snížit počet lidí v bytové nouzi nejméně o třetinu ze současných asi 154 tisíc. Důrazem na prevenci dojde k razantnímu snížení nákladů státu, které jsou s bytovou nouzí spojeny. Zákon také výrazně omezí obchod s chudobou a množství dětí, které kvůli nevyhovujícímu bydlení končí každý rok ve státní péči. Obcím zajistí dlouhodobé a předvídatelné financování různých opatření na řešení bytové situace svých obyvatel.
1. 6. 2023 MMR ČR Bydlení a stavby

3. Bartoš na sněmu SMO ČR zdůraznil spolupráci s obcemi při realizaci projektů dostupného bydlení

Ve dnech 18.–19. května 2023 se v Olomouc konal už 19. sněm Svazu měst a obcí ČR. Letos byl hlavním tématem vládní konsolidační balíček. Na akci se každoročně potkávají představitelé samospráv s představiteli státu nad prioritami měst a obcí. Na zahájení sněmu ministr Bartoš představil konkrétní kroky projektu Bydlení pro život a jejich přínos pro obce.
22. 5. 2023 MMR ČR Bydlení a stavby

4. Architekti a samospráva

Koncem dubna se konala Valná hromada České komory architektů (ČKA), která schválila programové priority a zvolila jako svého předsedu architekta Jana Kasla, který tak pokračuje ve funkci, kterou zastává od dubna 2019. Je to dobrá zpráva také pro samosprávy měst a obcí, neboť Jan Kasl je architekt, který má dlouhodobé zkušenosti a poznatky z práce územní samosprávy, v letech 1990–2006 byl aktivní na různých úrovních v komunální politice, 1998–2002 byl pražským primátorem.
17. 5. 2023 Obec a finance Bydlení a stavby

5. Ekologické veřejné budovy a bytové domy ze dřeva?

Výstavba ze dřeva s ohledem na šetrnost ke klimatu v současné době získává v mnoha evropských státech vysokou prioritu. Stále více zemí, regionů, měst a obcí usiluje o zvýšení využívání dřeva, které je ekologickým a plně obnovitelným materiálem. V Česku tyto tendence naráží na striktní legislativu týkající se především požární bezpečnosti, jež stanovuje maximální výšku dřevostavby do 12 metrů.
11. 5. 2023 YIT Stavo Bydlení a stavby

6. Ombudsman se zaměří na azbest, chce zjistit, jak k likvidaci nebezpečné látky přistupují úřady

Právníci z odboru stavebního řádu a životního prostředí Kanceláře veřejného ochránce práv na jednání se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj otevřeli řadu témat spojených s odstraňováním azbestu ze staveb. Po dalších jednáních s Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem zdravotnictví a s Českou inspekcí životního prostředí ombudsman zváží další postup – může například na toto téma zahájit šetření z vlastní iniciativy.
11. 5. 2023 Veřejný ochránce práv Bydlení a stavby

7. Bartoš: Do dostupného bydlení chceme v příštích letech dostat přes 20 miliard korun

Státní fond podpory investic (SFPI) spadající pod MMR spouští program Nájemní bydlení. Ten podpoří 800 miliony korun výstavbu hlavně obecních nájemních bytů. Ministr Ivan Bartoš při té příležitosti představil sérii souvisejících kroků, kterými resort plánuje zlepšit bytovou situaci v České republice. Kromě investic ze státního rozpočtu a evropských zdrojů ve výši přes 11 miliard korun, je to například zákon o podpoře v bydlení. V dubnu se dostal do vnitroresortního připomínkového řízení.
25. 4. 2023 MMR ČR Bydlení a stavby

8. Vláda schválila podmínky programu Nájemní bydlení, Státní fond podpory investic připravil na výstavbu bytů 800 milionů korun

Větší část podpory – půl miliardy korun – je vyhrazena obcím. O 300 milionů korun mohou žádat spolky, charity i soukromí investoři. Státní fond podpory investic spadající pod MMR chce programem Nájemní bydlení podpořit hlavně rozšíření obecních bytových fondů. Stejně jako další kroky resortu v této oblasti přispěje k tomu, aby bylo bydlení v Česku dostupnější.
13. 4. 2023 MMR ČR Bydlení a stavby

9. Státní fond podpory investic v dubnu spustí program Nájemní bydlení, na výstavbu bytů půjde až 800 milionů korun

Program podpoří vznik nájemních bytů pro lidi, kteří nevlastní nemovitost k bydlení. O kombinaci dotace a výhodného úvěru se mohou přihlásit obce, spolky, charity i další právnické osoby. Obce budou mít prospěch i z projektů, na které získá podporu soukromý investor. V takovém případě mohou určit, komu se pronajme část bytů. Program je součástí širší reformy podpory bydlení, na které pracuje Ministerstvo pro místní rozvoj.
10. 2. 2023 MMR ČR Bydlení a stavby

10. Ombudsman chce vrátit spolky do hry

Veřejný ochránce práv by uvítal, kdyby se občanské spolky mohly opět víc zapojovat do řízení o povolování staveb. Od roku 2018 se totiž po poslední změně předpisů nemohou spolky účastnit velké části povolovacích procesů podle stavebního zákona. To se mohlo změnit díky aktuálně projednávanému návrhu zákona o jednotném environmentálním stanovisku, který zahrnuje i úpravy zákona o ochraně přírody a krajiny. Ombudsman tento návrh už dříve připomínkoval. Do Sněmovny se ale nakonec dostala k projednání verze, která s větší účastí veřejnosti nepočítá.
31. 1. 2023 Veřejný ochránce práv Bydlení a stavby

11. Priorita Prahy 12 – využití metody BIM

Building Information Modeling (BIM) je metoda pro tvorbu, správu a využívání digitálních informací o budovách a infrastrukturách. BIM využívá nástroje a technologie, jako jsou 3D modelování, společné datové prostředí a software pro správu projektů, aby poskytoval komplexní přehled o budově nebo infrastruktuře po celou dobu její životnosti.
30. 1. 2023 Obec a finance Bydlení a stavby

13. Spolupráce kraje a České komory architektů podpoří kvalitnější architekturu v regionu

Královéhradecký kraj a Česká komora architektů uzavřely dohodu posilující vzájemnou spolupráci při propagaci architektury a realizování kvalitních návrhů staveb ve veřejných zakázkách. Vedení kraje bude zadávat své stavební investice častěji prostřednictvím architektonické soutěže, připravuje vznik centra pro architekturu a nabídne i metodickou pomoc městům a obcím v regionu.
17. 1. 2023 Královéhradecký kraj Bydlení a stavby

14. Pardubický kraj zpracovává strategii pro rozvoj Moravskotřebovska, město připravuje masivní bytovou výstavbu

Jednání s novým vedením Moravské Třebové bylo hlavním důvodem návštěvy hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. Ten se starostou Pavlem Charvátem a místostarostou Milošem Mičkou řešil především krajskou podporu celému regionu, který podle zpracovaných analýz patří mezi hospodářsky znevýhodněné. Řeč byla také o provozu nového pavilonu nemocnice následné péče či oblasti školství.
13. 1. 2023 Pardubický kraj Bydlení a stavby

15. Škola, práce a nákupy do 15 minut od domu – koncept měst krátkých vzdáleností se stává realitou i v Česku

Dostat se do 15 minut od bydliště do práce, školy, obchodu nebo fitness centra? To není hudba budoucnosti, ale pomalu a jistě realita světových metropolí. Koncept patnáctiminutových měst neboli měst krátkých vzdáleností je poměrně novým urbanistickým trendem. Stojí především na lepší dostupnosti míst, do kterých lidé denně docházejí, jako je bydliště, práce, škola či fitness centrum.
9. 1. 2023 EurActiv.cz Bydlení a stavby

16. Zvyšujeme kvalitu vystavěného prostředí

Vláda schválila aktualizaci strategického dokumentu Politika architektury a stavební kultury České republiky, která má za cíl zvyšovat kvalitu prostředí sídel a krajiny. Materiál stanovuje několik desítek opatření v oblasti začlenění staveb do prostředí, veřejných prostranství, zadávání zakázek či vzdělávání.
5. 1. 2023 MMR ČR Bydlení a stavby

17. Energetická náročnost se nesnižuje pouze u novostaveb, v budoucnu by měly být v bezemisním standardu všechny stavby

Od ledna 2022 musejí všechny nově postavené domy v Česku splňovat přísnější podmínky budovy s téměř nulovou spotřebou energie. V budoucnu se však pravděpodobně pravidla pro výstavbu ještě zpřísní. Podle návrhu nové evropské směrnice mají být do roku 2050 téměř všechny stavby v bezemisním standardu. Nová pravidla, která zasáhnou i již stojící domy, podle vyjádření zástupců Evropské unie pomohou snížit nejen emise skleníkových plynů, ale také účty za energie.
20. 12. 2022 Lesensky.cz Bydlení a stavby

18. Rozúčtování tepla v centrálně vytápěných domech by mělo zohledňovat energetickou náročnost budov

Rozúčtování tepla v centrálně vytápěných domech musí posílit úsporné chování uživatelů bytů, ale ne na úkor jiných bydlících osob, které si nemohou vypnutí topení dovolit, například matky s malými dětmi, senioři nebo nemocní. Proto chce Ministerstvo pro místní rozvoj upravit stávající vyhlášku, která by měla zohledňovat i rozdílné parametry různých domů, co se jejich energetické náročnosti týče.
20. 12. 2022 MMR ČR Bydlení a stavby

19. Jak posuzovat udržitelnost bydlení?

Jak města a obce vědí, zda je jejich bytová politika dlouhodobě udržitelná? Následující článek představuje jednoduchý, účinný a zároveň flexibilní nástroj, prostřednictvím kterého lze nastavit, sledovat a praktikovat dlouhodobá rozhodnutí v rámci koncepce bydlení.
12. 12. 2022 SMO ČR Bydlení a stavby

21. Jaké bude bydlení budoucnosti? Zapojte se do výzkumu!

Rostoucí náklady na bydlení – růst cen nemovitostí, výše nájemného, úrokových sazeb u hypotečních úvěrů i stavebních materiálů. To je bydlení současnosti. Bydlení budoucnosti by mohlo být dostupnější a udržitelnější. Co je proto potřeba udělat? To zkoumají výzkumnice a výzkumníci v projektu zaměřeném na participativní formy bydlení ve spolupráci s městy jako jsou Liberec, Pardubice, Opava či Jihlava. Do výzkumu se nyní může zapojit každý: vyplněním dotazníku o postojích k bydlení, který pomůže zjistit, jak nové formy bydlení podpořit.
29. 11. 2022 Technologická agentura ČR Bydlení a stavby

22. Povinnost využívání BIM se prozatím posouvá, už dnes umožňuje digitálně zpracovávat projekty v sedmi rozměrech

Ačkoli se v řadě západních zemí technologie BIM již pevně etablovala, v českém stavebnictví je její využívání prozatím doménou spíše větších firem. Zásadní přínosy, které takzvané digitální dvojče nabízí, zahrnují lepší efektivitu práce, vyšší transparentnost či snížení chybovosti v rámci celého procesu. Od roku 2024 by mělo být využití BIM v Česku povinné u všech nadlimitních veřejných zakázek.
28. 11. 2022 Lesensky.cz Bydlení a stavby

23. Jednání s ministry Bartošem a Kupkou posun nepřineslo, předkládaný návrh novely stavebního zákona odborné kruhy odmítají

Nesouhlas s podobou připravené novely stavebního zákona a nového razítka, takzvaného Jednotného enviromentálního povolení, ale také kritika za absenci diskuse s odbornými skupinami v uplynulých deseti měsících, na které v minulém týdnu upozornila platforma svazů, asociací a expertů, přinesla téměř tříhodinovou pondělní schůzku s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem a ministrem dopravy Martinem Kupkou. Z hlediska obsahu nedošlo ke shodě, ministři trvali na de facto původním materiálu, a na Vládě ČR tak bude projednán návrh, který je potřeba zásadně odmítnout.
27. 10. 2022 ČKA Bydlení a stavby

24. Karlovarský integrovaný záchranný systém získá nové sídlo, BIM pomůže k lepší organizaci stavby, odstranění kolizí a efektivnější správě budovy

Karlovy Vary – Karlovarský kraj potvrzuje roli jednoho z leaderů v zavádění metody BIM v Česku. Projekt stavby nového sídla složek Integrovaného záchranného systému v Karlových Varech využívá metodu BIM již od prvních záměrů v roce 2018. Stavba se v současnosti blíží realizační fázi a Karlovarský kraj má tak k dispozici digitální model stavby (DiMS) s podrobností odpovídající dokumentaci pro územní rozhodnutí (DUR). Nové Společné operační středisko složek integrovaného záchranného systému (S.O.S. 112) přispěje k zefektivnění provádění záchranářských prací a krizového řízení na území kraje.
7. 10. 2022 Karlovarský kraj Bydlení a stavby

25. Povinné používání metody BIM je za dveřmi, agentura ČAS připravila nové kurzy pro veřejnou správu

Česká agentura pro standardizaci připravila nový Systém vzdělávání v metodě BIM určený pro pracovníky veřejné správy. Jak předpokládá vládní Koncepce zavádění metody BIM, bude její používání povinné u všech veřejných stavebních zakázek s rozpočtem nad 150 milionů korun postupně od července 2023. Ke správě a řízení veřejných zakázek metodou BIM nestačí nakoupit software, BIM má dopad na způsob práce při správě a řízení stavebních zakázek. Zaměstnanci veřejné správy proto potřebují čas, aby se na tyto změny připravili, a také potřebné znalosti a dovednosti. Ty získají ve specializovaných kurzech, které připravila Česká agentura pro standardizaci ve spolupráci s Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství.
15. 6. 2022 ČAS Bydlení a stavby

26. Školy, školky, polikliniky a sportoviště podle Metropolitního plánu?

Nedostatek míst ve školách a školkách, nedostupnost služeb pro seniory, přeplněné ordinace lékařů, ale i bazény a koupaliště, nebo nutnost cestovat přes půl města za dalšími volnočasovým a sportovními aktivitami. To je výčet jen některých z mnoha problémů, se kterými se Praha potýká už nyní. Bude-li schválena současná podoba Metropolitní plánu, situace se může ještě zhoršit. Plán totiž počítá s navýšením počtu obyvatel ze současných 1,3 milionu až na 1,9 milionu, odpovídající plochy pro veřejnou vybavenost však nevymezuje.
9. 6. 2022 Arnika Bydlení a stavby

27. Bytové krizi může ulevit participativní bydlení

Českou republiku trápí bytová krize. Jedním ze způsobů řešení této situace by mohlo být participativní bydlení. Ušetříte při něm peníze za developera i realitního zprostředkovatele, vyhnete se nákladům za nepotřebné věci, a přitom můžete sdílet prostory a vybavení, například zahradu, dílnu s nářadím, prádelnu či společenské místnosti.
23. 5. 2022 Technologická agentura ČR Bydlení a stavby

28. Metropolitní plán vstupuje po deseti letech příprav do veřejného projednání

Deset let od rozhodnutí o pořízení je představen návrh Metropolitního plánu ve verzi pro veřejné projednání. Tato fáze je z pohledu zapojení veřejnosti i ochrany práv vlastníků zcela klíčová. Přestože Metropolitní plán před čtyřmi lety čelil opodstatněné a fakty podložené kritice ze všech stran, neodbytný magistrát dokázal se všemi dotčenými orgány dospět k dohodě, a to navzdory odporu jejich fundovaných odborníků.
27. 4. 2022 Arnika Bydlení a stavby

29. Postaví obec Psáry byty pro nové učitele se sdílenými prostory a správou?

Psáry – Učitelky a učitelé z místní základní a mateřské školy se zúčastnili vůbec prvního workshopu na téma sdíleného bydlení, které by se do budoucna mohlo stát i pro jednotlivce řešením současné bytové krize. Vedení obce se jako první v republice zapojilo do výzkumného projektu, který si klade za cíl zjistit, jak velká ochota sdílení je pro Čechy přijatelná, čeho se nejvíc obávají a co by naopak uvítali. Na základě těchto dat bude možné připravit jakýsi návod a legislativní rámec, který by mohl jednotlivce i města v celém procesu úspěšně provázet.
13. 4. 2022 Arnika Bydlení a stavby

30. Krádeže kabelů veřejného osvětlení způsobují škodu i ve stovkách tisíc korun

Škodu za přibližně 300 tisíc korun způsobil letos v lednu zloděj, který ukradl část kabelů veřejného osvětlení na cyklostezce v Brně. Na dalších 30 tisíc korun se vyšplhala krádež v ulici Ostravská o měsíc později, osvětlení navíc dva dny nefungovalo. Škody jsou tak řádově vyšší, než je výkupní cena kovu. Pomohlo by zabetonování kabelů, což ale zejména z důvodu komplikací při následných opravách není na většině míst možné.
22. 3. 2022 Lesensky.cz Bydlení a stavby

31. Energetické úspory u bytových domů jsou stále minimální

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil podporu na snížení energetické náročnosti bytových domů za období 2015 až 2020. Z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a programu Nová zelená úsporám šlo na tato opatření přes 3,9 miliardy korun z prostředků EU i ze státního rozpočtu.
6. 1. 2022 OF 5/2021 Bydlení a stavby

32. Program Vlastní bydlení

Úvěrový program Vlastní bydlení (dříve známý pod názvem Půjčky pro mladé) Státního fondu podpory investic na pořízení nebo modernizaci obydlí pro lidi do 40 let hlásí další vylepšení podmínek.
20. 12. 2021 OF 5/2021 Bydlení a stavby

33. Násobné zdražení energií dopadá na obce. Národní rozvojová banka pomáhá investovat do nehospodárných budov

Po domácnostech jsou pod tlakem také obce a firmy. Ceny elektřiny začátkem roku vyskočí i na čtyřnásobek. To se promítne do obecních rozpočtů, provozních nákladů i ceny tepla pro občany. A současně by měly obce vynakládat peníze na revitalizaci nehospodárných budov. Jak snížit nápor na rozpočet, řeší Národní rozvojová banka (NRB) programem ELENA pro města a podnikatele. Banka zaplatí 90 procent nákladů na přípravu projektu a investici města je možné uhradit až z energetických úspor.
2. 11. 2021 Národní rozvojová banka Bydlení a stavby

34. Moderní stavební právo v éře klimatických změn

Doporučení Zeleného kruhu pro reformu stavebního práva vycházejí z analýzy strategických dokumentů přijatých vládami ČR, z rešerše doporučení odborných pracovišť v ČR a rešerše zahraniční praxe. Doporučení také reflektují veřejnou debatu, která proběhla při přípravě a schvalování stavebního zákona v období 2018–2021.
29. 10. 2021 Zelený kruh Bydlení a stavby

35. Pomoc lidem postiženým tornádem

Pracovníci Státního fondu podpory investic (SFPI) přijali do 9. září celkem 855 žádostí o podporu z programu Živel. Mobilní týmy úředníků během posledních několika týdnů intenzivně pracují na uzavírání smluv, aby podpora k lidem postiženým přírodní katastrofou doputovala co nejdřív. Týmy pomáhají na jižní Moravě v Hruškách, v Hodoníně, v Lužici a v Mikulčicích nebo v Moravské Nové Vsi.
12. 10. 2021 OF 4/2021 Bydlení a stavby

36. Skrytý svět pod nohama Brňanů – v síti kolektorů se ukrývá 49 kilometrů potrubí a 190 kilometrů kabelů

Hluboko pod ulicemi Brna leží na dvě desítky kilometrů důmyslných staveb, díky nimž do tisíců brněnských domů proudí voda či elektřina. Síť podzemních kolektorů moravské metropole se pyšní bezmála padesátiletou historií a je v ní uloženo přes 49 kilometrů potrubí a více než 190 kilometrů kabelů. Díky kolektorům je možné pokládat nové inženýrské sítě i v hustě zastavěných oblastech a obyvatelé Brna jsou ušetřeni i četných výkopových prací. Pojďte se podívat na svět pod brněnským povrchem.
26. 8. 2021 Lesensky.cz Bydlení a stavby

38. Budoucnost developmentu a výstavby v Praze

Na konferenci Budoucnost developmentu a výstavby v Praze upozornila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na fakt, že se byty v naší metropoli budou zdražovat do doby, než budeme mít nový stavební zákon. Ten totiž zkrátí „čekací“ povolovací lhůty u bytových domů ze současných několika let na pouhý jeden rok.
10. 6. 2021 OF 2–3/2021 Bydlení a stavby

39. Kontribuce nesmí zdražit byty, pozor si musíme dát na realizovatelnost smluv, ale také například na systémovou podjatost či hospodářskou soutěž

Výbor pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči ZHMP Hlavního města Prahy projednal a jako informaci přijal materiál Metodika spolupodílu investorů do území připravený týmem 1. náměstka primátora Hlavního města Prahy, Ing. arch. Petra Hlaváčka. Jakkoli se jedná o materiál, za kterým je vidět velký kus práce, některé zásadní otázky dosud nebyly odpovězeny. Je proto nezbytné nespěchat, najít relevantní odpovědi, přesvědčit se o možných rizicích a až poté jej přijmout.
14. 5. 2021 DVS Bydlení a stavby

40. ČKA podporuje udržitelnost v architektuře

Česká komora architektů (ČKA) si je vědoma důležitosti udržitelnosti v oblasti architektury a toto téma si stanovuje jako jednu ze svých priorit. Ustavila proto pracovní skupinu Udržitelnost a vydává 7 tezí ČKA pro udržitelnou architekturu. ČKA vnímá jako svoji úlohu být pro toto téma veřejnou autoritou.
10. 5. 2021 ČKA Bydlení a stavby

41. Města a obce musí dostat víc peněz na svůj rozvoj, shodli se účastníci kulatého stolu poslankyně Červíčkové

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce investorů tou správnou cestou? Podle účastníků kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu zdražení bytů. Nedostatečný rozvoj municipalit je podle nich spíš strukturálním problémem, který tkví v nevhodně nastaveném přerozdělování finančních prostředků z rozpočtového určení daní (RUD). Řešení? Nastavit celý systém tak, aby více peněz z daňových příjmů veřejných rozpočtů zůstávalo v místě, kde výstavbou a rozvojem lokalit vznikají.
6. 5. 2021 PSP ČR Bydlení a stavby

42. Městská nájemní agentura – další zbytečná agenda města a vyhozené peníze?

Do roku 2030 chce Praha omezit počet bytů pronajímaných prostřednictvím Airbnb a podobných služeb na 5 tisíc. Pražský radní pro bydlení Adam Zábranský upřesnil, že nemusí jít výhradně o byty, které jsou v tuto chvíli k dispozici na ubytovacích platformách typu Airbnb. Praha míří obecně na soukromé vlastníky. Město by rádo poskytlo bydlení lidem s nízkými příjmy, kteří si nemohou dovolit platit tržní nájemné. Obojí je chvályhodné, ale spojit oba cíle do jednoho projektu je podle mého předurčeno k neúspěchu.
28. 4. 2021 DVS Bydlení a stavby

43. Nová strategie rozvoje bydlení dostupnější byty nepřinese, obává se zastupitel Prokop

Praha – Strategie rozvoje bydlení hlavního města Prahy, kterou vypracoval Institut pro plánování a rozvoj hl. m. Prahy (IPR), neodpovídá potřebám metropole a obsahuje významné nedostatky, je přesvědčen zastupitel hl. m. Prahy a MČ Praha 11 Ondřej Prokop. Pomocí pozměňovacího návrhu proto na dnešním jednání městského zastupitelstva vybízí k odložení schválení dokumentu za účelem jeho rozšíření a přepracování.
23. 4. 2021 DVS Bydlení a stavby

45. Analýza bytových developerských projektů v Prazen za rok 2020 I.

Článek prezentuje hlavní závěry z Územní analýzy aktuálních developerských projektů výstavby bytových domů v hl. m. Praze (2020),[1] kterou Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) zpracovává již od roku 2009. Jejím cílem je postihnout pražské trendy developerské bytové výstavby a vyhodnotit, jak se v mění intenzita využívání jednotlivých částí Prahy pro účely nové bytové výstavby.
13. 4. 2021 OF 1/2021 Bydlení a stavby

46. Praha systém kontribucí potřebuje, je potřeba ale rozptýlit především právní obavy a zabránit skokovému zdražení bytů

Náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlaváček představil koncept takzvané kontribuce, tedy příspěvků developerů na rozvoj lokality. Jakkoli je koncept legitimní snahou finančně do potřeb developované lokality zapojit také investory, vyvolává mnohé otázky. A především obavu, aby ve svém důsledku nevedl k dalšímu zdražení bydlení a zhoršení jeho dostupnosti. Podle Prokopa je proto potřeba zcela vážně otevřít otázku změny přerozdělení daní, které jsou založeny právě na developmentu v místě a čase.
18. 3. 2021 Praha 11 Bydlení a stavby

47. Zateplování domů

Prostřednictvím výzev z Integrovaného regionálního operačního programu podporovalo MMR energetické úspory v bytových domech. Vzhledem ke skončení výzev ministerstvo nyní přichází s výhodnými úvěry na zateplení pro majitele bytových domů a bytová družstva. Žádosti přijímá Státní fond podpory investic (SFPI), který má pro bezúročné úvěry připravenu 1 miliardu korun.
25. 2. 2021 OF 1/2021 Bydlení a stavby

48. Doporučení ČKA v aktuální složité situaci způsobené pandemií Covid-19

Česká komora architektů (ČKA) si je vědoma rozsahu současné kritické situace způsobené pandemií nemoci Covid-19. Architekti sice nepochybně nestojí v první linii jako zdravotníci, učitelé a lidé v základních službách – jejich úkolem je vytvářet prostředí, které teprve vznikne, ovšem bude nás pak obklopovat a formovat další desetiletí. S tímto vědomím Česká komora architektů zformulovala několik doporučení státním orgánům a samosprávám.
5. 2. 2021 ČKA Bydlení a stavby

49. Prestižní titul získalo osm staveb

Celkem osm titulů Stavba roku 2020 bylo uděleno v letošním, již 28. ročníku jedinečné celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku, dále bylo uděleno 17 zvláštních cen, Ceny veřejnosti a titul pro stavbu v zahraničí. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.
23. 12. 2020 OF 5/2020 Bydlení a stavby

50. Vzniká tripartita bydlení

Zástupci MMR, Asociace nájemního bydlení (ANB) a Sdružení nájemníků ČR (SON) se setkali na on-line jednání, aby probrali dopady druhé vlny koronaviru na bydlení v ČR. Zástupci státu, majitelů bytů i nájemníků se shodli na tom, že aktuálně není nutné přijímat žádná plošná opatření typu cenového moratoria nebo aktuální pomoci s platbami nájemného.
3. 12. 2020 OF 5/2020 Bydlení a stavby
Bylo nalezeno 320 záznamů.