ÚOHS přepracoval metodiku pro ukládání pokut za protisoutěžní jednání, tresty budou spravedlivější
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže novelizoval svou metodiku pro ukládání správních trestů za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, tedy za uzavírání zakázaných dohod, zneužití dominantního postavení, protisoutěžní jednání orgánů veřejné správy či přestupky při spojování soutěžitelů. V souladu se zásadou transparentnosti a předvídatelnosti rozhodování veřejné správy Úřad v metodice jasně deklaruje způsob a postup výpočtu pokut.
V nové verzi metodiky Úřad zohlednil své poznatky z praktické aplikace i ze související judikatury správních soudů. Zaměřil se především na takové úpravy, které do způsobu výpočtu sankcí vnášejí větší míru spravedlnosti, zejména prostřednictvím orientace na dotčený trh a zohlednění pouze přímo či nepřímo dotčeného zboží. Úřad bude dle metodiky moci v pokutě zmírnit nepoměr mezi nižší mírou dotčení trhu a vysokým obratem velkého soutěžitele. Na straně druhé za závažné a dlouhodobé jednání bude Úřad moci ukládat výrazně tvrdší tresty, a to až do výše 15 % z hodnoty tržeb. V případě nepřiměřeně nízkých nebo naopak nepřiměřeně vysokých sankcí bude Úřad následně uplatňovat korektivy v podobě percentuálních limitů z obratu.
Základním způsobem je upraven také výpočet pokut za protisoutěžní jednání veřejné správy dle § 19a zákona o ochraně hospodářské soutěže. Úřad stanovil alespoň orientační hranice pokut podle toho, zda mělo jednání pouze lokální či naopak celostátní dopad. Ke zpřesněním pak v metodice došlo také v oblasti přestupků u spojení soutěžitelů.
Postup při stanovení výše pokut ukládaných za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže