„Kraj Vysočina zvýší podporu sportu v roce 2023,“ znělo na konferenci k regionálnímu sportu

19. 12. 2022 Kraj Vysočina Regiony

Na začátku minuléhotýdne uspořádal Kraj Vysočina první krajskou konferenci zaměřenou na sportování dětí a mládeže v regionu. Vedle připravované novely zákona o podpoře sportu byly hlavními tématy podpora sportu na krajské i obecní úrovni, koncepční materiály v oblasti sportu nebo výchova talentované mládeže. Hosté diskutovali také o vztahu současné mladé generace ke sportu a hledali cesty, jak přimět děti, aby se vrátily ke sportování po nucené koronavirové pauze.

Kraj Vysočina

Pozvání k diskuzi přijali krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala, senátor Josef Klement, Tomáš Koukal a Soňa Krátká z Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Jihlavy, předseda krajské organizace ČUS Vítězslav Holub a jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban.

Novela zákona o podpoře sportu je nyní v závěrečné fázi legislativního procesu. Jak informoval senátor a člen Podvýboru pro sport Josef Klement, nově se upravuje fungování a organizační struktura Národní sportovní agentury ČR a také se mimo jiné zužuje okruh obcí, které musí ze zákona zpracovávat strategii rozvoje sportu. Původní povinnost u všech obcí se teď bude vztahovat pouze na obce s rozšířenou působností. Další podrobnosti ke strategickým dokumentům přidal krajský předseda ČUS Vítězslav Holub. Tomáš Koukal mluvil o podpoře mládežnického sportu v Jihlavě a své zkušenosti s výchovou hokejových talentů na Vysočině přidal člen výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje a jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban.

Radní Kraje Vysočina Jan Břížďala představil systémovou podporu sportu na krajské úrovni i chystané změny. Pro příští rok byly vyhlášeny dva nové programy ve Fondu Vysočiny, a to Celoroční aktivity mládeže a také Rozvoj mládežnického sportu Kraje Vysočina. „Ve srovnání s letošní podporou půjde v roce 2023 na sportovní a volnočasové aktivity mládeže prostřednictvím Fondu Vysočiny o pět milionů korun více. Na základě zpětné vazby od sportovních organizací v území jsme podmínky programů šili na míru tak, aby podpora směřovala přímo jednotlivým klubům a organizacím a reflektovala jejich aktuální potřeby,“ vysvětlil radní Břížďala a připomněl, že v souhrnu půjde prostřednictvím Fondu Vysočiny do oblasti podpory sportu a práce s mládeží v kraji ať už na investiční nebo neinvestiční projekty téměř 25 milionů korun. Navíc další velké investiční akce měst do sportovní infrastruktury mohou být z krajského rozpočtu podpořeny formou individuální dotace. „Plánujeme také zopakovat také akci Týden v pohybu, v rámci kterého chceme široké veřejnosti nabídnout bezplatné sportování. Diskutujeme model realizace projektu v jarním i podzimním období, jako zahájení letní a zimní sportovní sezóny,“ doplnil radní Jan Břížďala.

V závěru konference představila svou činnost dvě krajská centra talentované mládeže, konkrétně házenou v TJ Sokol Nové Veselí a moderní gymnastiku v TJ Sokol Bedřichov. Od příštího roku budou tyto subjekty zapojeny do zmiňovaného programu Rozvoj mládežnického sportu Kraje Vysočina.