Pardubický kraj zpracovává strategii pro rozvoj Moravskotřebovska, město připravuje masivní bytovou výstavbu

13. 1. 2023 Pardubický kraj Bydlení a stavby

Jednání s novým vedením Moravské Třebové bylo hlavním důvodem návštěvy hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. Ten se starostou Pavlem Charvátem a místostarostou Milošem Mičkou řešil především krajskou podporu celému regionu, který podle zpracovaných analýz patří mezi hospodářsky znevýhodněné. Řeč byla také o provozu nového pavilonu nemocnice následné péče či oblasti školství.

Pardubický kraj

„V rámci snahy o vyvážený rozvoj celého regionu zpracováváme pro hospodářsky a sociálně ohrožená území v kraji, která byla identifikována na základě několika kritérií a především tvrdých dat, integrované plány pro rozvoj těchto území. Moravskotřebovsko mezi tato území společně s Českotřebovskem, Králickem, Hlineckem a Svitavskem patří. Nezpracováváme dokumenty do šuplíku, ale kromě popisu základních problémů daného místa chceme radnicím nabídnout konkrétní návrhy a dotační možnosti pro jejich řešení. Jednou ze součástí je například rozvoj vysokorychlostního internetu a pokládání chrániček v rámci krajských silnic. Vedle kapacity energetické sítě je i internet důležitou podmínkou pro rozvoj zaměstnanosti v regionu,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že do projektu jsou zapojeny také další partneři, mezi které patří CzechInvest, Univerzita Pardubice, Vysoká škola ekonomická v Praze, Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje či Podnikatelský inkubátor P-PINK).

Jedním z předpokladů pro rozvoj území je vyřešení problematiky bytové výstavby. „V tuto chvíli připravujeme ve spolupráci s developerskými subjekty vybudování 120 bytových jednotek a 20 rodinných domků, což je pro nás v tuto chvíli jedním z předpokladů pro udržení mladých rodin v našem městě. S tím jde ruku v ruce zajištění volnočasového vyžití a dostupnost dalších služeb,“ uvedl starosta města Pavel Charvát.

Řeč byla také o fungování nemocnice následné péče, pro kterou Pardubický kraj v loňském roce vybudoval nový moderní pavilon. Nová budova vznikla na louce po bývalém dětském pavilonu naproti původnímu areálu. Stavba za 293 milionů korun v sobě kromě nemocnice následné péče skrývá také výjezdovou základnu Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, která vyšla na 41 milionů korun a byla spolufinancována z programu REACT EU. Hejtman seznámil vedení města také s rozvojovými plány pro dvě krajské střední školy ve městě. Těmi jsou Gymnázium a Letecká střední odborná škola Moravská Třebová a Integrovaná střední škola Moravská Třebová.