Anketu Alej roku 2022 vyhrává lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále

16. 1. 2023 Arnika Životní prostředí

Spolek Arnika vyhlašuje anketu Alej roku již 12. rokem. Do letošního ročníku ankety Alej roku nominovali lidé 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice.

Alej roku

Vítězkou za celou Českou republiku, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2022, se stává Lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Titul se vrací po 8 letech do Moravskoslezského kraje. Lipová alej je tvořena čtyřmi řadami a byla vysázena v 18. století. Velkou zajímavostí je, že vyrůstá na svahu sopky. Uhlířský vrch je totiž jedna z nejmladších vyhaslých sopek v České republice.

Lipová alej na Uhlířském vrchu
Lipová alej na Uhlířském vrchu

Vítězná alej vyhrála s 1041 hlasy, a předběhla alej na 2. místě o celých 606 hlasů. Přesto má ještě daleko k překonání rekordu výherce s největším počtem hlasů. V roce 2018 vyhrála Alej Přátelství u jezera Medard v Karlovarském kraji s 1635 hlasy. Na 2. místě se umístila Maloměřická lipová alej na bývalém hřbitově v Jihomoravském kraji. Moravskoslezský kraj obsadil také 3. příčku s Javorou alejí ke kapli důlního neštěstí v r. 1894, která je připomínkou největšího důlního neštěstí v ostravsko-karvinském revíru. 4. místo patří Městské aleji na ulici Svatoplukova v Prostějově (Olomoucký kraj). Na 5. místě se umístila památná Alej Lipky v Telči dlouhá 1400 metrů, která je velmi oblibeným výletním místem (Kraj Vysočina). Kompletní výsledky ankety v roce 2022 jsou k nahlédnutí na webu alejroku.cz.

Celkové umistění alejí v anketě Alej roku 2022
Pořadí Název aleje/stromořadí Kraj Počet hlasů
1. Lipová alej na Uhlířský vrch Moravskoslezský 1041
2. Maloměřická lipová alej na bývalém hřbitově Jihomoravský 435
3. Javorová alej ke kapli důlního neštěstí v r. 1894 Moravskoslezský 420
4. Lipová alej na ulici Svatoplukova Olomoucký 385
5. Alej Lipky v Telči Vysočina 350
Vítězné aleje/stromořadí v anketě Alej roku 2022 v krajích seřazené podle počtu hlasů
Název aleje/stromořadí Kraj Počet hlasů
Lipová alej na Uhlířský vrch Moravskoslezský 1041
Maloměřická lipová alej na bývalém hřbitově Jihomoravský 435
Lipová alej na ulici Svatoplukova Olomoucký 385
Alej Lipky v Telči Vysočina 350
Čelákovická alej u mlýnského náhonu Středočeský 308
Alej k Polívkám Jihočeský 278
Alej legionářů Hl. m. Praha 244
Lipová alej ke hřbitovu v Dobrušce Královéhradecký 234
Topolová alej mezi Drahonicemi a Libyní Ústecký 188
Alej U Bílé Vody Karlovarský 149
Dubová alej v krajinářském parku Mošnice Pardubický 137
Valdštejnská alej v Zahrádkách Liberecký 118
Alej u minerálního pramene (Dlouhá alej) Plzeňský 108
Dobrotické polní stromořadí Zlínský 34

„Velké gratulace k získání titulu nejoblíbenější Alej roku 2022 posílám do Bruntálu, nominujícím vítězné Aleje na Uhlířském vrchu. Pokud vím, je to první alej v soutěži, která vévodí sopce. V průběhu celé soutěže jsem sledovala, jak bruntálští nadšeně sbírali hlasy a teď je vidět, že jejich zanícení stálo za to! Už od začátku si vytvořili velký náskok před ostatními soutěžícími. Přesto poslední hlas přišel v 11 hodin 59 minut 27 vteřin. Také gratuluji nominujícím všech regionálních vítězných alejí a stromořadí. Už se těším na Alejovou slavnost, která proběhne ve vítězné Aleji na Uhlířském vrchu. Bude to velké a všechny srdečně zvu. Děkuji všem za čas, který jste anketě, a tedy stromům věnovali. Moc si toho vážím. Pomáháte Arnice šířit povědomí o významů stromů a alejí v krajině,“ říká koordinátorka ankety Denisa Hronová.

Anketa Alej roku vyhlášením vítězů nekončí. Patroni ankety ještě vyberou 3 nejkrásnější fotografie, které vyhlásíme ve čtvrtek 26. ledna. Na jaře nás čeká Alejová slavnost.

Autor, který nominoval absolutní vítězku, obdrží jako hlavní cenu let balónem od HaBalon a světelný obraz od rodinné firmy Li-Go. Nominující 14 regionálních vítězek obdrží poukazy od FotoŠkoda nebo vstupenky do filmového Muzea Karla Zemana v Praze, poukaz na zmrzlinu od Creme de la Creme, čaje Sonnetor a mnoho dalších cen. Děkujeme všem našim sponzorům.

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy přinášejí užitek přírodě i lidem. Nám pomáhají např. tím, že omezují hluk ze silnice, nebo omezují odnos zeminy z polí, také pomáhají řidičům v orientaci při snížené viditelnosti. Ochranou stromů podporujeme přírodní rozmanitost, tedy i živočichy, kteří ve stromech žijí. Zapojením do ankety nám pomáháte šířit povědomí o významu alejí a stromořadí v krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste sami nebo společně vysadili, a o které budete pečovat i v příštích letech.

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.