Česká republika má nového prezidenta, Petr Pavel se ujal úřadu

Inaugurace nového prezidenta se odehrála ve Vladislavském sále Pražského hradu

10. 3. 2023 Úřad vlády Události

Nový prezident České republiky Petr Pavel složil ve čtvrtek 9. března 2023 slavnostní prezidentský slib a ujal se úřadu. Stalo se tak na společné schůzi obou komor Parlamentu ve Vladislavském sále, které se zúčastnili i členové české vlády včetně premiéra Petra Fialy.

Úřad vlády

Ve čtvrtek 9. března krátce po 14. hodině složil nový prezident Petr Pavel přísahu na Ústavu České republiky a stal se tak novým prezidentem. Premiér Petr Fiala novému nejvyššímu ústavnímu činiteli popřál, ať je úspěšným prezidentem a podaří se mu naplnit velká očekávání, jež jsou do něj lidmi vkládána.

„Prezident Petr Pavel chce společnost spojovat, respektovat Ústavu a jejího ducha a jasně se hlásí k prozápadní orientaci naší země. Těším se na spolupráci a věřím, že budeme společně pracovat ve prospěch České republiky a jejích občanů,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

Česká republika má nového prezidenta
Česká republika má nového prezidenta

Slavnostní akt uvádění nového českého prezidenta do funkce zakončil opus Te Deum od Antonína Dvořáka v Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě spojený s uctěním památky svatého Václava, patrona české země.

Mandát dosavadního českého prezidenta Miloše Zemana vypršel úderem půlnoci ze středy 8. března na čtvrtek 9. března 2023. Bylo tak završeno jeho deset let, které strávil v pozici nejvyššího ústavního činitele České republiky.