Podpora evropských regionů významně pomáhá i při obnově válkou poničené Ukrajiny

24. 4. 2023 Kraj Vysočina Zahraničí

Především jako poděkování regionům, městům a obcím z celé Evropy za pomoc válkou zasaženému státu se konal v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě Mezinárodní summit měst a regionů, na který od kanceláře ukrajinského prezidenta obdržel pozvání i hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Byla to i příležitost na vlastní oči vidět aktuální život obyvatel Kyjeva a jeho válkou zasažených předměstí.

Kraj Vysočina

„Buča, Irpiň i Borodyanka čelila okupaci ruských vojsk, zmařeny zde byly životy stovek civilních obyvatel. Přes všechna prožitá utrpení za podpory ze zahraničí místní intenzivně pracují na obnově válkou zničených veřejných budov, bytů, silnic i mostů,“ popisuje aktuální dění na severozápad od Kyjeva hejtman Kraje Vysočina.

Summit měst a regionů v Kyjevě
Summit měst a regionů v Kyjevě

Jak si Ukrajina váží pomoci Evropy napovídalo i složení účastníků kongresu. Nechyběl prezident Volodymy Zelenský, premiér Denys Šmyhal, předseda parlamentu Ruslan Štefančuk a většina členů ukrajinské vlády. NATO reprezentoval generální tajemník Jens Stoltenberg. „Od začátku války na Ukrajině je dlouholetá meziregionální spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatské oblasti Ukrajiny přirozeně posílena o humanitární pomoc, kdy se nám podařilo vypravit už třináct konvojů obsahujících trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, lůžkoviny, elektrocentrály, ale i vyřazené sanitky nebo autobusy. To bychom nezvládli bez pomoci firem, měst i obyvatel Vysočiny, kterým není osud válečných uprchlíků lhostejný,“ rekapituluje dosavadní pomoc Ukrajině hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Vedení Zakarpatské oblasti Ukrajiny připravilo pro prezidentem pozvané partnery Zakarpatské oblasti společnou cestu vlakem z Užhorodu do Kyjeva. „Netradiční setkání zástupců regionů ze Slovenska, Rakouska, Maďarska a Rumunska ve vlaku bylo i výbornou příležitostí k diskusi nad rozvojem partnerství a společných směrech spolupráce,“ doplňuje hejtman.

Začátky spolupráce Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny sahají do roku 2007, od kdy se prostřednictvím Dobročinného fondu VIZA podporují investice např. do školství a zdravotnictví ve venkovských oblastech regionu. Dlouholetá podpora směřuje i k hasičům, policistům, výměně zkušeností a kupříkladu také na výuku českého jazyka ve školách i užhorodské univerzitě. Za léta spolupráce se podařilo zrealizovat stovky projektů i navázat partnerství mezi řadou měst a organizací.