Ceny za architekturu

4. 7. 2023 Obec a finance Bydlení a stavby

Česká komora architektů udělí letošní ceny za architekturu v listopadu, na nominačním večeru však již nyní bylo představeno třicet jedna děl, která mezinárodní porota nominovala do prestižního výběru. Na slavnosti 27. června v pražském Domě Radost převzali za stavbu Památníku tří odbojů v Lošanech Cenu předsedy Senátu autoři z atelieru IXA.

Česká komora architektů

Do 8. ročníku České ceny za architekturu se letos přihlásilo 241 staveb ze kterých sedmičlenná odborná porota nominovala 31 realizací, které vykazují vysoké estetické a technické kvality a zároveň vhodně komunikují s okolím a mají společenský přínos. Poměr nominovaných děl financováních z veřejných a soukromých zdrojů je téměř totožný, o jednu realizaci převažují stavby, za kterými stojí veřejné finance, což se dosud v České ceně za architekturu nestalo. Čtyři realizace přitom vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jedná se o:

Doufejme, že uvedený stav svědčí o tom, že systémový a odborný přístup k rozvoji našich sídel povede k rostoucí úrovni architektury a kvalitě výstavby ve městech a obcích.

Radnice města Lázně Bělohrad a náměstí s kašnou
Radnice města Lázně Bělohrad a náměstí s kašnou

Co se týče typologie, je výběr nominovaných děl velice pestrý, i díky zmíněnému nárůstu počtu veřejných zadavatelů stojících za vybranými realizacemi. Většina tedy slouží veřejnosti a je jí přístupná. Nejvíce nominovaných realizací je podobně jako v předchozích letech v Praze, a to osm. Čtyři zástupce pak mají shodně Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, po třech sousedící kraje Královéhradecký a Pardubický. Dvě díla má Jihočeský kraj. S jednou stavbou se do výběru dostaly Liberecký, Středočeský, Plzeňský kraj a Vysočina.

Výjimečný počin a Pocta ČKA

V rámci České ceny za architekturu jsou Akademií ČCA oceňovány výjimečné aktivity na poli architektury. Ocenění za Výjimečný počin se letos dostalo spolku CBArchitektura, za kterým stojí od roku 2012 architekti Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal. Jedná se o neformální sdružení architektů v Českých Budějovicích s cílem pozitivně ovlivňovat současnou podobu tohoto města a kraje, a to i v dlouhodobějších vizích.

Na uvedené slavnosti převzal ocenění Pocta ČKA za rok 2022 architekt Petr Hlaváček. Doc. Ing. arch. Petr Hlaváček je český architekt a urbanista. Od roku 2018 působí na Magistrátu hlavního města Prahy coby náměstek pro územní a strategický rozvoj. Ve své architektonické činnosti se zabývá jak celkem, urbanistickou koncepcí a vytvářením a definováním veřejného prostoru, tak detaily, ovšem s důrazem na kvalitu a potřeby celku. Při práci pro město toto využívá a klade důraz především na dohodu v území. Bere město jako komplexní mechanismus, stroj, ve kterém všechny součástky musí pracovat pro celek. O spolupráci s investory jsme s Petrem Hlaváčkem hovořili před loňskými komunálními volbami (Obec a finance 4/2022, str. 22–23).

Výstavy nominovaných děl

Seznámit se s nominovanými díly bude možné na mnohých výstavách České ceny za architekturu. Aktuálně již od 29. června ve Velkém Meziříčí, od 30. června v Karlových Varech, od 1. července v Muzeu stavitelského dědictví v Plasích, od 3. července v Rožnově pod Radhoštěm a od 8. července ve Slavonicích. Od 20. července pak bude hostit výstavu nominovaných realizací Vyšehrad a ke konci léta Valdštejnská zahrada v Praze.