Začal příjem žádostí na čerpání dotačního programu Podpora rozvoje infrastruktury cestovního ruchu v Ústeckém kraji v roce 2024

19. 12. 2023 Ústecký kraj Dotace

V termínu od 18. prosince 2023 do 19. února 2024 přijímá Ústecký kraj žádosti na poskytnutí jednorázové investiční dotace z programu Podpora rozvoje infrastruktury cestovního ruchu v Ústeckém kraji. Finance lze využít například na budování parkovišť a odstavných ploch u turisticky atraktivních míst, nocležen a útulen pro přespání v přírodě, sociální zařízení u výchozích bodů turistických tras nebo různý mobiliář, jako jsou stojany na kola, lavičky nebo nabíječky pro elektrokola.

Ústecký kraj

„Jedná se již o třetí výzvu z programu Podpora rozvoje infrastruktury cestovního ruchu v Ústeckém kraji, na kterou bylo alokováno 20 milionů korun. Hlavním cílem a smyslem tohoto nového dotačního programu je podpora rozvoje doprovodné turistické infrastruktury na území Ústeckého kraje, rozvoj turistické nabídky a zkvalitnění poskytovaných služeb pro návštěvníky našeho kraje,“ vyzdvihl velký přínos dotace Jiří Řehák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje a radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ústeckého kraje.

Mezi programem podporované aktivity patří konkrétně budování odstavných parkovišť pro návštěvníky a ploch pro karavany či obytné vozy (stellplatzy) včetně sociálního zázemí a dalšího nutného vybavení. Zahrnuty jsou i související terénní úpravy u dopravních uzlů, především v blízkosti turisticky atraktivních míst a cílů. Dále zřizování nocležen, útulen a přístřešků (shelterů) pro nouzové přespání v přírodě, výstavba sociální zařízení (WC, sprchy) a zajištění drobné infrastruktury podél páteřních cyklotras a Hřebenovky. Jde zejména o drobný mobiliář a doprovodné vybavení, stojany na kola, boxy na kola, cyklomyčky, servisní sady, nabíječky pro elektrokola, lavičky, odpadkové koše, mapy, přístřešky, ohniště nebo prostor pro grilování. Finance z dotačního programu lze využít i na přípravu projektové dokumentace a souvisejících studií pro cyklostezky, cyklotrasy a trailparky.

Minimální výše dotace na projekt je 300 tisíc korun a maximální výše jsou 2 miliony korun. Výhodou je, že kromě destinačních agentur Ústeckého kraje dosáhnou na dotaci i malé obce se svými projekty podél páteřních cyklostezek a Hřebenovky.

Ondřej Nitsch