Setkání na hradě

15. 1. 2024 Obec a finance Události

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se minulý týden ve čtvrtek 11. ledna 2024 ve 14 hodin setkal s prezidentem Petrem Pavlem. Hovořili o podpoře bydlení, rozvoji regionů a o plánech MMR, jak pomoci strukturálně postiženým regionům a obcím. Věnovali se i tématu naplňování agendy digitalizace státní správy a dezinformacím.

O průběhu jednání informoval novináře Ivan Bartoš na II. nádvoří Pražského hradu. Ministr informoval prezidenta o všech programech, které jsou v rámci jeho resortu zaměřeny na podporu regionálního rozvoje a zvláštní pozornost věnoval strukturálně postiženým regionům (v rámci programu Strategie RE:START se podařilo do strukturálně postižených regionů dostat 10,7 miliardy korun z národních i evropských zdrojů) a pozval prezidenta k účasti na některém z jednání přímo v terénu.

Snímek z tiskové konference
Snímek z tiskové konference

Velká pozornost byla věnována politice bydlení, a zvláště dostupnému bydlení, které je důležité pro mladou generaci, která hledá podmínky, aby mohla někde studovat, někde pracovat a bydlet. Mluvilo se o reformě Bydlení pro život, která je vlastně první reformou v oblasti bydlení od počátku devadesátých let. Součástí reformy je nejenom nový stavební zákon a digitalizace stavebního řízení, zjednodušily se technické předpisy a je připravena řada investic v celkovém rozsahu až 20 miliard korun na podporu dostupného bydlení. Prezident republiky byl seznámen s připravovaným zákonem o podpoře v bydlení, který by měla v letošním roce projednat vláda, a vyjádřil mu podporu (blíže viz Stavět byty chtějí tři čtvrtiny obcí).

Důležitým tématem byla i digitalizace státní správy. Místopředseda vlády pro digitalizaci prezidentovi ukázal dílčí programy, které se realizují, například nový Portál občana a možnosti, které poskytuje uživatelům a také horkou novinku, mobilní aplikaci eDoklady, která bude ke stažení od 20. ledna 2024 v návaznosti na nedávno schválenou novelu zákona o právu na digitální služby.

Na schůzce s prezidentem Ivan Bartoš také hovořil o boji s desinformacemi, o geopolitické situaci i o otázkách vstupu Česka do eurozóny.

-as-