Díky Olomouckému kraji získá 860 školáků obědy zdarma

1. 2. 2024 Olomoucký kraj Sociální problematika

Olomoucký kraj se opět zapojil do projektu Obědy do škol. Pro školní roky 2023/2024 a 2024/2025 má kraj z evropských a vlastních zdrojů k dispozici částku 18,8 miliónů korun. Zájem o bezplatné stravování vzrostl, a to o více než dvě stovky dětí.

Olomoucký kraj

„Celkem jsme v tomto školním roce vyhověli třiadevadesáti žádostem o podporu. Na obědy zdarma má v tomto roce nárok 860 školáků. Jsme rádi, že můžeme přispět k tomu, aby měli všichni žáci přístup ke standardnímu stravování, bez rozdílu toho, v jaké sociální situaci se nachází,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Peníze na Obědy do škol rozděluje Olomoucký kraj přímo školám, které jsou do projektu zapojené. Rodiče dětí, kteří mají o tuto formu podpory zájem, musí školním zařízením doložit, že pomoc skutečně potřebují – například tím, že pobírají dávky v hmotné nouzi nebo příspěvek na živobytí.

„S aktuálním školním rokem začala v republice platit nová pravidla, dotační program už nevyhlašuje ministerstvo, ale kraje. Proces podání žádosti je náročný, ale díky zvýšenému nasazení a skvělé metodické podpoře jsme vše se školami zvládli bez větších problémů,“ dodal krajský radní pro oblast školství Aleš Jakubec.

Žadateli mohly být mateřské, základní a nově také střední školy. Ty z celkového počtu podpořených škol tvořily třináctiprocentní část.