Zlínský kraj je proti krácení prostředků na platy nepedagogických pracovníků, vyzve ministra školství k nápravě

5. 3. 2024 Zlínský kraj Školství

Zastupitelstvo Zlínského kraje odmítlo záměr Ministerstva školství, aby byly chybějící finanční prostředky na platy nepedagogických pracovníků škol a školských zařízení v regionu kryty z rozpočtu Zlínského kraje, nebo rozpočtu měst a obcí. Hejtman Radim Holiš proto vyzve ministra školství Mikuláše Beka a vládu, aby finance zajistil stát, jak ukládá školský zákon.

Zlínský kraj

„V rámci vládních škrtů mají školy ve Zlínském kraji přijít o finance na 432 úvazků pro pracovníky, jako jsou kuchařky, školníci nebo uklízečky. Pro školy v našem regionu by to znamenalo mínus dvě stě milionů korun na jejich platy. S tím se nehodláme smířit a budeme za peníze pro ně bojovat,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

V rozpočtech škol zřizovaných Zlínským krajem, mezi něž patří většina středních, základních uměleckých a některé další specializované, chybí na výplaty nepedagogických zaměstnanců pro rok 2024 částka 66,6 milionu korun. V rozpočtech škol, které zřizují města a obce v regionu, chybí pro letošek částka 133,9 milionu korun.

Vladimír Dostálek