Hradec Králové a cestovní ruch

2. 5. 2024 CzechTourism Regiony

Do Královehradeckého kraje loni přijelo nejvíce turistů za posledních 11 let. Celkem jich tento region navštívilo více než 1,5 milionu, z toho 80 % tvořili rezidenti a pětinu pak zahraniční cestovatelé. V celorepublikovém srovnání je tento kraj, po Praze, Jihomoravském a Jihočeském kraji, čtvrtým nejnavštěvovanějším.

CzechTourism

Z aktuálních dat vyplývá, že cestovní ruch nabírá na síle a dostává se na předcovidová čísla. S podporou, zejména zahraniční návštěvnosti, pomáhá největší incomingová akce v Česku – Czechia Travel Trade Day 2024, která právě odstartovala v Hradci Králové. Pořádá ji CzechTourism ve spolupráci s Královéhradeckou krajskou centrálou cestovního ruchu, Královéhradeckým krajem a Statutárním městem Hradec Králové.

Travel Trade Day (TTD) je jednou z největších tuzemských akcí na podporu incomingu. Má za cíl zpropagovat bohatou turistickou nabídku Česka v regionech a přispět k rozvoji příjezdového cestovního ruchu. Je koncipována jako dvoudenní akce plná předem domluvených schůzek a pracovních jednání, během kterých se setkávají zástupci zahraničních cestovních kanceláří s českými podnikateli v cestovním ruchu. Její součástí jsou i poznávací cesty po Královehradeckém kraji určené zástupcům zahraničních cestovních kanceláří.

„Na letošní ročník TTD dorazilo na osm desítek zahraničních účastníků, 13 zahraničních novinářů a zhruba stovka zástupců českých incomingových cestovních kanceláří, hotelů, destinačních managementů a dalších poskytovatelů služeb v cestovních ruchu,“ shrnuje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Ještě, než účastníci zasedli ke společným jednáním, absolvovali ve dnech 26.–28. dubna poznávací cesty po regionu. Zamířili například na Kladské pomezí, do Broumovsko-Adršpašských skal, viděli hospitál Kuks, Orlické hory či Vamberk. V Krkonoších navštívili Pec pod Sněžkou, Jánské lázně nebo Špindlerův Mlýn, v Českém ráji a Podkrkonoší pak Jičín, Prachovské skály, Dětenice nebo Lázně Bělohrad. Informace o všech místech jsou k dispozici i na jednom z největších turistických portálů Kudy z nudy.cz. V letošním roce samozřejmě nechyběla ani prohlídka místa konání akce – Hradce Králové a jeho okolí.

„Naprosto výjimečný zážitek turistům nabízí i hradecká architektura, a to včetně nejvýraznějších památek a budov, které vyrostly v ateliérech architektů Gočára a Kotěry. Těch možností je opravdu hodně, proto jsme moc rádi za možnost hostit v našem městě toto mezinárodní setkání a představit na něm naše město. Věříme, že se nám díky této akci podaří zaujmout a přilákat do Hradce co nejvíce zahraničních turistů,“ zdůrazňuje primátorka města Hradce Králové Pavlína Springerová.

Největší kongresovou akcí v Hradci Králové je 26. ročník konference ISSS o eGovernmentu a digitalizaci, která se letos koná ve dnech 13. a 14. května po záštitou prezidenta republika Petra Pavla
Největší kongresovou akcí v Hradci Králové je 26. ročník konference ISSS o eGovernmentu a digitalizaci, která se letos koná ve dnech 13. a 14. května po záštitou prezidenta republika Petra Pavla

Se zvýšením zájmu o jednotlivé regiony významně pomáhá i tzv. MICE, tedy kongresová turistika. Hraje tak významnou roli v cestovním ruchu. Nezanedbatelný je kongresový potenciál také v Královehradeckém kraji. Konferenční kapacita tohoto regionu je téměř 43 tisíc osob, na něž čeká bezmála 55 tisíc lůžek v hromadných ubytovacích zařízeních. V kraji je k dispozici přes sto unikátních prostor. V každé z nich může ke společným jednáním zasednout 50 a více účastníků MICE akcí.