Regionální centra pro podporu investic už pomáhají desítkám obcí s bytovými projekty

31. 5. 2024 MMR ČR Bydlení a stavby

Regionální centra pro podporu investic do bydlení, která v dubnu založil Státní fond podpory investic (SFPI), už naplno poskytují služby samosprávám. Od starostů a starostek evidují desítky žádostí o konzultace nejrůznějšího charakteru. S činností jednoho z těchto osmi nových expertních poradenských center se na svém výjezdu do Plzeňského kraje seznámil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

„Regionální centra pro podporu investic jsou důležitou částí mozaiky, kterou je naše reforma Bydlení pro život. Jsem nadšený ze zájmu, který už samosprávy o jejich služby projevily. Věřím, že centra budou městům a obcím velkou oporou, a to nejen při zářijovém spuštění našeho programu Dostupné bydlení,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš při příležitosti návštěvy plzeňského Regionálního centra pro podporu investic do bydlení.

„Regionální centra řeší dotazy z nejrůznějších oblastí. Těší mě, že se po tak krátké době svého fungování stala partnery našich starostů a starostek. Naši experti zodpovídají dotazy ohledně projektového řízení, implementace a strategického plánování investic, dále pomáhají s finančním modelováním a financováním projektů, a také s technologickými návrhy a řešením staveb, aby byly efektivní a udržitelné,“ vysvětluje ředitel SFPI Daniel Ryšávka.

Ministr Ivan Bartoš navštívil i město Přeštice, které leží dvacet kilometrů jižně od Plzně. Na místě se chystá projekt dostavby areálu pro seniorské bydlení a moderní zázemí terénní pečovatelské služby. Také tam vznikne 14 nových bytů pro seniory. S přípravou projektu pomáhá Regionální centrum pro podporu investic do bydlení SFPI. „Jsme rádi, že stát prostřednictvím poradenství SFPI poskytuje také expertní podporu konkrétním záměrům, jakým je projekt pro naše seniory v Máchově ulici. Obce tak mohou zrychlit a zefektivnit investiční výstavbu,“ říká Tomáš Chmelík, starosta města Přeštice. Obec plánuje na tento projekt nájemního bydlení využít program SFPI Dostupné bydlení, který bude spuštěn v září.