V sobotu zvolili v osmi obcích nová zastupitelstva

24. 6. 2024 ČSÚ Ostatní

V osmi obcích na území čtyř krajů v sobotu voliči rozhodli o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla. O 54 mandátů se ucházelo 117 kandidátů.

Český statistický úřad

Nové volby proběhly v obcích Buková na Plzeňsku, Dlouhý Újezd na Tachovsku, Charvatce na Mladoboleslavsku, Kovčín na Klatovsku, Plchov na Kladensku, Pochvalov na Rakovnicku, Stožec na Prachaticku a Vyšehoří na Šumpersku.

„Původně se volby měly uskutečnit nikoliv v osmi, ale v devíti obcích. V obci Brodec na Lounsku se ale již popáté v řadě nepodařilo sestavit ani jednu kandidátku a volby se zde tak opět nemohly konat. Český statistický úřad se na ně přitom musel již popáté s předstihem připravovat jak personálně, tak technicky,“ upozorňuje Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Celková volební účast dosáhla 73,01 %. Nejvyšší zájem o účast byl v obci Plchov na Kladensku, kde o volby projevilo zájem 86,63 % oprávněných voličů. Nejnižší zájem o volby byl naopak v obci Kovčín na Klatovsku, kde do volebních místností dorazilo 47,69 % voličů. Mandát získalo 22 žen a 32 mužů. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 47,80 let. Nejstaršímu zvolenému je 78 let, nejmladšímu 26 let.

O 54 mandátů se ucházelo celkem 117 platných kandidátů, jejichž průměrný věk byl 49,1 let. Nejmladšímu kandidujícímu bylo v době konání voleb 21 let, nejstaršímu 82 let. O post zastupitele se ucházelo 50 žen, tj. 42,7 % z celkového počtu kandidátů. Nejvíce kandidátů se o zvolení ucházelo v obci Stožec, kde o 7 mandátů usilovalo 25 kandidátů, opačně tomu bylo v obci Pochvalov, kde o zvolení do pětičlenného zastupitelstva usilovalo pouze 6 kandidátů.

Podrobné informace o volebních výsledcích v předmětných obcích naleznete na webu volby.cz.

Poslední okrsek byl zpracován v neděli 23. června v 01.31. V pondělí 24. června výsledky hlasování projedná Státní volební komise, po schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.