Liberecký kraj vyhodnotil Akční plán adaptace na změnu klimatu

21. 8. 2024 Liberecký kraj Životní prostředí

Městské tepelné ostrovy a vyprahlá pole, vysychající lesy, přívalové deště – to je jen výčet některých důsledků klimatických změn. Na ně se snaží Liberecký kraj reagovat tím, že sám přichází s návrhy adaptačních opatření, která by negativním dopadům klimatu předcházela či je sama řešila. Dokument Akční plán adaptace na změnu klimatu v podmínkách Libereckého kraje schválilo krajské zastupitelstvo již v březnu 2021 a jeho naplňování úspěšně pokračuje.

Liberecký kraj

„Liberecký kraj chce být nadále místem pro plnohodnotný život obyvatel, pro něž nebude změna klimatu jen hrozbou, ale – díky zavádění adaptačních opatření – také příležitostí. Možností je totiž spoustu, například v oblasti rozvoje přírodě blízkých opatření ve městech i v krajině, nových technologií či nových postupů v zemědělství a lesnictví,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsme jedním z prvních krajů v republice, který Akční plán adaptace na změnu klimatu zpracoval. Doufám, že se kraji podaří inspirovat k řešení adaptace na změnu klimatu i obce v Libereckém kraji. Jejich zástupci, kteří vnímají potřebu tuto problematiku řešit, se na nás mohou obracet. Poskytujeme i finanční podporu a vlastní projekty se snažíme dokončovat podle opatření z Akčního plánu adaptace na změnu klimatu. Celkem tato podpora a investice dosahují bezmála 275 milionů korun za tři roky.“

Tab. 1. Přehled investic a podpory dalším subjektům
Typ Počet projektů Cena v korunách
Vodní toky 1 1 125 905,00
Voda v krajině 61 26 418 729,95
Zásobování vodou 47 52 522 987,28
Odpadní vody 24 32 983 885,38
Opatření na krajském majetku 32 159 212 121,00
Krajinné plánování, poradenství, konzultace 8 2 729 113,00
Celkem 173 274 992 741,61

Vlastní koncepční dokument pro kraj zpracovala obecně prospěšná společnost CI2, která se dlouhodobě věnuje tvorbě adaptačních strategií pro česká města a spolupracuje s řadou tuzemských firem v oblasti snižování jejich uhlíkové stopy. V předloženém vyhodnocení naplňování cílů dokumentu, které provedli pracovníci krajského úřadu, je nejvyšší potenciál pro opatření spatřován na vlastním majetku kraje, a to i v souvislosti s přijatými směrnicemi Evropské unie v oblasti energetiky. Ty zavádějí povinnost bezemisního provozu objektů do oblasti veřejné správy.

„Dalším velkým potenciálem je oblast vodohospodářské infrastruktury a ochrana vodních zdrojů, stejně jako podpora zvýšení retence vody a optimalizace vodního režimu v lesích. Zemědělský půdní fond je třeba ochránit před degradací a zvýšit obsah organické hmoty v půdě. Řešíme také ochranu proti bleskovým povodním. Uvedená opatření je třeba promítnout i do spolupráce s obcemi a dalšími subjekty a rovněž do vzdělávání,“ doplnil radní Židek.

Filip Trdla