Zlínský kraj podpoří dva projekty na rozvoj turismu
Dva neobvyklé projekty zaměřené mimo jiné na rozvoj cestovního ruchu v regionu podpoří hejtmanství ze svého rozpočtu. Prvním z nich je mezinárodní projekt „Cisterscapes – cisterciácké krajiny spojující Evropu II.“ Druhým pak popularizační databáze o architektuře, urbanismu a historii města Zlína a okolí nazvaná Zlínský architektonický manuál.
Okolí Velehradu se představí jako cisterciácká krajina
Krajina kolem Velehradu se od letošního roku pyšní označením „Evropské kulturní dědictví – European Heritage Label“. Místo se tak zařadilo do sítě šestnácti dalších krajin Německa, Rakouska, Polska, Slovinska a České republiky, které po dlouhá staletí kultivovali a formovali členové cisterciáckého řádu žijící a hospodařící v klášterech, jež v jednotlivých lokalitách zakládali. Evropská komise vyhodnotila fenomén cisterciáckých klášterních krajin, s jejich jedinečným přírodním a kulturním bohatstvím, jako jeden z podstatných prvků vytváření našich evropských dějin, kulturních hodnot a společné evropské identity.
Jedním z partnerů projektu, který bude tento odkaz rozvíjet, je Místní akční skupina Buchlov (MAS), která sdružuje zejména patnáct obcí mikroregionu Buchlov. Prostřednictvím zapojení do mezinárodního projektu „Cisterscapes – cisterciácké krajiny spojující Evropu II.“ chce zvýšit povědomí o Velehradu a novým způsobem rozvíjet téma tohoto místa.
„Velehrad patří k historicky nejvýznamnějším místům nejen Zlínského kraje, ale celé České republiky. Jsou zde více než tisícileté kořeny středoevropské kultury a vzdělanosti. Proto vítáme každou aktivitu, jak toto místo zviditelnit a představit jej nově příchozím návštěvníkům. Zlínský kraj na projekt přispěje jedním milionem korun,“ uvedl Lubomír Traub, náměstek hejtmana odpovědný za oblast cestovního ruchu.
Krajská dotace bude použita na aktivity zaměřené na zvýšení povědomí o cisterciácké krajině, na tisk publikace, pořízení informačních panelů s QR kódy nebo na úhradu příspěvku na administraci projektu.
Zajímavosti o architektuře a urbanismu Zlína
Druhý podpořeným projektem je Zlínský architektonický manuál. Jde o víceletý projekt, který se zaměřuje na popularizaci architektury a historie města Zlína a Zlínského kraje veřejnosti, odborné i laické, turistům, místním obyvatelům a zájemcům o architekturu. „Zlínský kraj finančně podporuje aktivity spolku aArchitektura, který za projektem stojí, od roku 2019. Letos spolku poskytne 198 tisíc korun, aby mohl ve svých aktivitách pokračovat,“ doplnil náměstek Traub. Díky příspěvku se databáze rozroste o nová hesla, archivní, plánovou a fotografickou dokumentaci. Probíhat bude digitalizace dosud nepublikovaných archivních materiálů, aby mohly být v tomto roce zveřejněny. Pokračovat bude také doprovodný program pro širokou veřejnost, komentované prohlídky a přednášky, edukační programy pro základní a střední školy.