Ústřední krizový štáb jednal o aktuální situaci a o spolupráci s dalšími resorty a institucemi

16. 9. 2024 MV ČR Životní prostředí

Od počátku povodní hasiči řešili kolem 8000 mimořádných událostí a evakuovali zatím přes 12 000 lidí. Ústřední krizový štáb opět vyzval občany, aby se řídili pokyny hasičů a dalších složek Integrovaného záchranného systému. Aktuální situací se bude na zítřejším mimořádném zasedání zabývat vláda.

Ministerstvo vnitra České republiky

Odstraňování spadlých stromů, čerpání vody a další protipovodňová opatření. To jsou nejčastější důvody zásahů složek Integrovaného záchranného systému. Informace zazněly 15. září 2024 na jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ). Hasiči od počátku povodní řešili ke včerejší 19. hodině 7884 mimořádných událostí. Proběhly a probíhají rozsáhlé evakuace v Opavě, Krnově, v okolí Ostravy, Jeseníku, na Frýdlantsku, v Troubkách a na dalších místech. Celkem se zatím jednalo o 12 000 osob. Dle Českého hydrometeorologického ústavu se srážky přesouvají na západ Česka, kde se očekávají další vzestupy vodních toků. Aktuální protipovodňovou situací a pomocí zasaženým oblastím se bude v pondělí od 18. hodiny mimořádně zabývat vláda.

„Znovu děkuji hasičům, policistům i všem dobrovolníkům, kteří se zvládáním povodní pomáhají. Děkuji také všem, kteří se řídí pokyny hasičů. Chci také všechny, kterých se týká evakuace, požádat o spolupráci s hasiči a starosty. Vím, že není lehké opustit svůj dům, ale pokud to hasiči nařídí, mají k tomu vážný důvodů,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

ÚKŠ také intenzivně spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví, hlavní hygieničkou a krajskými hygienickými stanicemi, stejně jako s ministerstvy práce a sociálních věcí a školství. Všichni starostové v Česku v pondělí obdrží informační balíček s hygienickými pravidly pro veřejnost. ÚKŠ upozornil především na riziko kontaminace vody a potravin, což by mohlo vést k šíření infekčních nemocí. Proto je důležité dodržovat základní hygienická pravidla.

Pomoc s následky

Lidé, kteří potřebují či budou potřebovat pomoc v souvislosti s povodní, mohou požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, a to na úřadu práce. Ústřední krizový štáb o tom informovali zástupci Ministerstva práce a sociálních věci. Občané zasažení povodní také mají právo na pracovní volno bez náhrady mzdy.

Na ÚKŠ také zazněly informace o organizaci školní výuky. Ředitel školy může vyhlásit až pět volných dnů během školního roku. Toto volno se může týkat celé školy nebo jen některých tříd. Ředitel musí o tomto rozhodnutí informovat zřizovatele školy a oznámit to veřejně, například na internetu. Je také důležité informovat rodiče žáků. Pro mateřské školy platí trochu jiná pravidla. Ředitel mateřské školy musí nejdřív projednat přerušení provozu se zřizovatelem. U mateřských škol však není stanoveno, jak dlouho může toto přerušení trvat.