Ministerstva digitalizují více než 9000 služeb
Přestože Česká republika v současnosti digitalizuje nejrychleji ve své historii, stále ještě nepatří ke špičce mezi evropskými zeměmi. Ministerstva a ústřední správní úřady v Česku postupně digitalizují více jak 9000 služeb, uvedených v katalogu služeb, a implementují portálová řešení, která využívá stále více občanů.
V rámci Týdne pro digitální Česko, který probíhá pod záštitou Úřadu vlády ČR, se konala také konference Navigace světem digitalizace zaštítěná Digitální informační agenturou (DIA), Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT) a Státní pokladnou Centra sdílených služeb (SPCSS). Konference se zaměřila na spolupráci při digitalizaci státního sektoru. Mezi hlavní témata patřil současný stav digitalizace v České republice a jak jej zlepšit, jak více využívat služeb, které již byly úspěšně digitalizovány. Bylo představeno to nejlepší, co se v uplynulém roce v digitalizaci státní správy podařilo, a také nejlepší zkušenosti ze zahraničí.
Spolupráce je klíčová
Podle výzkumu, který letos pro DIA zpracovala společnost Incomind, 52 % občanů očekává od digitalizace možnost vyřešit své potřeby bez nutnosti návštěvy úřadu; roste povědomí o již digitalizovaných službách, a postupně se zvyšuje i jejich faktické využívání občany. Proto se více jak 20 řečníků konference zaměřilo jak na možnosti akcelerace digitalizace státní správy, tak na představení úspěšných projektů jak z České republiky, tak ze zahraničí, které vedou ke zvyšování využívání digitalizovaných služeb mezi občany.
„Úzká spolupráce jak v rámci jednotlivých resortů státní správy, tak mezi státní správou a soukromým sektorem je pro úspěch digitalizace naprosto klíčová. Pouze důkladná analýza stávajících interních procesů a potřeb interních uživatelů služby může vést ke správné definici nového digitálního řešení a jeho následné úspěšné realizaci. Proto jsme letošní konferenci zaměřili právě na spolupráci, na představení aktuálních novinek i inspiraci ze zahraničí,“ uvedl Martin Mesršmíd, ředitel Digitální a informační agentury, který zahájil první blok konference.
Úspěšné projekty a zahraniční zkušenosti
V druhém bloku se jednotliví prezentující zaměřili na rozdíl mezi povědomím o již digitalizovaných službách mezi občany a jejich skutečným využíváním; jak více propagovat digitalizované služby, proces jejich tvorby z hlediska uživatelské přívětivosti i bezpečnosti, na jejich dostupnost pro všechny občany bez ohledu na jejich digitální schopnosti a mnohé další. „Bezpečná infrastruktura je základním kamenem fungující digitalizace státu, i když se na to často zapomíná,“ doplnil Jan Ďoubal, ředitel NAKIT.
Velký zájem mezi více jak 250 účastníky konference vyvolaly odpolední prezentace letošních úspěšných projektů v oblasti digitalizace státní správy. Mezi ně patřil Portál dopravy Ministerstva dopravy, systém DipSy pro přijímací řízení na střední školy od CERMATU, novinky z oblasti eGovernment cloudu, výhody nově spuštěného Registru zastupování a mnohé další.
Vrcholem konference byly prezentace zahraničních zkušeností z Finska, Dánska a Norska, které patří k evropské špičce z hlediska digitalizace státní správy. Konferenci zakončila diskuse s odborníky na veřejné zakázky v ICT, soulad se zákonem č. 134/2016 a jak správně připravit zadávací dokumentaci pro výběrová řízení v oblasti digitalizace státní správy.
„Ve všech oblastech státní správy vidíme výrazný progres. Při současné rychlosti rozvoje technologií je pak klíčové vzdělávání. Každý z nás a lidi v IT obzvlášť, by si měli vyhradit 10 % svého času na osobní odborný rozvoj,“ uzavřel Roman Vrba, ředitel SPCSS.
Záznam z celé konference i jednotlivé prezentace budou k dispozici do konce tohoto týdne ke stažení na webu konference.