Pozor na požadavky ze zákona o odpadech – je třeba řešit i kovy!

13. 12. 2024 SMS ČR Životní prostředí

Stávající znění zákona o odpadech obsahuje od svého počátku povinnost pro obce plnit třídící cíle. V letech 2025, 2030 a 2035 musí obce separovat minimálně 60 %, 65 % a 70 % z celkového množství komunálních odpadů.

Sdružení místních samospráv ČR

V rámci toho je nezbytné stále zlepšovat třídění všech složek komunálních odpadů (papír, plast, sklo, kov, bioodpad atd.), které se do separace započítávají. Veškeré informace k této problematice je kromě zákona o odpadech možné najít ve vyhlášce o podrobnostech nakládání s odpady, přesněji v § 33 a dalších. Stejně tak tento předpis obsahuje vzorec pro výpočet způsobu plnění cíle, který lze najít v příloze č. 18.

Zároveň je nutné vzít v potaz také návrh evropského nařízení o obalech (k definitivnímu schválení by mělo dojít do konce letošního roku), kde se uvádí, že státy, které nebudou k roku 2026 separovat alespoň 80 % PET lahví a 80 % nápojových plechovek (nikoliv konzerv od potravin a krmiva), budou muset do roku 2029 zavést zálohový systém.

Pro všechny uvedené separované složky komunálního odpadu mají obce dlouhá léta vytvořen systém, který neustále zdokonalují. Jednou z oblastí, kde však dosahujeme poměrně nízkých hodnot jsou kovy. Chtěli bychom Vás tedy požádat, abyste se v rámci svých odpadových hospodářství zabývali problematikou nastavení systému z pohledu kovových odpadů tak, abychom v dalších letech naplnili požadavky legislativy EU (pokud bude přijata) a také národní legislativy. Jako velmi častý důvod, proč končí tato komodita ve směsném komunálním odpadu, je uváděna nedostatečná hustota sběrné sítě. Od roku 2015, kdy byla obcím stanovena povinnost odděleného sběru také kovové části komunálního odpadu, plní většina obcí tento úkol prostřednictvím jedné sběrné nádoby pro celé území obce, což není, jak již bylo uvedeno, zcela optimální.

Je tedy nezbytné uvažovat o možnostech rozšíření počtu sběrných nádob na kov, či využít i tzv. multikomoditní sběr, kdy se do jednoho kontejneru sbírá více komodit. V této souvislosti Vám jistě budou nápomocny Vaše svozové společnosti. Stále větší počet obcí, po dohodě se svozovou společností či třídící linkou, sbírá nápojové plechovky a další kovové obaly ve žlutých kontejnerech spolu s plasty. Pro občany je to velmi jednoduché a výkony sběru rostou. Kovy jsou z podstaty velmi dobře technologicky vytříditelné. Tato cesta je také efektivnější než kupříkladu navrhované zálohování, protože zajišťuje sběr a recyklaci nejen nápojových plechovek, ale také všech dalších kovových obalů, jejichž množství stále narůstá a které jsou bez problému a plně recyklovatelné.