Rada Středočeského kraje projednala vydání několika aktualizací Zásad územního rozvoje
Rada kraje odsouhlasila aktualizace Zásad územního rozvoje Středočeského kraje (ZÚR SK), které se týkají vymezení strategické rozvojové plochy Milovice a silničního obchvatu u Velkých Přílep. Radní dále souhlasili s návrhem na převedení ZÚR SK do jednotného standardu dle nového stavebního zákona a návrhem na pořízení změny ZÚR SK ve věci vymezení koridoru pro vodovod na Benešovsku. Všechny tyto body ještě musí schválit zastupitelé.
Byla připravena aktualizace Zásad územního rozvoje Středočeského kraje, která vymezuje strategickou rozvojovou plochu v oblasti Milovice – Mladá. Tato aktualizace vznikla na základě rozhodnutí krajských zastupitelů. Proces zahrnoval zpracování odborné dokumentace (včetně posouzení vlivů na životní prostředí – SEA) a veřejná projednání, kterých se mohli účastnit občané i dotčené subjekty. Nebyla vznesena žádná námitka ani připomínka.
Další aktualizace ZÚR SK zahrnuje vymezení koridoru pro veřejně prospěšnou stavbu – druhou část obchvatu Velkých Přílep. Aktualizace byla opět schválena Zastupitelstvem kraje a byla pořízena na základě žádosti Krajské správy a údržby silnic, p. o. Při jejím zpracování byla získána potřebná stanoviska dotčených orgánů, přičemž nebylo požadováno posouzení vlivů na životní prostředí.
Následující bod týkající se změn ZÚR SK se zabývá vymezením koridoru pro skupinový vodovod v lokalitě Dobříšska a Novoknínska, včetně souvisejících staveb. Jde o veřejně prospěšnou stavbu, která umožní distribuci pitné vody do vymezeného řešeného území s využitím nového doplňujícího prameniště a úpravny vody Chotilsko, s tím, že též dojde k realizaci technických opatření na stávajícím skupinovém vodovodu Příbram, který byl vybrán jako nejvhodnější vodní zdroj.
Radou dnes také prošlo převedení zásad územního rozvoje do jednotného standardu na základě požadavku nového stavebního zákona. To zajistí přehlednost a srozumitelnost pro všechny, kdo s nimi pracují – od úřadů po veřejnost. Umožní snadnější porovnávání a koordinaci mezi kraji, což zlepší plánování a rozvoj území. Jednotný formát usnadní přístup k informacím. Výsledkem bude efektivnější rozhodování a transparentnější rozvoj krajiny i sídel.