Kulturu drží veřejná podpora
Pojem „kultura“ lidé používají v různém smyslu a různě širokém vymezení. Například oblasti jako reklama, design nebo videohry si někteří lidé s kulturou vůbec nespojují, přestože se do oficiálních statistik kultury rovněž zahrnují. Firmy úspěšné v těchto oborech dosahují nemalých zisků a mohou dále investovat do dalšího rozvoje.
Tento článek se však zabývá institucemi, které spadají do tradičního uměleckého sektoru a které se nám pod slovem „kultura“ vybaví nejspíš jako první: divadly, hudebními soubory, muzei a galeriemi, památkami a knihovnami.
Příspěvky, dotace a granty
Provoz těchto kulturních organizací většinou sám o sobě nevytváří dostatečné zisky, aby byly finančně soběstačné. Jejich primárním cílem není hospodářský výnos, ale uchování a zpřístupnění veřejnosti či další rozvoj kulturního dědictví a umělecké tvorby. Tyto činnosti jsou i v zájmu státu, který proto poskytuje kulturním institucím pro jejich působení podporu. Kulturní zázemí a nabídka zvyšuje atraktivitu obcí a regionů jak pro místní obyvatele, tak pro návštěvníky, což druhotně nese kromě lepší životní úrovně i ekonomické příjmy.
Příspěvky, dotace a granty z veřejných rozpočtů představují z hlediska celkových příjmů přes 90 % příjmů knihoven, nejméně jsou z tohoto pohledu na veřejné podpoře závislé památky. Drtivá většina příspěvků, dotací a grantů kulturním organizacím pochází z veřejných rozpočtů, tedy státního rozpočtu, rozpočtů krajů a rozpočtů měst a obcí. Jen malou část zahrnovaly příspěvky od ostatních tuzemských subjektů (např. nadací a nadačních fondů) nebo ze zahraničí.

Muzea
Pokud jde o výši příjmů, největší částku příspěvků, dotací a grantů na provoz ze sledovaných institucí (divadel, muzeí a galerií, památkových objektů, knihoven a hudebních souborů) získávají muzea a galerie. V roce 2023 obdržely ze státního rozpočtu a rozpočtů krajů, měst a obcí 6,8 mld. Kč, tedy 72 % svých celkových příjmů.
V roce 2022 tvořila 44 % z celkové částky příspěvků na provoz muzeí a galerií podpora ze státního rozpočtu, 38 % pak z rozpočtů krajů a 14 % z rozpočtů měst a obcí.
Divadla
Zhruba o 1,5 mld. Kč méně než muzea a galerie získala v roce 2023 na provoz formou příspěvků, dotací a grantů divadla. V roce 2020, poznamenaném opatřeními proti covidu-19, se podpora divadel skokově zvýšila nad 5 mld. Kč a nad touto úrovní setrvala až do roku 2023, kdy celková částka příspěvků dosáhla 5,3 mld. Kč. Příspěvky, dotace a granty na provoz divadel tak představovaly 63 % jejich příjmů. Ve veřejné podpoře divadel hrají největší roli příspěvky z rozpočtů měst a obcí, které v roce 2023 pokrývaly 60 % veškerých příspěvků a dosáhly výše 3,2 mld. Kč. To je způsobeno mimo jiné vysokým počtem relativně velkých divadel zřizovaných právě městy či obcemi. Ačkoli počet soukromých divadel (zřizovaných podnikatelskými subjekty, spolky, fyzickými osobami či obecně prospěšnými společnostmi) je celkově daleko vyšší, ve většině případů jde co do počtu odehraných představení, návštěvníků i zaměstnanců spíše o malá divadla. Okolo 30 % příspěvků a dotací na provoz divadel pocházelo v roce 2023 ze státního rozpočtu a zbývajících 10 % šlo z rozpočtů krajů.
Knihovny
Specifickými kulturními institucemi jsou z hlediska závislosti na příspěvcích a dotacích veřejné knihovny. Poplatky za služby, registrace čtenářů či vstupné na pořádané vzdělávací nebo kulturní akce tvoří jen minimální část jejich příjmů, a tak dlouhodobě přes 90 % příjmů knihoven představují právě příspěvky z veřejných zdrojů. V roce 2023 získaly veřejné knihovny příspěvky dotace a granty v celkové hodnotě 4,5 mld. Kč, což odpovídalo 93 % jejich celkových příjmů. Struktura jednotlivých zdrojů příspěvků na provoz veřejných knihoven zůstává dlouhodobě stabilní. V roce 2023 pocházelo 52 % těchto příspěvků z rozpočtů měst a obcí, 28 % z krajských rozpočtů a 18 % ze státního rozpočtu.
Památky
Z porovnávaných kulturních institucí jsou relativně nejvíce soběstačnými památkové objekty přístupné veřejnosti za vstupné. Celková podpora z veřejných rozpočtů v roce 2023 byla 1,8 mld. Kč. Příspěvky, dotace a granty na provoz památkových objektů dosahovaly v roce 2023 podílu 41 %. Tři čtvrtiny veřejné podpory na provoz pocházelo ze státního rozpočtu. Z velké části ji tvořily finanční příspěvky Národního památkového ústavu na provoz 106 hradů a zámků a dalších 13 památek, které jsou v jeho péči. Dotace z rozpočtů měst a obcí v roce 2023 odpovídaly 12 % podpory z veřejných zdrojů, zatímco z rozpočtů krajů plynula pouze 2 % všech příspěvků a dotací. Desetinu všech příspěvků a dotací na provoz v celkové výši 180 mil. Kč obdržely památky v roce 2023 od ostatních subjektů z tuzemska nebo ze zahraničí.
Hudba
Profesionální hudební soubory jsou ze sledovaných kulturních subjektů v tomto textu nejméně početnými. V roce 2023 jim byly přiznány příspěvky, dotace a granty na provoz v celkové výši 1,5 mld. Kč, což odpovídalo 72 % jejich celkových příjmů. Ze zdrojů finanční veřejné podpory v případě hudebních souborů převažují příspěvky a dotace z rozpočtů měst a obcí. V roce 2023 tvořily 41 % ze všech příspěvků na provoz. Ze státního rozpočtu získaly profesionální hudební soubory 36 % příspěvků a 23 % obdržely z rozpočtů krajů.

Nezbytná podpora
Podpora formou finančních příspěvků z veřejných rozpočtů je pro provoz muzeí, divadel, knihoven, památek, hudebních souborů i dalších kulturních organizací nezbytná. Jen díky ní je možné uchovat kulturní dědictví a rozvíjet kulturní činnost v naší zemi, která může být na svou kulturní minulost i současnost hrdá.
Text v plném znění byl publikován v časopise Statistika&My, č. 2/2025