Energetické úspory veřejných budov a bytového fondu

8. 4. 2025 Obec a finance Bydlení a stavby

Jak jsme již dříve informovali, z Národního plánu obnovy bylo uvolněno dalších 300 milionů korun na energetické úspory veřejných budov. Nová dotační výzva Ministerstva životního prostředí umožní majitelům veřejných budov ušetřit i miliony korun ročně za jejich provoz (mateřské školky, školy, zařízení sociální péče, polikliniky, nemocnice, radnice…).

K nové výzvě se vyjádřila také oborová aliance Šance pro budovy, která uvolnění finančních prostředků na renovace veřejných budov vnímá jako nezbytný krok ke zrychlení tempa jejich renovací. Tento přístup se osvědčil již v případě rodinných a bytových domů, u nichž cílená dotační podpora zafungovala jako účinná pozitivní motivace k renovacím a tím ke snižování jejich energetické náročnosti.

U vytápěných nebo chlazených budov ve vlastnictví veřejných subjektů platí závazek České republiky každoročně renovovat alespoň 3 % celkové podlahové plochy s cílem transformovat je na budovy s téměř nulovou spotřebou energie nebo na budovy s nulovými emisemi. Tento závazek by bez veřejné podpory bylo velmi obtížné splnit.

Renovace veřejných budov však nejsou jen věcí energetických úspor. Stejně jako u rezidenčních nemovitostí, i v případě veřejných budov renovace představují také investici do zdravého vnitřního prostředí. To je významnou motivací i pro obce a města, která jsou vlastníky většiny školských a řady zdravotnických zařízení.

„Více než 90 % svého času trávíme uvnitř budov a jejich vnitřní prostředí může mít zásadní dopad na náš fyzický i psychický stav. Pakliže hovoříme o veřejných budovách jako jsou například nemocnice, školy či sociální zařízení, tak by měl být akcent na zdravé vnitřní prostředí nedílnou součástí renovací,“ říká Marta Gellová, ředitelka oborové aliance Šance pro budovy.

Rekonstrukce rodinných a bytových domů

Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) ve spolupráci se Stavební spořitelnou České spořitelny uspořádala na konci března odborný seminář Inovace a udržitelnost v rekonstrukcích rodinných a bytových domů. Akce byla věnovaná otázkám zapojení moderních finančních nástrojů a dotací při navrhování a projektování renovací rezidenčních projektů. Na jednom místě díky tomu zazněly přesvědčivé argumenty pro komplexní renovace, stejně jako přehled aktuálních možností financování a dotací.

Po úvodním slovu ekonoma Miroslava Zámečníka představili zástupci Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) a KPMG společnou studii, která detailně analyzuje stav bytového fondu v České republice včetně vlivu energeticky úsporných renovací na výdaje za energii a možnosti využití dotační podpory. Klíčová data z této studie nazvané „Bydlení pod lupou: Jak ušetřit díky renovacím miliardy na energiích“ prezentovali Milan Pospíšil ze SSČS a Anna Fořtová z KPMG. Podle studie utratily v roce 2022 domácnosti v ČR za energie 190 mld. Kč. Domácnosti spotřebují 18 MWh ročně na bydlení, z toho protopí 13 MWh ročně. Podíl domácností na celkové spotřebě energie v ČR činí 31 %, což je více než podíl průmyslu. Podle prognózy vzroste spotřeba elektřiny do roku 2050 o polovinu.

„Podle detailních propočtů pro různé modelové situace se renovace bytů vyplatí, protože i při splácení úvěru dochází k celkové finanční úspoře. K tomu je třeba přičíst ještě zvýšení životního komfortu, zhodnocení nemovitosti a snížení emisí,“ říká Milan Pospíšil ze SSČS s tím, že stavební spořitelny podporují energeticky úsporné rekonstrukce, a to jak dotačním poradenstvím, tak zvýhodněnými úvěry.

Studie zkoumala stav rodinných a bytových domů v ČR. Více než polovina obyvatel žije v bytech postavených před rokem 1980, které od té doby neprošly renovací. Dva miliony bytů nemají zateplené stěny, jeden milion bytů nemá izolační okna, 700 tisíc bytů nemá vůbec žádný způsob zateplení. „Abychom dokázali zrychlit tempo renovací, je potřeba dostatečně informovat a motivovat nejen majitele samotných nemovitostí, ale také vytvořit platformu pro sdílení příkladů dobré praxe napříč odbornou veřejností,“ uvedla Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

Zbyněk Drbal ze Státního fondu životního prostředí ČR prezentoval reformu dotačního poradenství a nedávné novinky v programu Nová zelená úsporám. Strukturované poradenství představil jako pyramidu, jejíž základnu bude tvořit veřejná informační kampaň a jejím cílem bude zvýšit povědomí a zájem o komplexní renovace.

Seminář potvrdil, o renovace je zájem a podpora státu je využívána.