Město České Budějovice podpořilo projekt Voda–Lidé–Město pro základní školy

21. 5. 2025 ECČB Životní prostředí

Město České Budějovice schválilo podporu nového vzdělávacího projektu Voda–Lidé–Město, jehož cílem je poutavou a interaktivní formou přiblížit dětem ve věku 9–12 let (žáci 4.–6. tříd) význam udržitelného zacházení s vodou ve městě a také možnosti adaptace na změnu klimatu. Projekt propojuje teorii s praxí a ukazuje, jak i malé změny mohou vést ke kvalitnějšímu životu v městském prostředí.

Energy Centre České Budějovice

Během osmi dvouhodinových workshopů se žáci českobudějovických základních škol seznámí s klíčovými ekologickými tématy od přehřívání měst přes význam zeleně až po konkrétní příklady, jak pečovat o městskou zeleň či zadržovat vodu v urbanizovaném prostoru. Hlavním cílem je podpořit ekologické povědomí mladé generace a zapojit ji do přemýšlení o podobě veřejného prostoru v jejich okolí.

Workshopy zahrnují interaktivní prezentaci a praktickou část. Prezentace je zaměřena na možnosti adaptace na změnu klimatu (např. zelené střechy, stěny, vodní prvky ve městě, mozaikové sečení a zatravněná parkoviště). Během praktické části si žáci vyzkoušejí experiment s modelem domu a infrakamerou, při kterém budou porovnávat různé typy střešních krytin a jejich schopnost zadržovat teplo.

V závěru každého workshopu si žáci vyrobí vlastní semenné bomby – malé koule z kaolinu a osiva regionálních kvetoucích rostlin, které mohou později zasít na vhodných místech ve městě a tím podpořit místní biodiverzitu.

„Projekt Voda–Lidé–Město má za cíl ukázat dětem, že i ony mohou přispět k lepšímu životnímu prostředí. Věříme, že díky hravému formátu se podaří vzbudit v žácích zájem o udržitelnost a o to, jak může vypadat zdravé a zelené město budoucnosti,“ říká Ivana Hlinková, jednatelka spolku Energy Centre České Budějovice, který bude projekt realizovat v průběhu roku 2025. Projekt je otevřený všem základním školám na území města.

Spolek Energy Centre České Budějovice funguje již 26 let jako poradenské středisko, které nabízí bezplatné a komerčně nezávislé poradenství v oblasti výstavby a rekonstrukce domů, vytápění domů, obnovitelných zdrojů a dotací pro energeticky úsporná opatření.

ECČB též každoročně pořádá mnoho akcí, které jsou určeny jak pro školy, tak pro širokou veřejnost a obce. Jedná se například o semináře, výukové workshopy pro školy na téma úspory energie, vytápění a obnovitelné zdroje a dále exkurze do Horního Rakouska s tematikou energeticky úsporných domů a zařízení na využívání obnovitelných zdrojů. Bližší informace na www.eccb.cz.