Územní samospráva za osm měsíců

14. 10. 2026 Obec a finance Ekonomika

Kraje, Praha a ostatní obce, tedy celá soustava územní samosprávy, vykázaly koncem srpna letošního roku celkové příjmy ve výši 630,7 mld. Kč. Je to o 7 % více než ve stejném období loňského roku. Nejvyšší meziroční dynamiku měly investiční dotace a poté daňové příjmy.

O přírůstek příjmů obcí a krajů ve výši 38,8 mld. Kč se nejvíce zasloužily daňové příjmy, a to částkou 45,9 mld. Kč. Investiční dotace přispěly k vyšším příjmům částkou 5,6 mld. Kč, nedaňové příjmy 2,8 mld. Kč a kapitálové příjmy pak částkou 0,6 mld. Kč.

Jedinou položkou, která doznala meziroční pokles, byly neinvestiční dotace. Důvodem je především převod povinnosti financovat mzdy nepedagogických pracovníků z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na zřizovatele škol. Kompenzací bylo zvýšení podílů krajů a obcí na sdílených daní.

Tab. 1. Příjmy územní samosprávy za osm měsíců roku 2026 (mld. Kč)
2025 2026 2026/2025
Daňové příjmy 313,4 359,3 15 %
Nedaňové příjmy 48,5 51,3 6 %
Kapitálové příjmy 6,1 6,8 10 %
Neinvestiční dotace 203,1 187,0 −8 %
Investiční dotace 20,8 26,3 27 %
Příjmy 591,9 630,7 7 %

Pramen: Monitor, Ministerstvo financí, výpočty: CRIF, a. s.

Celkové výdaje územní samosprávy rostly o jeden procentní bod rychleji než celkové příjmy. To se projevilo v poměrně velkém poklesu přebytku rozpočtu, a to o 7,8 mld. Kč. Podíl salda rozpočtu na příjmech se snížil ze 6 % v roce 2025 a 4 % v roce letošním. Kapitálové výdaje vykázaly více než dvojnásobnou dynamiku oproti výdajům běžným.

Z celkových příjmů vydaly kraje a obce na investice 20 %, a to je o dva procentní body více než v loňském roce.

Provozní saldo se meziročně zvýšilo o 2 %, avšak jeho poddíl na běžných příjmech zůstal stejný jako o rok dříve. V rámci financování provozu tak obce a kraje ušetřily pětinu běžných výdajů. Investiční dotace financovaly 21 % kapitálových výdajů letos a 19 % o rok dříve. K meziročnímu růstu kapitálových výdajů v letošním roce přispěly investiční dotace, které vzrostly o 27 %.

Tab. 2. Výdaje územní samosprávy za osm měsíců roku 2026 (mld. Kč)
2025 2026 2026/2025
Výdaje běžné 449,4 479,7 7 %
Výdaje kapitálové 108,0 124,3 15 %
Výdaje 557,4 604,0 8 %
Saldo 34,5 26,7 −23 %

Pramen: Monitor, Ministerstvo financí, výpočty: CRIF, a. s.

Kraje

Kraje za osm měsíců letošního roku získaly do příjmů rozpočtu celkem 252,3 mld. Kč, pouze o 1 % více než o rok dříve. Na meziročním růstu příjmů krajů o 3,3 mld. Kč se nejvíce podílely daňové příjmy, a to částkou 12 mld. Kč. Investiční dotace přispěly 2,3 mld. Kč a nedaňové příjmy pak 1,5 mld. Kč. Přestože kapitálové příjmy vykázaly zdaleka nejvyšší dynamiku, jejich váha v celkových příjmech je zanedbatelná. Neinvestiční dotace se meziročně z výše uvedených důvodů snížily, a to o 12,5 mld. Kč. Jejich pokles byl mírně překonal růst daňových příjmů.

Tab. 3. Příjmy krajů za osm měsíců roku 2026 (mld. Kč)
2025 2026 2026/2025
Daňové příjmy 73,9 85,9 16 %
Nedaňové příjmy 8,2 9,6 18 %
Kapitálové příjmy 0,1 0,2 115 %
Neinvestiční dotace 161,6 149,1 −8 %
Investiční dotace 5,3 7,6 43 %
Příjmy celkem 249,0 252,3 1 %

Pramen: Monitor, Ministerstvo financí, výpočty: CRIF, a. s.

Celkové výdaje krajů rostly letos rychleji než celkové příjmy. To se promítlo do podstatného snížení přebytku rozpočtu. Ten se na příjmech podílel 1 %. Takže v osmi měsících letošního roku byl rozpočet krajů prakticky vyrovnaný. Zatímco běžné výdaje krajů se meziročně změnily minimálně, kapitálové výdaje vzrostly o 24 %. Celkové výdaje se meziročně zvýšily o 6,8 mld. Kč, z toho na výdaje kapitálové připadlo 5,8 mld. Kč. Z celkových příjmů vydaly kraje na investice 12 % letos oproti 9 % v loňském roce. K růstu kapitálových výdajů přispělo značnou měrou poměrně značný růst investičních dotací. Ty letos zatím financovaly 26 % kapitálových výdajů, loni to bylo 22 %.

Tab. 4. Výdaje krajů za osm měsíců roku 2026 (mld. Kč)
2025 2026 2026/2025
Výdaje běžné 219,2 220,2 0 %
Výdaje kapitálové 23,6 29,4 24 %
Výdaje celkem 242,8 249,6 3 %
Saldo 6,2 2,7 −56 %

Pramen: Monitor, Ministerstvo financí, výpočty: CRIF, a. s.

Praha

Hlavní město získalo v období od ledna do konce srpna letošního roku celkem105,4 mld. Kč příjmů, a to je o 9 % více než ve stejném období loňského roku. O meziročním růstu příjmů o 8,4 mld. Kč se zasloužily téměř výlučně daňové příjmy částkou 8,3 mld. Kč. Nedaňové a kapitálové příjmy přispěly částkou 0,3 mld. Kč a investiční dotace pak 0,2 mld. Kč. Pokles neinvestičních dotací byl ve výši 0,5 mld. Kč.

Tab. 5. Příjmy Prahy za osm měsíců roku 2026 (mld. Kč)
2025 2026 2026/2025
Daňové příjmy 66,2 74,6 13 %
Nedaňové příjmy 6,4 6,5 2 %
Kapitálové příjmy 0,2 0,4 124 %
Neinvestiční dotace 24,0 23,5 −2 %
Investiční dotace 0,1 0,4 188 %
Příjmy celkem 97,0 105,4 9 %

Pramen: Monitor, Ministerstvo financí, výpočty: CRIF, a. s.

Celkové výdaje Prahy rostly pomaleji než její příjmy. Výsledkem bylo meziroční zvýšení přebytku rozpočtu o 3,3 mld. Kč. Praha tak v tomto období nevyužila až 19 % disponibilních příjmů. Takže dále posílila své úspory. Na rozdíl od krajů a ostatních obcí rostly její běžné výdaje rychleji než výdaje kapitálové. Z celkových příjmů vydala Praha na investice 15 %, stejně jako o rok dříve. Přitom se mírně zvýšil podíl investičních dotací ve struktuře financování kapitálových výdajů.

Tab. 6. Výdaje Prahy za osm měsíců roku 2026 (mld. Kč)
2025 2026 2026/2025
Výdaje běžné 65,6 70,1 7 %
Výdaje kapitálové 15,0 15,6 4 %
Výdaje celkem 80,6 85,7 6 %
Saldo 16,4 19,7 20 %

Pramen: Monitor, Ministerstvo financí, výpočty: CRIF, a. s.

Ostatní obce (bez Prahy)

Obce bez Prahy vykázaly za osm měsíců příjmy ve výši 282,1 mld. Kč, což je meziročně o 11 % více. Na jejich přírůstku o 28,4 mld. Kč se nejvíce podílely daňové příjmy, a to částkou 25,6 mld. Kč. Investiční dotace přispěly 4 mld. Kč a vykázaly nejvyšší dynamiku. Nedaňové a kapitálové příjmy pak do rozpočtu dodaly 1,3 mld. Kč. Neinvestiční dotace zaznamenaly pokles o 2,6 mld. Kč.

Tab. 7. Příjmy ostatních obcí za osm měsíců roku 2026 (mld. Kč)
2025 2026 2026/2025
Daňové příjmy 173,2 198,8 15 %
Nedaňové příjmy 33,0 34,0 3 %
Kapitálové příjmy 5,8 6,2 5 %
Neinvestiční dotace 25,2 22,7 −10 %
Investiční dotace 16,4 20,4 24 %
Příjmy celkem 253,8 282,1 11 %

Pramen: Monitor, Ministerstvo financí, výpočty: CRIF, a. s.

Celkové výdaje ostatních obcí rostly rychleji než příjmy, a to se podepsalo na prudkém snížení přebytku rozpočtu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Z disponibilních příjmů ostatní obce v tomto období nevyužily pouhá 2 %. Takže jejich rozpočet byl, stejně jako v případě krajů, prakticky vyrovnaný. Z celkových příjmů věnovaly ostatní obce na investice 28 %, stejně jako o rok dříve. Nepatrně se zvedl podíl investičních dotací na kapitálových výdajích, a to z 24 % loni na 25 % letos. Z celkového objemu dotací, které ostatní obce letos obdržely, připadlo 47 % na dotace podporující investice. Loni to bylo 39 %.

Tab. 8. Výdaje ostatních obcí za osm měsíců roku 2026 (mld. Kč)
2025 2026 2026/2025
Výdaje běžné 172,4 197,3 14 %
Výdaje kapitálové 69,8 80,2 15 %
Výdaje celkem 242,3 277,5 15 %
Saldo 11,5 4,7 −60 %

Pramen: Monitor, Ministerstvo financí, výpočty: CRIF, a. s.

Ing. Věra Kameníčková, CSc., CRIF, a. s.