Vzorová zemědělská obec v Programu obnovy venkova
Tradiční soutěž Vesnice roku završila další ročník své existence. Jedním z vyhlašovatelů soutěže je také Ministerstvo zemědělství. Celkem 264 obcí usilovalo v krajských kolech soutěže o zlatou stuhu vítězné obce. Udělovala se však, jako každoročně, také modrá stuha za společenský život v obci, bílá stuha za práci s mládeží a zelená stuha za péči o životní prostředí a veřejnou zeleň. Poprvé se však v letošním roce udělovala také oranžová stuha za spolupráci obce se zemědělským subjektem.
Pod patronací Ministerstva zemědělství tak v letošním roce bude poprvé vyhlášena Vzorová zemědělská obec roku 2007 v Programu obnovy venkova. Z třinácti krajů, které uspořádaly krajská kola soutěže byla oranžová stuha udělena deseti obcím.
Z deseti krajských vítězů, nominovaných obcí, vybrala komise, které předsedala Ing. Zdena Zemanová, ředitelka odboru koncepce rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, čtyři obce, ze kterých vzejde Vzorová zemědělská obec 2007 v Programu obnovy venkova. Vybrané obce podrobněji představujeme v následujícím textu, ostatní nominované obce uvádíme pouze ve stručném přehledu.
Holovousy
515 obyvatel, Královéhradecký kraj, starostka Mgr. Martina Berdychová
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1260 a z dochovaných materiálů vyplývá, že jejími původními majiteli byli páni z Hlohovic. Po třicetileté válce obec zpustla a až na počátku 18. století byly zdejší pusté statky obnoveny a obec se začala znovu rozvíjet. Vesnice leží 4 km západně od Hořic v nadmořské výšce 306 m. n. m.
Obec tvoří čtyři místní části Dolní Mezihoří, Holovousy, Chodovice a Chloumky. Většina obce leží podél hlavní komunikace Hradec Králové -- Jičín. Katastr obce se nachází ve značně rozdílných přírodních podmínkách -- od zamokřených luk v povodí říčky Javorky, přes černozemě podél státní silnice až po mělké a neúrodné půdy v Chloumkách. Vyvýšenina Hořického Chlumu je tvořena cenomanskými pískovci, které jsou význačným útvarem pro jímání vod.
Na návsi je k vidění čtyřboká kaple se stanovou střechou a sanktusníkem. Před ní se nachází kamenný pamětní kříž a po obvodu návsi je zachováno několik původních dřevěných chalup a dřevěný dvoukomorový špýchar. Dominantu obce tvoří pseudogoticky a secesně přestavěný barokní zámek, kde v současnosti sídlí Výzkumný ústav šlechtitelský a ovocnářský. V širším měřítku obec zviditelnila lokální odrůda jablka, zvaná holovouské malinové. Významným objektem v obci je též kostel sv. Bartoloměje v Chodovicích.
Spolupráce obce a zemědělců je dána i historicky. Holovousy byly vždy v centru rozvinutého pěstování ovoce, což podporují příznivé přírodní podmínky a jižní svahy chlumů. Pověst o založení Holovous hovoří o mladém bezvousém pánovi, který s oblibou pěstoval ovocné stromy. Zaléval je mj. medem a vypěstoval tak holovouský malináč.
Těšetice
1262 obyvatel, Olomoucký kraj, starostka Hana Rosypalová
Těšetice patří mezi nejstarší obce na Hané a v celé střední Moravě, což potvrzuje řada archeologických nálezů. První zmínka o obci je z roku 1078 a ve středověku vesnice trpěla zejména v období třicetileté války. Z novověké historie je důležité sloučení obcí Těšetice, Rataje, Vojnice a Ústín v roce 1973. Po volbách v roce 1990 se Ústín opět osamostatnil.
Dnes má obec schválený územní plán a od roku 1996 se obec hlásí k Programu obnovy venkova. Proběhla komplexní pozemková úprava v Těšeticích a Vojnicích, vznikly půdně ucelené hospodářské jednotky, digitální katastrální mapy a následná společná zařízení (síť cest, protierozní a vodohospodářská opatření včetně zvýšení ekologické stability krajiny).
Vysazovaná zeleň má charakter původní vegetace a charakteristiky krajiny, vychází z daných klimatických a půdních charakteristik. V rámci spolupráce s místní akční skupinou Region Haná byly realizovány některé investiční projekty v programu LEADER. Myslivecké sdružení realizovalo revitalizaci lesíku a vodní plochy. Zemědělské družstvo Těšetice realizovalo projekt výstavby čerpací stanice s mycí rampou a čističkou odpadních vod. Slouží celému okolí pro mytí zemědělské i nezemědělské techniky.
Družstvo rozšířilo služby pro obyvatele -- prodej pohonných hmot, mytí vozidel, pneuservis a plánuje výměny olejů, opravy strojů a prodej náhradních dílů. Zemědělské družstvo provádí bezorebnou technologii HORSCH, která podstatně snižuje možnost půdní eroze. Družstvo je držitelem certifikátu PREFARM a provádí tzv. precizní zemědělství včetně variabilní aplikace hnojiv za pomoci leteckých snímků.
Vlkaneč
608 obyvatel, Středočeský kraj, starosta Stanislav Pavlas
První písemná zmínka o obci je z roku 1226. Již od roku 1352 zde stál románský kostelík, který byl v historii několikrát přestavován a nynější farní kostel sv. Jakuba Staršího je jednolodní kamenná stavba na mírném kopci, uprostřed hřbitova. Presbyterium a loď jsou v renesančním slohu, věž je barokní.
Kulturní činnost v obci vyvíjí místní osvětová rada a spolek Záboj, založený v roce 1918. Obec je členem čáslavského mikroregionu a řeší problémy ve vzájemné podpoře s okolními obcemi. Zároveň je členem "Místní akční skupiny Lípa pro venkov, o. s.". Hlavním cílem uskupení je podpora zemědělství a údržba krajiny, obnova venkovského prostředí a tradiční zástavby, podpora drobného a středního podnikání, ochrana kulturních a přírodních památek, realizace prvků ekologické stability. Další podpora je zaměřena na rozvoj lidských zdrojů, cestovního ruchu a vytvoření provázané nabídky služeb turistům, budování technické infrastruktury a údržba místních komunikací.
V obci se pořádají kulturní a společenské akce. Sportovní den s koňmi je například přehlídka koní, jezdecké závody, kynologické ukázky, přehlídka dravců, vystoupení dětí, indiánské hry a setkání se zajímavými hosty.
V letošním roce obec uspořádala první dožínky včetně bohoslužby, průvodu a předávání věnce "vrchnosti" ze zemědělské agentury. Na organizaci se podíleli rovněž soukromí zemědělci, zemědělská družstva a řadoví občané. Konala se výstava zemědělské techniky i domácího zvířectva, přehlídka loveckých psů, trofejí a zbraní. Místní občanky připravily malé pohoštění a napekly koláče. Kromě mysliveckého spolku působí v obci řada včelařů, neboť včelařství má v obci velkou tradici a díky mladým nadšencům jen tak nevymizí.
Vysoké Pole
800 obyvatel, Zlínský kraj, starosta Josef Zícha
Obec existuje od poloviny 13. století a její historie je spojována s neustálými boji v souvislosti s majetkem vizovického kláštera. Po třicetileté válce zde zůstalo 23 osídlených domů. Kuriózní historická zmínka hovoří o značných škodách vzniklých v roce 1748 v důsledku náletu kobylek.
Vysoké Pole bylo vždy zemědělskou obcí. Družstvo zde bylo založeno v roce 1960 a posléze sloučeno s družstvem Ploština Loučka. Původní škola byla pro Vysoké Pole v nedalekém Újezdě, ale již od poloviny 19. století se vyučovalo v obci, roku 1865 vystavěna škola. V letech 1923--1940 vyvíjela v obci činnost Domovina domkařů a malorolníků, Jednota československého Orla i Družina katolických zemědělců. Dnes v obci působí šest spolků -- myslivecké sdružení, sbor dobrovolných hasičů, tělovýchovná jednota, sdružení včelařů, kynologický klub a ochotnický divadelní soubor. Vzniklo také Sdružení přátel Vysokého Pole.
Vedle tradičních akcí vznikají i nové aktivity místních občanů. Tradiční je fašankový průvod obcí, vynášení Mořeny, křížová cesta lesem a stavění máje. V létě pak den dětí, na podzim hodové slavnosti a v zimě nadílka svatého Mikuláše, společné zpívání před Štědrým dnem u stromečku na návsi a světelný průvod ke kapličce. Aktivní je Sbor dobrovolných hasičů, který zajišťuje u všech většinu pořadatelských služeb, tělovýchovná jednota organizuje sportovní turnaje a ochotnický soubor připravil představení pro děti i pro dospělé. Většina spolků koná tradiční plesy. Konají se pravidelné výstavy dětských výtvarných prací.
Místní občané jsou pravidelně a aktuálně informováni o dění v obci prostřednictvím infokanálu kabelové televize, která rovněž přímo přenáší každé zasedání zastupitelstva.