Eurokomisařka Fischer Boel podpořila přípravy na české předsednictví

30. 12. 2008 Zpravodaj MZe 5/2008 Zpravodaj Ministerstva zemědělství

Eurokomisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boel navštívila v závěru října Českou republiku a jednala s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem, s předsedou Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jiřím Papežem, zástupci zemědělských nevládních organizací a profesních sdružení. Komisařka zodpovědná za zemědělský sektor jako první z členů Evropské komise přijela do ČR, která bude od ledna 2009 předsednickou zemi.

Na tiskové konferenci v hotelu Savoy komisařka Fischer Boel ocenila připravenost na předsednictví v resortu zemědělství. Jednala o prioritách a připravenosti naší země na tento náročný a vysoce prestižní úkol a vyzdvihla, že jak profesní, tak osobní vztahy s ministrem Gandalovičem jsou velmi dobré. Dosavadní přípravy na české předsednictví v oblasti zemědělství jsou kvalitní a z celého týmu cítí velké odhodlání vést předsednictví úspěšně.

Z jednání s profesními svazy a nevládními organizacemi ze zemědělského sektoru si komisařka odnesla řadu argumentů pro omezení krácení přímých plateb. "Je to samozřejmě otázka na delší diskuzi, ale věřím, že pokud k ní všechny členské státy i komise budou přistupovat v kooperativním a kompromisním duchu, nakonec se podaří dosáhnout dohody," prohlásila komisařka Fischer Boel.

Ministr Gandalovič ocenil, že "komisařka Fischer Boel právě v Praze přislíbila podpořit nové členské státy a zasadit se o postupné vyrovnávání rozdílů mezi členskými zeměmi. Prvním krokem bude návrh Evropské komise podpořit realizaci některých opatření dodatečnými finančními obálkami pro nové členské státy v rámci prověrky zdravotního stavu Společné zemědělské politiky," dodal Gandalovič.