Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2022 II.

Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2022 2.

24. 11. 2022 OF 4/2022 Regiony

Albrechtice nad Vltavou, Biskupice, Kařez

Albrechtice nad Vltavou

Jihočeský kraj, okres Písek, starosta Ing. Miroslav Ušatý

Albrechtice nad Vltavou leží východně od horní části Orlické přehrady a v obci, která má šest místních částí žije bohatým společenským životem 972 obyvatel (dvacet spolků).

Albrechtice nad Vltavou
Albrechtice nad Vltavou

Součástí obce je bývalá plavecká ves Hladná, a právě vorařství bylo v loňském roce nominováno na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Unikátem obce je kapličkový hřbitov v Albrechticích, jehož mimořádnou zvláštností je 108 kapliček podél hřbitovní zdi s malbami lidových umělců, doprovázenými veršovanými náhrobními nápisy.

Rozpočet obce v loňském roce dosáhl příjmů 37,5 mil. Kč (z toho daňové příjmy 19,4 mil. Kč). Základní škola (67 žáků) a mateřská školka (48 dětí) využívají obecní školní autobus. Obec je velmi úspěšná v třídění odpadu a při spolupráci se zemědělci. V minulých letech získala oranžovou i zelenou stuhu.

Biskupice

Pardubický kraj, okres Svitavy, starosta Dalibor Šebek

Biskupice leží na západním úbočí Drahanské Vysočiny nedaleko Jevíčka v nadmořské výši přes 350 m. Žije zde 459 obyvatel a obec hospodaří s příjmy 14,9 mil. Kč, z toho daňové příjmy 8,1 mil. Kč.

Biskupice
Biskupice

Obci dominuje opravený kostel a náves renovovaná s přispěním evropských fondů. Pálenice postavená v 18. století byla inspirací novodobého festivalu slivovice „Biskupské kaléšek.“ V obci dlouhodobě probíhají opravy objektů zemědělských brownfields a postupně se dokončuje výstavba patnácti rodinných domků. V roce 2019 byl dokončen průtah obcí a byly zahájeny komplexní pozemkové úpravy.

V nastávajícím období bude pokračovat příprava na výstavbu nových rodinných domků a zejména poslední etapa rekonstrukce brownfields za dvacet milionů korun, která zlepší celkový vzhled obce.

Kařez

Plzeňský kraj, okres Rokycany, starosta Václav Krofta

Kařez je obec na hranici Plzeňského a Středočeského kraje, nedaleko Zbirohu. Dálnice D5 významně zlepšuje dopravní obslužnost, ale zároveň odděluje území obce od místních částí. Žije zde celkem 692 obyvatel a na katastru obce je vedle 260 popisných čísel 110 rekreačních objektů.

Kařez
Kařez

Rozpočet obce je závislý jen na daňových příjmech a dotacích. V loňském roce byl celkový objem příjmů 41,9 mil. Kč, daňové příjmy 10,9 mil. Kč.

V obci probíhá řada tradičních společenských akcí a ze spolků je nejpočetnější Sokol, který má několik sportovních oddílů a organizuje cvičení dětí, maminek s dětmi i cvičení seniorů.

Významnou akcí byla nástavba budovy školy a navýšení kapacity dětí v MŠ. Nově se připravuje se rozšíření vodovodu do místních částí, vybudování oddělené kanalizace a zvýšení kapacity ČOV.

Seriál Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2022
  1. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2022 I., 14. 11. 2022
  2. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2022 II., 24. 11. 2022 (právě čtete)
  3. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2022 III., 6. 12. 2022
  4. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2022 IV., 16. 12. 2022