Liberecký kraj pomáhá svým příspěvkovým organizacím při zadávání veřejných zakázek

3. 2. 2023 Liberecký kraj Veřejné zakázky

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá.

Liberecký kraj

„Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek pomáhá. Rada Libereckého kraje schvaluje zahájení výběrových řízení s předpokládanou hodnotou 500 000 korun bez DPH a vyšší. Oddělení veřejných zakázek krajského úřadu je všechny administruje a dále také umisťuje veřejné zakázky příspěvkových organizací od 200 000 korun bez DPH na profil zadavatele.

„Používáme vzorové dokumenty a dodržujeme stejné postupy jako u veřejných zakázek Libereckého kraje. Snažíme se, aby zakázky obsahovaly prvky sociálně odpovědného a environmentálního zadávání. Vloni kraj pro příspěvkové organizace administroval 80 veřejných zakázek a dále uveřejnil na profilu zadavatele dalších 120 veřejných zakázek,“ doplnil náměstek Miklík.

Tento postup pomáhá ředitelům příspěvkových organizací i dodavatelům, kteří znají postupy Libereckého kraje a je pro ně jednodušší podat nabídku. Nově postupuje podle směrnice také Zoo Liberec, která se stala krajskou příspěvkovou organizací. Během roku 2022 soutěžila 25 veřejných zakázek.

„Zoo Liberec má jako první naše příspěvková organizace založené dynamické nákupní systémy, konkrétně pro nákup krmiv a na zpracování projektových dokumentací. V minulém roce se podařilo Zoo Liberec zrekonstruovat dětský koutek, obnovit gastro vybavení v kontejnerovém bistru ve spodní návštěvnické části areálu, zadat zpracování projektové dokumentace k rekonstrukci Labutího jezírka a dále postupně renovovat výběhy a voliéry pro zvířata,“ uzavřel Zbyněk Miklík.